| LAMPING | |
| Number of Bulb: | 7 |
| Light Type: | Incandescent |
| Bulb Type: | E26 Medium |
| Bulb Max Wattage: | 60 |
| Total Wattage: | 420 |
| Bulb(s): | Not Included |
| Input Voltage: | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width: | 23.5" |
| Height: | 36.75" |
| Length: | 23.5" |
| Max Overall Height: | 111" |
| Min Overall Height: | 39" |
| Wire Length: | 120" |
| Chain Length: | 72" |
| Hanging Weight: | 8.96 lb. |
| UPS Shippable: | Oversize |
| Canopy Width: | 5" |
| Canopy Height: | 1" |
| Canopy Length: | 5" |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating: | Dry |
| Finish: | Golden Silver |
| Material: | Steel, Wood Beads |
Cascading strands of square Weathered Wood beads are suspended on an offset spiraling frame finished in hand-applied Golden Silver leaf in the Fontaine Chandelier. The craftsmanship of the design is complimented by the soft glow of light within adding ambience to any space.
Features
- Elegant Beaded Design – Cascading strands of square weathered wood beads suspended on a spiraling metal frame create a decorative, textured chandelier style.
- Golden Silver Finish – Hand-applied golden silver leaf finish gives the fixture a rustic-glam appearance that blends modern and vintage aesthetics.
- 7-Light Illumination – Uses seven bulbs for strong ambient lighting suitable for dining rooms, living rooms, or entryways.
- Medium E26 Bulb Base – Compatible with standard E26 medium-base bulbs (A19 style); bulbs are not included.
- Dimmable Lighting – Works with standard dimmer switches for adjustable brightness and mood lighting.
- Chain-Hung Installation – Includes a 72-inch chain and 120-inch lead wire for adjustable hanging height.
- Sloped Ceiling Compatible – Can be installed on angled ceilings for flexible placement.
- Durable Construction – Made from steel and wood materials for structural stability and decorative texture.
- UL / cUL Listed for Dry Locations – Safe for indoor dry areas like dining rooms, living rooms, and bedrooms
Item Attributes
| Brand Code: | MAXIM |
|---|---|
| Part Number: | 22467WWDGS |
| GTIN14: | 783209306899 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |
MAXIM Fontaine 7 Light 24" Wide Beaded Abstract Chandelier 22467WWDGS
- SKUI-0000100144
- Model #22467WWDGS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | MAXIM |
|---|---|
| Category | Chandeliers |
| Model Number | 22467WWDGS |
| UPC/GTIN | 783209306899 |
| Capacity | 420.0000 |
| Color | Silver |
| Depth | 23 1/2 |
| Width | 23 1/2 |
| Height | 36 3/4 |
| LAMPING | |
| Number of Bulb: | 7 |
| Light Type: | Incandescent |
| Bulb Type: | E26 Medium |
| Bulb Max Wattage: | 60 |
| Total Wattage: | 420 |
| Bulb(s): | Not Included |
| Input Voltage: | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width: | 23.5" |
| Height: | 36.75" |
| Length: | 23.5" |
| Max Overall Height: | 111" |
| Min Overall Height: | 39" |
| Wire Length: | 120" |
| Chain Length: | 72" |
| Hanging Weight: | 8.96 lb. |
| UPS Shippable: | Oversize |
| Canopy Width: | 5" |
| Canopy Height: | 1" |
| Canopy Length: | 5" |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating: | Dry |
| Finish: | Golden Silver |
| Material: | Steel, Wood Beads |
Cascading strands of square Weathered Wood beads are suspended on an offset spiraling frame finished in hand-applied Golden Silver leaf in the Fontaine Chandelier. The craftsmanship of the design is complimented by the soft glow of light within adding ambience to any space.
Features
- Elegant Beaded Design – Cascading strands of square weathered wood beads suspended on a spiraling metal frame create a decorative, textured chandelier style.
- Golden Silver Finish – Hand-applied golden silver leaf finish gives the fixture a rustic-glam appearance that blends modern and vintage aesthetics.
- 7-Light Illumination – Uses seven bulbs for strong ambient lighting suitable for dining rooms, living rooms, or entryways.
- Medium E26 Bulb Base – Compatible with standard E26 medium-base bulbs (A19 style); bulbs are not included.
- Dimmable Lighting – Works with standard dimmer switches for adjustable brightness and mood lighting.
- Chain-Hung Installation – Includes a 72-inch chain and 120-inch lead wire for adjustable hanging height.
- Sloped Ceiling Compatible – Can be installed on angled ceilings for flexible placement.
- Durable Construction – Made from steel and wood materials for structural stability and decorative texture.
- UL / cUL Listed for Dry Locations – Safe for indoor dry areas like dining rooms, living rooms, and bedrooms
Item Attributes
| Brand Code: | MAXIM |
|---|---|
| Part Number: | 22467WWDGS |
| GTIN14: | 783209306899 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |










