| LAMPING | |
| Number of Bulb: | 6 |
| Light Type: | Incandescent |
| Bulb Type: | E26 Medium |
| Bulb Max Wattage: | 60 |
| Total Wattage: | 360 |
| Bulb(s): | Not Included |
| Input Voltage: | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width: | 29" |
| Height: | 24.25" |
| Length: | 29" |
| Max Overall Height: | 58.25" |
| Min Overall Height: | 16.25" |
| Wire Length: | 120" |
| Hanging Weight: | 7.04 lb. |
| UPS Shippable: | Yes |
| Canopy Width: | 5" |
| Canopy Height: | 0.75" |
| Canopy Length: | 5" |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating: | Dry |
| Slope: | 90 |
| Finish: | Black / Satin Brass |
| Material: | Steel |
Sharp lines radiate from a pointed pin central body creating geometric angled wings that are sandwiched between matching conical fonts. Complete this look with vintage T10 light bulbs to for the full effect.
Features
M11656BKSBR|*CVR* WINGS 6-LGHT CHANDELIER|1
Item Attributes
| Brand Code: | MAXIM |
|---|---|
| Part Number: | 11656BKSBR |
| GTIN14: | 783209251182 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |
MAXIM Wings 6 Light 29" Wide Abstract Sputnik Chandelier 11656BKSBR
- SKUI-0000095366
- Model #11656BKSBR
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | MAXIM |
|---|---|
| Category | Chandeliers |
| Model Number | 11656BKSBR |
| UPC/GTIN | 783209251182 |
| Capacity | 120.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 29 |
| Width | 29 |
| Height | 24 1/4 |
| LAMPING | |
| Number of Bulb: | 6 |
| Light Type: | Incandescent |
| Bulb Type: | E26 Medium |
| Bulb Max Wattage: | 60 |
| Total Wattage: | 360 |
| Bulb(s): | Not Included |
| Input Voltage: | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width: | 29" |
| Height: | 24.25" |
| Length: | 29" |
| Max Overall Height: | 58.25" |
| Min Overall Height: | 16.25" |
| Wire Length: | 120" |
| Hanging Weight: | 7.04 lb. |
| UPS Shippable: | Yes |
| Canopy Width: | 5" |
| Canopy Height: | 0.75" |
| Canopy Length: | 5" |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating: | Dry |
| Slope: | 90 |
| Finish: | Black / Satin Brass |
| Material: | Steel |
Sharp lines radiate from a pointed pin central body creating geometric angled wings that are sandwiched between matching conical fonts. Complete this look with vintage T10 light bulbs to for the full effect.
Features
M11656BKSBR|*CVR* WINGS 6-LGHT CHANDELIER|1
Item Attributes
| Brand Code: | MAXIM |
|---|---|
| Part Number: | 11656BKSBR |
| GTIN14: | 783209251182 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |











