| LAMPING | |
| Number of Bulb: | 6 |
| Light Type: | Incandescent |
| Bulb Type: | E12 Candelabra |
| Bulb Max Wattage: | 60 |
| Total Wattage: | 360 |
| Bulb(s): | Not Included |
| Input Voltage: | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width: | 25" |
| Height: | 28" |
| Length: | 25" |
| Max Overall Height: | 64" |
| Wire Length: | 120" |
| Chain Length: | 36" |
| Hanging Weight: | 16.5 lb. |
| Adjustable: | No |
| UPS Shippable: | No |
| Canopy Width: | 5" |
| Canopy Height: | 1" |
| Canopy Length: | 5" |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating: | Dry |
| Finish: | Oil Rubbed Bronze |
| Material: | Steel, Crystal |
A spherical frame of metal surround a simple line chandelier draped in crystal for a transitional style that fits any interior design. Orbit is available in 2 sizes and 2 finishes, Oil Rubbed Bronze with Cognac crystal and a combo finish of Anthracite and Polished Nickel with Clear crystal.Collection: Orbit Type: Single Pendant Material: Steel, Crystal Finish: Oil Rubbed Bronze OI
Features
- Fixture housing is constructed of steel
- Classic single tiered fixture design adds elegance to any room
- Crystal accents provide sparkling details
- Height: 28"
- Maximum Overall Height: 64"
- Width: 25"
- Chain Length: 36"
- Wire Length: 120"
Item Attributes
| Brand Code: | MAXIM |
|---|---|
| Part Number: | 25144OI |
| GTIN14: | 783209104785 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |
MAXIM Orbit 6 Light Pendant 25144OI
- SKUI-0000122633
- Model #25144OI
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | MAXIM |
|---|---|
| Category | Chandeliers |
| Model Number | 25144OI |
| UPC/GTIN | 783209104785 |
| Capacity | 6.0000 |
| Color | Oil Rubbed Bronze |
| Depth | 25 |
| Width | 25 |
| Height | 28 |
| LAMPING | |
| Number of Bulb: | 6 |
| Light Type: | Incandescent |
| Bulb Type: | E12 Candelabra |
| Bulb Max Wattage: | 60 |
| Total Wattage: | 360 |
| Bulb(s): | Not Included |
| Input Voltage: | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width: | 25" |
| Height: | 28" |
| Length: | 25" |
| Max Overall Height: | 64" |
| Wire Length: | 120" |
| Chain Length: | 36" |
| Hanging Weight: | 16.5 lb. |
| Adjustable: | No |
| UPS Shippable: | No |
| Canopy Width: | 5" |
| Canopy Height: | 1" |
| Canopy Length: | 5" |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating: | Dry |
| Finish: | Oil Rubbed Bronze |
| Material: | Steel, Crystal |
A spherical frame of metal surround a simple line chandelier draped in crystal for a transitional style that fits any interior design. Orbit is available in 2 sizes and 2 finishes, Oil Rubbed Bronze with Cognac crystal and a combo finish of Anthracite and Polished Nickel with Clear crystal.Collection: Orbit Type: Single Pendant Material: Steel, Crystal Finish: Oil Rubbed Bronze OI
Features
- Fixture housing is constructed of steel
- Classic single tiered fixture design adds elegance to any room
- Crystal accents provide sparkling details
- Height: 28"
- Maximum Overall Height: 64"
- Width: 25"
- Chain Length: 36"
- Wire Length: 120"
Item Attributes
| Brand Code: | MAXIM |
|---|---|
| Part Number: | 25144OI |
| GTIN14: | 783209104785 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |













