| Capacity (cu ft) | 4.9 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Cord Length (ft) | 6 ft |
| Defrost Type | Frost Free |
| Electrical Requirements | 115 V / 60 Hz / 15A |
| Lock | Yes |
| Product Dimensions | 23.875" W x 23.71875" D x 33.75" H |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Dimensions | 28" W x 31" D x 37" H |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 160 lb |
| Shipping Width | 28 inch |
| Temperature Range | 38'F to 65'F / 38'F to 65'F |
| Toe Grille Finish | Black |
| Wine Capacity | 40 |
The Marvel Professional Dual Zone Wine Refrigerator is true dual zone wine storage with two independently controlled compartments. Store both red and white wine in one elegant 40-bottle presentation.
Features
- Upper zone includes three 8-bottle wine racks
- Lower zone includes one 8-bottle wine rack and two 4-bottle half-depth wine racks
- Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
- Digital controls allow you to select a temperature for each zone - Upper zone: 38'F to 65'F, Lower zone: 38'F to 65'F (The upper temperature must be equal to or greater than the lower temperature, maximum 20' higher)
- Adjustable LED theater style lighting in arctic white or sapphire blue
- Vibration Neutralization System protects wine from agitation
- Argon filled, UV-resistant tinted dual pane glass door protects contents
- Professional styling: robust full-length handle and stainless steel accents
- Elegant midnight black interior
- Reversible door allows for right or left swing
- Door lock provides added security
- Concealed soft close articulating door hinge
- Built-in or freestanding
Item Attributes
| Brand Code: | MARVEL |
|---|---|
| Part Number: | MPWD424IS31A |
| GTIN14: | 0768388081515 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
Marvel 24-Inch Built-In Panel Ready Wine Cooler Refrigerator 4.9 Cu. Ft. - MPWD424IS31A
- SKU-0000024504
- Model #MPWD424IS31A
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box | None Identified |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | MARVEL |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | MPWD424IS31A |
| UPC/GTIN | 0768388081515 |
| Capacity | 4.9000 |
| Color | Custom Panel Ready |
| Depth | 23 45/64 |
| Width | 23 7/8 |
| Height | 33 3/4 |
| Capacity (cu ft) | 4.9 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Cord Length (ft) | 6 ft |
| Defrost Type | Frost Free |
| Electrical Requirements | 115 V / 60 Hz / 15A |
| Lock | Yes |
| Product Dimensions | 23.875" W x 23.71875" D x 33.75" H |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Dimensions | 28" W x 31" D x 37" H |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 160 lb |
| Shipping Width | 28 inch |
| Temperature Range | 38'F to 65'F / 38'F to 65'F |
| Toe Grille Finish | Black |
| Wine Capacity | 40 |
The Marvel Professional Dual Zone Wine Refrigerator is true dual zone wine storage with two independently controlled compartments. Store both red and white wine in one elegant 40-bottle presentation.
Features
- Upper zone includes three 8-bottle wine racks
- Lower zone includes one 8-bottle wine rack and two 4-bottle half-depth wine racks
- Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
- Digital controls allow you to select a temperature for each zone - Upper zone: 38'F to 65'F, Lower zone: 38'F to 65'F (The upper temperature must be equal to or greater than the lower temperature, maximum 20' higher)
- Adjustable LED theater style lighting in arctic white or sapphire blue
- Vibration Neutralization System protects wine from agitation
- Argon filled, UV-resistant tinted dual pane glass door protects contents
- Professional styling: robust full-length handle and stainless steel accents
- Elegant midnight black interior
- Reversible door allows for right or left swing
- Door lock provides added security
- Concealed soft close articulating door hinge
- Built-in or freestanding
Item Attributes
| Brand Code: | MARVEL |
|---|---|
| Part Number: | MPWD424IS31A |
| GTIN14: | 0768388081515 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |









