| LAMPING | |
| Number of Bulb: | 1 |
| Light Type: | LED |
| Bulb Type: | PCB Integrated |
| Bulb Max Wattage: | 24 |
| Total Wattage: | 24 |
| Lighting Direction: | Omni |
| Install Up/Down: | Any |
| Rated Life: | 50,000 Hours |
| Delivered Lumens: | 1850 |
| Color Temperature: | 3000 K |
| Bulb(s): | Integrated |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | ELV at 120V |
| Input Voltage: | 120-277 |
| MEASUREMENTS | |
| Width: | 36" |
| Height: | 1.75" |
| Extension: | 2.25" |
| HCO: | 2.4" |
| BP Width: | 4.75" |
| BP Height: | 4.75" |
| Wire Length: | 8" |
| Hanging Weight: | 2.76 lb. |
| UPS Shippable: | Yes |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating: | Damp |
| ADA Compliant: | Yes |
| Title 24: | JA8 Listed |
| Finish: | Black |
| Material: | Aluminum, Acrylic |
This minimalistic contemporary approach to LED vanity lighting will be the standard for both residential and commercial applications. The light engine features a high quality dimmable driver with multi volt input and high color rendering LEDs for the ultimate vanity lighting.Collection: Spec Type: Bath Vanity Material: Aluminum, Acrylic Finish: Black BK
Features
- Input Voltage: 120-277
- OUTPUT_VOLTAGE: 36
- Dimmable: Only at 120V with ELV
- Shade Height: 0.75
- Light Install Position: Omni
- PCB Board Replaceable: N
- Rated Life: 50000
Item Attributes
| Brand Code: | MAXIM |
|---|---|
| Part Number: | 52006BK |
| GTIN14: | 783209247772 |
| Category Code: | Vanity Lighting |
| Sub Category Code: | Vanity Lighting |
MAXIM Spec 36" Wide Led Bath Bar Ada Compliant 52006BK
- SKUI-0000097109
- Model #52006BK
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | MAXIM |
|---|---|
| Category | Vanity Lighting |
| Model Number | 52006BK |
| UPC/GTIN | 783209247772 |
| Capacity | 24.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 2 1/4 |
| Width | 36 |
| Height | 1 3/4 |
| LAMPING | |
| Number of Bulb: | 1 |
| Light Type: | LED |
| Bulb Type: | PCB Integrated |
| Bulb Max Wattage: | 24 |
| Total Wattage: | 24 |
| Lighting Direction: | Omni |
| Install Up/Down: | Any |
| Rated Life: | 50,000 Hours |
| Delivered Lumens: | 1850 |
| Color Temperature: | 3000 K |
| Bulb(s): | Integrated |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | ELV at 120V |
| Input Voltage: | 120-277 |
| MEASUREMENTS | |
| Width: | 36" |
| Height: | 1.75" |
| Extension: | 2.25" |
| HCO: | 2.4" |
| BP Width: | 4.75" |
| BP Height: | 4.75" |
| Wire Length: | 8" |
| Hanging Weight: | 2.76 lb. |
| UPS Shippable: | Yes |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating: | Damp |
| ADA Compliant: | Yes |
| Title 24: | JA8 Listed |
| Finish: | Black |
| Material: | Aluminum, Acrylic |
This minimalistic contemporary approach to LED vanity lighting will be the standard for both residential and commercial applications. The light engine features a high quality dimmable driver with multi volt input and high color rendering LEDs for the ultimate vanity lighting.Collection: Spec Type: Bath Vanity Material: Aluminum, Acrylic Finish: Black BK
Features
- Input Voltage: 120-277
- OUTPUT_VOLTAGE: 36
- Dimmable: Only at 120V with ELV
- Shade Height: 0.75
- Light Install Position: Omni
- PCB Board Replaceable: N
- Rated Life: 50000
Item Attributes
| Brand Code: | MAXIM |
|---|---|
| Part Number: | 52006BK |
| GTIN14: | 783209247772 |
| Category Code: | Vanity Lighting |
| Sub Category Code: | Vanity Lighting |








