| LAMPING | |
| Number of Bulb: | 2 |
| Light Type: | Incandescent |
| Bulb Type: | E26 Medium |
| Bulb Max Wattage: | 60 |
| Total Wattage: | 120 |
| Bulb(s): | Not Included |
| Input Voltage: | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width: | 13" |
| Height: | 5" |
| Length: | 13" |
| Wire Length: | 8" |
| Hanging Weight: | 4.63 lb. |
| UPS Shippable: | Yes |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating: | Dry |
| Finish: | Black |
| Material: | Steel&Acrylic |
Simple flush mounts in a variety of configurations and finishes. A twist lock lens for easy replacement of lamps and cleaning. Available in LED or E26 incandescent and emergency back-up options.
Features
- Constructed of steel and acrylic materials
- Includes a synthetic shade
- (2) 60 watt maximum medium (E26) bulbs required
- Dimmable with compatible dimming bulbs
- Rated for dry locations
- Covered under a 1 year manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | MAXIM |
|---|---|
| Part Number: | 10272WTBK |
| GTIN14: | 783209250864 |
| Category Code: | Ceiling Lights |
| Sub Category Code: | Ceiling Lights |
MAXIM Rogue E26 2 Light 13" Wide Flush Mount Drum Ceiling Fixture 10272WTBK
- SKUI-0000097531
- Model #10272WTBK
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | MAXIM |
|---|---|
| Category | Ceiling Lights |
| Model Number | 10272WTBK |
| UPC/GTIN | 783209250864 |
| Capacity | 2.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 13 |
| Width | 13 |
| Height | 05 |
| LAMPING | |
| Number of Bulb: | 2 |
| Light Type: | Incandescent |
| Bulb Type: | E26 Medium |
| Bulb Max Wattage: | 60 |
| Total Wattage: | 120 |
| Bulb(s): | Not Included |
| Input Voltage: | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width: | 13" |
| Height: | 5" |
| Length: | 13" |
| Wire Length: | 8" |
| Hanging Weight: | 4.63 lb. |
| UPS Shippable: | Yes |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating: | Dry |
| Finish: | Black |
| Material: | Steel&Acrylic |
Simple flush mounts in a variety of configurations and finishes. A twist lock lens for easy replacement of lamps and cleaning. Available in LED or E26 incandescent and emergency back-up options.
Features
- Constructed of steel and acrylic materials
- Includes a synthetic shade
- (2) 60 watt maximum medium (E26) bulbs required
- Dimmable with compatible dimming bulbs
- Rated for dry locations
- Covered under a 1 year manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | MAXIM |
|---|---|
| Part Number: | 10272WTBK |
| GTIN14: | 783209250864 |
| Category Code: | Ceiling Lights |
| Sub Category Code: | Ceiling Lights |








