| LAMPING | |
| Number of Bulb: | 3 |
| Light Type: | Incandescent |
| Bulb Type: | E12 Candelabra |
| Bulb Max Wattage: | 60 |
| Total Wattage: | 180 |
| Bulb(s): | Not Included |
| Input Voltage: | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width: | 12" |
| Height: | 6.25" |
| Length: | 12" |
| Max Overall Height: | 7.5" |
| Hanging Weight: | 2.29 lb. |
| UPS Shippable: | Yes |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating: | Dry |
| Finish: | Matte White |
| Material: | Glass, Steel |
*CVR* CCY 3-LIGHT CEILING FAN LIGHT
Features
- Three way mounting in either close mount, standard stem, or optional stems up to 72"
- Rated for dry locations
Item Attributes
| Brand Code: | MAXIM |
|---|---|
| Part Number: | FKT207FTMW |
| GTIN14: | 783209131200 |
| Category Code: | Ceiling Lights |
| Sub Category Code: | Ceiling Lights |
MAXIM Basic Max 3 Light 12" Diameter Ceiling Fan Light Kit With Wattage Limiter FKT207FTMW
- SKUI-0000097313
- Model #FKT207FTMW
MSRP:$31.50Save $11.02
Mardey's Price: Was $20.48
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 4 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | MAXIM |
|---|---|
| Category | Ceiling Lights |
| Model Number | FKT207FTMW |
| UPC/GTIN | 783209131200 |
| Capacity | 3.0000 |
| Color | White |
| Depth | 12 |
| Width | 12 |
| Height | 6 1/4 |
| LAMPING | |
| Number of Bulb: | 3 |
| Light Type: | Incandescent |
| Bulb Type: | E12 Candelabra |
| Bulb Max Wattage: | 60 |
| Total Wattage: | 180 |
| Bulb(s): | Not Included |
| Input Voltage: | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width: | 12" |
| Height: | 6.25" |
| Length: | 12" |
| Max Overall Height: | 7.5" |
| Hanging Weight: | 2.29 lb. |
| UPS Shippable: | Yes |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating: | Dry |
| Finish: | Matte White |
| Material: | Glass, Steel |
*CVR* CCY 3-LIGHT CEILING FAN LIGHT
Features
- Three way mounting in either close mount, standard stem, or optional stems up to 72"
- Rated for dry locations
Item Attributes
| Brand Code: | MAXIM |
|---|---|
| Part Number: | FKT207FTMW |
| GTIN14: | 783209131200 |
| Category Code: | Ceiling Lights |
| Sub Category Code: | Ceiling Lights |





