| Series | WashTower™ |
| Capacity (cu.ft.) | Washer 5.2 cu. ft./Dryer 7.4 cu. ft. |
| Vent Type | Gas |
| Touch Buttons | Yes |
| Unified Centre Control | Yes |
| ENERGY STAR® Most Efficient | Yes |
| CEE Tier | Tier 2 |
| No. of Programs | 6 |
| No. of Programs | 6 |
| No. of Options | 10 |
| No. of Options | 9 |
| No. of Wash/Rinse Temps | 5 |
| No. of Spin Speeds | 5 |
| Water Levels | Load Sensing |
| Temperature Settings | High, Medium/High, Medium, Low/Medium, Low |
| Manual Dry Times | 60min., 50min., 40min., 30min., 20min. |
| AI DD™ | Yes |
| Steam Technology | Yes |
| Sanitary Cycle | Yes |
| AI Sensor Dry™ | Yes |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| TrueBalance™ Anti-Vibration System | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Auto Suds Removal | Yes |
| Easy Loading TilTub™ | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator (s) | Yes |
| 3 Minute Installation Chec | Yes |
| Drum Light | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Venting Option | 2 Way Venting |
| Remaining Time Display/Status Indicator (s) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Remote start and cycle monitor | Yes |
| Tub Clean Coach | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Remote start and cycle monitor | Yes |
| Motor Type | Inverter Direct Drive |
| Max RPM | 1300 |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| All Available Colours | Black Steel , White |
| Control Panel | Plastic |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| All Available Colours | White, Black Steel |
| Control Panel | Plastic |
| ASC | Yes |
| Ratings | CSA Listed |
| Type | Electric |
| Ratings | CSA Listed |
| Type | Gas |
| Product (WxHxD) | 27" x 74 3/8" x 30 3/8" |
| Carton (WxHxD) | 30 1/16" x 79 11/32" x 32" |
| Parts and Labor | 1 Year |
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 195174047323 |
LG Single-Unit Wash Tower, 4.5 cu-ft, 7.4 cu-ft Capacity, 1300 rpm Rotational Speed, 10000 Btu, Front Load Drum Type, Gas Fuel, 55 in Depth With Door Open, Black, 74-3/8 in H x 27 in W x 30-3/8 in D
Image Features

Power Clean Big Loads in Under 30 Minutes
Power through larger loads in less time, thanks to five jets with variable sprays that deliver a complete clean in under 30 minutes .

Steam Refresh Clothes in Between Washes
TurboSteam(TM) technology in the dryer refreshes clothes in between washes and helps sanitize children's toys, decorative pillows and more.

Helps Remove Allergens
The LG WashTower(TM) can also handle common household allergens that attach to your clothing. The Allergiene(TM) wash cycle uses steam to remove up to 95% of common allergens such as dust, pet dander and pollen from your wardrobe .

Premium Looks Designed to Last
Sleek, scratch-resistant tempered glass doors are complemented by chrome rim accents.

Smooth Surface Helps Prevent Snags
Unlike porcelain & plastic, stainless steel tub & lifters avoid chips that snag on & ruin clothing.

Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn't fit. We'll help you find the right one for your space.

All You Want In Half The Space
Reinvent how you do laundry with room to add a sink, a folding table or organized storage-all with a sleek, streamlined look in half the space plus easy-reach controls. No step stool needed.

Get It All Done In Less Time
Ultra Large capacity (4.5 cu. ft. washer & 7.4 cu. ft. dryer) fits more to save time on every load.

Built-in Intelligence Takes Out The Guesswork
Forget about sorting or choosing cycles- built-in sensors use AI technology to detect fabric texture & load size, then customize wash motions and dry temps & more for advanced fabric care.

Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care within the ThinQ app -- proactive smart alerts to keep your appliances running smoothly. Get notifications about usage, maintenance, plus early diagnosis right on your smartphone. SHOW ME MORE
Features
- Ultra Large Capacity 5.2 cu.ft. Washer and 7.4 cu.ft. Dryer
- Single Unit WashTower(TM) Design with Centre Control(TM) Panel for Easier Load/Unload to Dryer
- Built-In Intelligence - AI Fabric Sensors/Smart Learner/Smart Pairing(TM)
- Advanced Washing & Drying - TurboWash(TM) 360(degree)/Allergiene(TM) wash cycle/TurboSteam(TM)
- ThinQ (R) Technology
- Tempered Glass Doors and NeveRust Stainless Steel Drum
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | WKGX201HBA |
| GTIN14: | 048231029254 |
| Category Code: | All in One Washer / Dryer |
| Sub Category Code: | All in One Washer / Dryer / Dryers / Laundry Appliances / Washers |
LG 27-Inch Unitized Gas All in One Washer / Dryer 11.9 Cu. Ft. - WKGX201HBA
- SKU-0000033658
- Model #WKGX201HBA
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | D |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Brand New | Damage to Front Bottom Washer Panel | Damage To Dryer Front Panel Near Control | Does Not Effect Functionality |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | LG |
|---|---|
| Category | All in One Washer / Dryer / Dryers / Laundry Appliances / Washers |
| Model Number | WKGX201HBA |
| UPC/GTIN | 048231029254 |
| Capacity | 5.2000 |
| Color | Black |
| Depth | 30 3/8 |
| Width | 27 |
| Height | 74 3/8 |
| Series | WashTower™ |
| Capacity (cu.ft.) | Washer 5.2 cu. ft./Dryer 7.4 cu. ft. |
| Vent Type | Gas |
| Touch Buttons | Yes |
| Unified Centre Control | Yes |
| ENERGY STAR® Most Efficient | Yes |
| CEE Tier | Tier 2 |
| No. of Programs | 6 |
| No. of Programs | 6 |
| No. of Options | 10 |
| No. of Options | 9 |
| No. of Wash/Rinse Temps | 5 |
| No. of Spin Speeds | 5 |
| Water Levels | Load Sensing |
| Temperature Settings | High, Medium/High, Medium, Low/Medium, Low |
| Manual Dry Times | 60min., 50min., 40min., 30min., 20min. |
| AI DD™ | Yes |
| Steam Technology | Yes |
| Sanitary Cycle | Yes |
| AI Sensor Dry™ | Yes |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| TrueBalance™ Anti-Vibration System | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Auto Suds Removal | Yes |
| Easy Loading TilTub™ | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator (s) | Yes |
| 3 Minute Installation Chec | Yes |
| Drum Light | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Venting Option | 2 Way Venting |
| Remaining Time Display/Status Indicator (s) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Remote start and cycle monitor | Yes |
| Tub Clean Coach | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Remote start and cycle monitor | Yes |
| Motor Type | Inverter Direct Drive |
| Max RPM | 1300 |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| All Available Colours | Black Steel , White |
| Control Panel | Plastic |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| All Available Colours | White, Black Steel |
| Control Panel | Plastic |
| ASC | Yes |
| Ratings | CSA Listed |
| Type | Electric |
| Ratings | CSA Listed |
| Type | Gas |
| Product (WxHxD) | 27" x 74 3/8" x 30 3/8" |
| Carton (WxHxD) | 30 1/16" x 79 11/32" x 32" |
| Parts and Labor | 1 Year |
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 195174047323 |
LG Single-Unit Wash Tower, 4.5 cu-ft, 7.4 cu-ft Capacity, 1300 rpm Rotational Speed, 10000 Btu, Front Load Drum Type, Gas Fuel, 55 in Depth With Door Open, Black, 74-3/8 in H x 27 in W x 30-3/8 in D
Image Features

Power Clean Big Loads in Under 30 Minutes
Power through larger loads in less time, thanks to five jets with variable sprays that deliver a complete clean in under 30 minutes .

Steam Refresh Clothes in Between Washes
TurboSteam(TM) technology in the dryer refreshes clothes in between washes and helps sanitize children's toys, decorative pillows and more.

Helps Remove Allergens
The LG WashTower(TM) can also handle common household allergens that attach to your clothing. The Allergiene(TM) wash cycle uses steam to remove up to 95% of common allergens such as dust, pet dander and pollen from your wardrobe .

Premium Looks Designed to Last
Sleek, scratch-resistant tempered glass doors are complemented by chrome rim accents.

Smooth Surface Helps Prevent Snags
Unlike porcelain & plastic, stainless steel tub & lifters avoid chips that snag on & ruin clothing.

Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn't fit. We'll help you find the right one for your space.

All You Want In Half The Space
Reinvent how you do laundry with room to add a sink, a folding table or organized storage-all with a sleek, streamlined look in half the space plus easy-reach controls. No step stool needed.

Get It All Done In Less Time
Ultra Large capacity (4.5 cu. ft. washer & 7.4 cu. ft. dryer) fits more to save time on every load.

Built-in Intelligence Takes Out The Guesswork
Forget about sorting or choosing cycles- built-in sensors use AI technology to detect fabric texture & load size, then customize wash motions and dry temps & more for advanced fabric care.

Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care within the ThinQ app -- proactive smart alerts to keep your appliances running smoothly. Get notifications about usage, maintenance, plus early diagnosis right on your smartphone. SHOW ME MORE
Features
- Ultra Large Capacity 5.2 cu.ft. Washer and 7.4 cu.ft. Dryer
- Single Unit WashTower(TM) Design with Centre Control(TM) Panel for Easier Load/Unload to Dryer
- Built-In Intelligence - AI Fabric Sensors/Smart Learner/Smart Pairing(TM)
- Advanced Washing & Drying - TurboWash(TM) 360(degree)/Allergiene(TM) wash cycle/TurboSteam(TM)
- ThinQ (R) Technology
- Tempered Glass Doors and NeveRust Stainless Steel Drum
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | WKGX201HBA |
| GTIN14: | 048231029254 |
| Category Code: | All in One Washer / Dryer |
| Sub Category Code: | All in One Washer / Dryer / Dryers / Laundry Appliances / Washers |
























