| Series | WashTower™ |
| Capacity (cu.ft.) | Washer 5.2 cu. ft./Dryer 7.4 cu. ft. |
| Touch Buttons | Yes |
| Unified Centre Control | Yes |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| No. of Programs | 6 |
| No. of Programs | 6 |
| No. of Wash/Rinse Temps | 5 |
| No. of Spin Speeds | 5 |
| Water Levels | Load Sensing |
| Temperature Settings | High, Medium/High, Medium, Low/Medium, Low |
| Manual Dry Times | 60min., 50min., 40min., 30min., 20min. |
| AI DD™ | Yes |
| Allergiene™ Cycle | Yes |
| AI Sensor Dry™ | Yes |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| TrueBalance™ Anti-Vibration System | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Control Lock* | Yes |
| Leveling Legs | 4 Adjustable Legs |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| Drum Light | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| Control Lock | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Remote start and cycle monitor | Yes |
| Tub Clean Coach | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Remote start and cycle monitor | Yes |
| Motor Type | Inverter Direct Drive |
| Max RPM | 1300 |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| All Available Colours | White |
| Control Panel | Plastic |
| Top Plate | Steel |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| All Available Colours | White |
| Control Panel | Plastic |
| ASC | Yes |
| Ratings | CSA Listed |
| Type | Electric |
| Ratings | CSA Listed |
| Type | Electric |
| Product (WxHxD) | 27" x 74 3/8" x 30 3/8" |
| Carton (WxHxD) | 30 1/16" x 79 11/32" x 32" |
| Parts and Labor | 1 Year |
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| WKE100HWA | 772454074196 |
Save Time & Simplify Laundry DayExpand the limits of your laundry room with the ThinQ(R) app. Remote start your washer or dryer, select a cycle, monitor energy consumption, start or stop the wash and get notifications about when your laundry will be done, all from your smartphone. Compatible with Google Assistant and Amazon Alexa, so you can manage your laundry with simple voice commands.Smooth Surface Helps Prevent SnagsUnlike porcelain & plastic, stainless steel tubs & lifters avoid chips that snag on & ruin clothing.Premium Looks Designed to LastSleek, scratch-resistant tempered glass doors are complemented by rose gold rim & control knob accents.Single-unit stacked design to maximize spaceThe sleek single unit LG AI WashTower(TM) has full-size capacity and full-size features in half the space*. Unlike conventional stacked pairs, LG s exclusive Centre Control(TM) panel is perfectly positioned with both washer and dryer controls at just the right height.
Image Features

Built-in Intelligence Takes Out The Guesswork
Forget about sorting or choosing cycles- built-in sensors use AI technology to detect fabric texture & load size, then customize wash motions and dry temps & more for advanced fabric care.

Helps Remove Allergens
The LG WashTower(TM) can also handle common household allergens that attach to your clothing. The Allergiene(TM) wash cycle uses steam to remove up to 95% of common allergens such as dust, pet dander and pollen from your wardrobe .

Eliminate the Guesswork with Sensor Dry
A built-in sensor detects moisture & auto adjusts drying time- saving energy with less wear & tear.

Redefine Your Space
A sleek, streamlined look with scratch-resistant tempered glass doors are complemented by by rose gold trim.

Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn't fit. We'll help you find the right one for your space. WATCH THE FULL MOVIE WITH AUDIO DESCRIPTIONS WATCH THE FULL MOVIE

All You Want In Half The Space
Reinvent how you do laundry with room to add a sink, a folding table or organized storage-all with a sleek, streamlined look in half the space plus easy-reach controls. No step stool needed.

Get It All Done In Less Time
Ultra Large capacity (4.5 cu. ft. washer & 7.4 cu. ft. dryer) fits more to save time on every load.

Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care within the ThinQ app -- proactive smart alerts to keep your appliances running smoothly. Get notifications about usage, maintenance, plus early diagnosis right on your smartphone. SHOW ME MORE
Features
- Ultra Large Capacity 5.2 cu.ft. Washer and 7.4 cu.ft. Dryer
- Single Unit WashTower(TM) Design with Centre Control(TM) Panel for Easier Load/Unload to Dryer
- Built-In Intelligence - AI Fabric Sensors/Smart Learner/Smart Pairing(TM)
- Advanced Washing & Drying
- ThinQ (R) Technology
- Tempered Glass Doors
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | WKE100HWA |
| GTIN14: | 048231029360 |
| Category Code: | All in One Washer / Dryer |
| Sub Category Code: | All in One Washer / Dryer / Dryers / Laundry Appliances / Washers |
LG Single Unit Front Load Washtower(tm) With Centre Control(tm) 5.2 Cu. Ft. Washer And 7.4 Cu. Ft. Electric Dryer WKE100HWA
- SKU-0000041028
- Model #WKE100HWA
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Minimal Signs Of Use (Floor Display Model) | Great Savings |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | LG |
|---|---|
| Category | All in One Washer / Dryer / Dryers / Laundry Appliances / Washers |
| Model Number | WKE100HWA |
| UPC/GTIN | 048231029360 |
| Capacity | 5.2000 |
| Color | White |
| Depth | 30 3/8 |
| Width | 27 |
| Height | 74 3/8 |
| Series | WashTower™ |
| Capacity (cu.ft.) | Washer 5.2 cu. ft./Dryer 7.4 cu. ft. |
| Touch Buttons | Yes |
| Unified Centre Control | Yes |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| No. of Programs | 6 |
| No. of Programs | 6 |
| No. of Wash/Rinse Temps | 5 |
| No. of Spin Speeds | 5 |
| Water Levels | Load Sensing |
| Temperature Settings | High, Medium/High, Medium, Low/Medium, Low |
| Manual Dry Times | 60min., 50min., 40min., 30min., 20min. |
| AI DD™ | Yes |
| Allergiene™ Cycle | Yes |
| AI Sensor Dry™ | Yes |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| TrueBalance™ Anti-Vibration System | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Control Lock* | Yes |
| Leveling Legs | 4 Adjustable Legs |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| Drum Light | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| Control Lock | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Remote start and cycle monitor | Yes |
| Tub Clean Coach | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Remote start and cycle monitor | Yes |
| Motor Type | Inverter Direct Drive |
| Max RPM | 1300 |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| All Available Colours | White |
| Control Panel | Plastic |
| Top Plate | Steel |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| All Available Colours | White |
| Control Panel | Plastic |
| ASC | Yes |
| Ratings | CSA Listed |
| Type | Electric |
| Ratings | CSA Listed |
| Type | Electric |
| Product (WxHxD) | 27" x 74 3/8" x 30 3/8" |
| Carton (WxHxD) | 30 1/16" x 79 11/32" x 32" |
| Parts and Labor | 1 Year |
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| WKE100HWA | 772454074196 |
Save Time & Simplify Laundry DayExpand the limits of your laundry room with the ThinQ(R) app. Remote start your washer or dryer, select a cycle, monitor energy consumption, start or stop the wash and get notifications about when your laundry will be done, all from your smartphone. Compatible with Google Assistant and Amazon Alexa, so you can manage your laundry with simple voice commands.Smooth Surface Helps Prevent SnagsUnlike porcelain & plastic, stainless steel tubs & lifters avoid chips that snag on & ruin clothing.Premium Looks Designed to LastSleek, scratch-resistant tempered glass doors are complemented by rose gold rim & control knob accents.Single-unit stacked design to maximize spaceThe sleek single unit LG AI WashTower(TM) has full-size capacity and full-size features in half the space*. Unlike conventional stacked pairs, LG s exclusive Centre Control(TM) panel is perfectly positioned with both washer and dryer controls at just the right height.
Image Features

Built-in Intelligence Takes Out The Guesswork
Forget about sorting or choosing cycles- built-in sensors use AI technology to detect fabric texture & load size, then customize wash motions and dry temps & more for advanced fabric care.

Helps Remove Allergens
The LG WashTower(TM) can also handle common household allergens that attach to your clothing. The Allergiene(TM) wash cycle uses steam to remove up to 95% of common allergens such as dust, pet dander and pollen from your wardrobe .

Eliminate the Guesswork with Sensor Dry
A built-in sensor detects moisture & auto adjusts drying time- saving energy with less wear & tear.

Redefine Your Space
A sleek, streamlined look with scratch-resistant tempered glass doors are complemented by by rose gold trim.

Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn't fit. We'll help you find the right one for your space. WATCH THE FULL MOVIE WITH AUDIO DESCRIPTIONS WATCH THE FULL MOVIE

All You Want In Half The Space
Reinvent how you do laundry with room to add a sink, a folding table or organized storage-all with a sleek, streamlined look in half the space plus easy-reach controls. No step stool needed.

Get It All Done In Less Time
Ultra Large capacity (4.5 cu. ft. washer & 7.4 cu. ft. dryer) fits more to save time on every load.

Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care within the ThinQ app -- proactive smart alerts to keep your appliances running smoothly. Get notifications about usage, maintenance, plus early diagnosis right on your smartphone. SHOW ME MORE
Features
- Ultra Large Capacity 5.2 cu.ft. Washer and 7.4 cu.ft. Dryer
- Single Unit WashTower(TM) Design with Centre Control(TM) Panel for Easier Load/Unload to Dryer
- Built-In Intelligence - AI Fabric Sensors/Smart Learner/Smart Pairing(TM)
- Advanced Washing & Drying
- ThinQ (R) Technology
- Tempered Glass Doors
Item Attributes
| Brand Code: | LG |
|---|---|
| Part Number: | WKE100HWA |
| GTIN14: | 048231029360 |
| Category Code: | All in One Washer / Dryer |
| Sub Category Code: | All in One Washer / Dryer / Dryers / Laundry Appliances / Washers |























