| LAMPING | |
| Number of Bulb: | 5 |
| Light Type: | Incandescent |
| Bulb Type: | E26 Medium |
| Bulb Max Wattage: | 60 |
| Total Wattage: | 300 |
| Bulb(s): | Not Included |
| Input Voltage: | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width: | 20" |
| Height: | 18" |
| Length: | 20" |
| Wire Length: | 120" |
| Chain Length: | 36" |
| Hanging Weight: | 8.4 lb. |
| Adjustable: | No |
| UPS Shippable: | Yes |
| Canopy Width: | 4.93" |
| Canopy Height: | 1" |
| Canopy Length: | 4.93" |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating: | Dry |
| Finish: | Satin Nickel |
| Material: | Steel, Glass |
Modern style at a great price makes this extremely popular. Tall profile Frost glass shades adorn a minimalistic frame in your choice of Satin Nickel or Oil Rubbed Bronze.
Features
- Fully covered under Maxim's 1 Year limited warranty
- Fixture framework is constructed of iron - ensuring years of reliable performance
- Designed to cast light in an upward direction
- Classic single-tiered fixture design adds elegance to any room
- Capable of being dimmed
- Ultra secure mounting assembly
Item Attributes
| Brand Code: | MAXIM |
|---|---|
| Part Number: | 10045FTSN |
| GTIN14: | 783209030428 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |
MAXIM Logan 5 Light Single Tier Chandelier 10045FTSN
- SKUI-0000097495
- Model #10045FTSN
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | MAXIM |
|---|---|
| Category | Chandeliers |
| Model Number | 10045FTSN |
| UPC/GTIN | 783209030428 |
| Capacity | 5.0000 |
| Color | Nickel |
| Depth | 20 |
| Width | 20 |
| Height | 18 |
| LAMPING | |
| Number of Bulb: | 5 |
| Light Type: | Incandescent |
| Bulb Type: | E26 Medium |
| Bulb Max Wattage: | 60 |
| Total Wattage: | 300 |
| Bulb(s): | Not Included |
| Input Voltage: | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width: | 20" |
| Height: | 18" |
| Length: | 20" |
| Wire Length: | 120" |
| Chain Length: | 36" |
| Hanging Weight: | 8.4 lb. |
| Adjustable: | No |
| UPS Shippable: | Yes |
| Canopy Width: | 4.93" |
| Canopy Height: | 1" |
| Canopy Length: | 4.93" |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating: | Dry |
| Finish: | Satin Nickel |
| Material: | Steel, Glass |
Modern style at a great price makes this extremely popular. Tall profile Frost glass shades adorn a minimalistic frame in your choice of Satin Nickel or Oil Rubbed Bronze.
Features
- Fully covered under Maxim's 1 Year limited warranty
- Fixture framework is constructed of iron - ensuring years of reliable performance
- Designed to cast light in an upward direction
- Classic single-tiered fixture design adds elegance to any room
- Capable of being dimmed
- Ultra secure mounting assembly
Item Attributes
| Brand Code: | MAXIM |
|---|---|
| Part Number: | 10045FTSN |
| GTIN14: | 783209030428 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |







