| LAMPING | |
| Number of Bulb: | 4 |
| Light Type: | Incandescent |
| Bulb Type: | E12 Candelabra |
| Bulb Max Wattage: | 60 |
| Total Wattage: | 240 |
| Bulb(s): | Not Included |
| Input Voltage: | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width: | 19" |
| Height: | 21.5" |
| Length: | 19" |
| Max Overall Height: | 57.5" |
| Wire Length: | 120" |
| Chain Length: | 36" |
| Hanging Weight: | 8.11 lb. |
| Adjustable: | No |
| UPS Shippable: | Yes |
| Canopy Width: | 5" |
| Canopy Height: | 1" |
| Canopy Length: | 5" |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating: | Dry |
| Finish: | Oil Rubbed Bronze |
| Material: | Steel, Crystal |
A spherical frame of metal surround a simple line chandelier draped in crystal for a transitional style that fits any interior design. Orbit is available in 2 sizes and 2 finishes, Oil Rubbed Bronze with Cognac crystal and a combo finish of Anthracite and Polished Nickel with Clear crystal.
Features
Transitional 4-light pendant design with a spherical metal frame and crystal accents for stylish décor.
Oil-rubbed bronze finish with cognac crystal details for a warm, elegant look.
Uses four E12 candelabra bulbs (max 60 W each, bulbs not included).
Dimensions: ~19″ diameter × 21.5″ height; adjustable overall hanging height up to ~57.5″.
Suitable for indoor dry locations and dimmable with compatible bulbs and dimmer.
Item Attributes
| Brand Code: | MAXIM |
|---|---|
| Part Number: | 25142OI |
| GTIN14: | 783209104761 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |
MAXIM 19" Orbit 4 Light 19 Inch Oil Rubbed Bronze Single Tier Chandelier Ceiling Light In Ca Incandescent 25142OI
- SKUI-0000098195
- Model #25142OI
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | MAXIM |
|---|---|
| Category | Chandeliers |
| Model Number | 25142OI |
| UPC/GTIN | 783209104761 |
| Capacity | 4.0000 |
| Color | Steel/Crystal |
| Depth | 19 |
| Width | 19 |
| Height | 21 1/2 |
| LAMPING | |
| Number of Bulb: | 4 |
| Light Type: | Incandescent |
| Bulb Type: | E12 Candelabra |
| Bulb Max Wattage: | 60 |
| Total Wattage: | 240 |
| Bulb(s): | Not Included |
| Input Voltage: | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width: | 19" |
| Height: | 21.5" |
| Length: | 19" |
| Max Overall Height: | 57.5" |
| Wire Length: | 120" |
| Chain Length: | 36" |
| Hanging Weight: | 8.11 lb. |
| Adjustable: | No |
| UPS Shippable: | Yes |
| Canopy Width: | 5" |
| Canopy Height: | 1" |
| Canopy Length: | 5" |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating: | Dry |
| Finish: | Oil Rubbed Bronze |
| Material: | Steel, Crystal |
A spherical frame of metal surround a simple line chandelier draped in crystal for a transitional style that fits any interior design. Orbit is available in 2 sizes and 2 finishes, Oil Rubbed Bronze with Cognac crystal and a combo finish of Anthracite and Polished Nickel with Clear crystal.
Features
Transitional 4-light pendant design with a spherical metal frame and crystal accents for stylish décor.
Oil-rubbed bronze finish with cognac crystal details for a warm, elegant look.
Uses four E12 candelabra bulbs (max 60 W each, bulbs not included).
Dimensions: ~19″ diameter × 21.5″ height; adjustable overall hanging height up to ~57.5″.
Suitable for indoor dry locations and dimmable with compatible bulbs and dimmer.
Item Attributes
| Brand Code: | MAXIM |
|---|---|
| Part Number: | 25142OI |
| GTIN14: | 783209104761 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |












