| LAMPING | |
| Number of Bulb: | 4 |
| Light Type: | Incandescent |
| Bulb Type: | E26 Medium |
| Bulb Max Wattage: | 60 |
| Total Wattage: | 240 |
| Install Up/Down: | Up/Down |
| Bulb(s): | Not Included |
| Input Voltage: | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width: | 30" |
| Height: | 9" |
| Extension: | 6" |
| HCO: | 6.25" |
| BP Width: | 6.5" |
| BP Height: | 4.75" |
| Hanging Weight: | 6.82 lb. |
| Adjustable: | No |
| UPS Shippable: | Yes |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating: | Damp |
| Finish: | Satin Nickel |
| Material: | Steel, Glass |
MAXIM LIGHTING®, Collection: Tetra, Style: Modern, Voltage Rating: 120 V, Wattage: 60 W, Number of Lamps: 4, Lamp Type: Incandescent, Lamp Shape: A19, Lamp Base: E26 Medium, Dimmable/Non-Dimmable: Dimmable, Mounting Orientation: Up/Down, Shade Material: Glass, Fixture Material: Steel, Fixture Finish: Satin Nickel, Length: 6 in, Width: 30 in, Height: 9 in, Backplate/Canopy Size: 6.5 in L x 4.75 in H
Features
Item Attributes
| Brand Code: | MAXIM |
|---|---|
| Part Number: | 2154LNSN |
| GTIN14: | 783209202269 |
| Category Code: | Vanity Lighting |
| Sub Category Code: | Vanity Lighting |
MAXIM Tetra 30" Wide Bathroom Light With Square Linen Glass Shades Satin Nickel 2154LNSN
- SKUI-0000095367
- Model #2154LNSN
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 3 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | MAXIM |
|---|---|
| Category | Vanity Lighting |
| Model Number | 2154LNSN |
| UPC/GTIN | 783209202269 |
| Capacity | 120.0000 |
| Color | Nickel |
| Depth | 6 1/16 |
| Width | 30 |
| Height | 9 1/16 |
| LAMPING | |
| Number of Bulb: | 4 |
| Light Type: | Incandescent |
| Bulb Type: | E26 Medium |
| Bulb Max Wattage: | 60 |
| Total Wattage: | 240 |
| Install Up/Down: | Up/Down |
| Bulb(s): | Not Included |
| Input Voltage: | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width: | 30" |
| Height: | 9" |
| Extension: | 6" |
| HCO: | 6.25" |
| BP Width: | 6.5" |
| BP Height: | 4.75" |
| Hanging Weight: | 6.82 lb. |
| Adjustable: | No |
| UPS Shippable: | Yes |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating: | Damp |
| Finish: | Satin Nickel |
| Material: | Steel, Glass |
MAXIM LIGHTING®, Collection: Tetra, Style: Modern, Voltage Rating: 120 V, Wattage: 60 W, Number of Lamps: 4, Lamp Type: Incandescent, Lamp Shape: A19, Lamp Base: E26 Medium, Dimmable/Non-Dimmable: Dimmable, Mounting Orientation: Up/Down, Shade Material: Glass, Fixture Material: Steel, Fixture Finish: Satin Nickel, Length: 6 in, Width: 30 in, Height: 9 in, Backplate/Canopy Size: 6.5 in L x 4.75 in H
Features
Item Attributes
| Brand Code: | MAXIM |
|---|---|
| Part Number: | 2154LNSN |
| GTIN14: | 783209202269 |
| Category Code: | Vanity Lighting |
| Sub Category Code: | Vanity Lighting |









