| Certifications | |
| ADA Compliant | ADA Height and Side Reach Compliant |
| UL | Yes |
| Exterior Details | |
| Knob Color | Stainless Steel |
| Knob Type | Dishwasher-Safe Plastic |
| Cooktop Details | |
| Combination Match with Oven | MEW9527, MEW9530 |
| Cooktop Surface Color | Color Coordinated |
| Cooktop Surface Material | Stainless/Porcelain Coated Steel |
| Digital Display | No |
| Griddle Included | N/A |
| Heating Element On Indicator Light | No |
| Hot Surface Indicator Light | No |
| Ignition Type | Direct Spark Ignition |
| Installs Over Built-In Oven | Yes |
| Dimensions | |
| Common Size | 76.20 cm, 30 in |
| Cutout Depth | 50.64 cm, 19.938 in |
| Cutout Depth Max | 50.80 cm, 20 in |
| Cutout Depth Min | 48.26 cm, 19 in |
| Cutout Height | 13.34 cm, 5.25 in |
| Cutout Width | 72.39 cm, 28.5 in |
| Cutout Width Max | 74.46 cm, 29.313 in |
| Depth | 53.34 cm, 21 in |
| Gross Weight | 26.31 kg, 58 lbs |
| Height | 9.37 cm, 3.6875 in |
| Maximum Height | 10.16 cm, 4 in |
| Minimum Height | 8.57 cm, 3.375 in |
| Net Weight | 23.59 kg, 52 lbs |
| Width | 76.20 cm, 30 in |
| Details | |
| Digital Display | No |
| Fuel Type | Gas |
| Installs Over Built-In Oven | Yes |
| LP Convertible | Yes - Kit Included |
| Power Outage Compatible | Yes |
| Element/Burner Details | |
| Automatic Pan Detection | No |
| Cooktop Element Style | Sealed Burner |
| Cooktop Type | Standard |
| Left Front Element-Burner Power | 5000 BTU |
| Left Front Element-Burner Type | Simmer |
| Left Rear Element-Burner Power | 15,000 BTU |
| Left Rear Element-Burner Type | Power™ Burner |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Number of Grates | 2 |
| Power Boost | No |
| Right Front Element-Burner Power | 12,000 BTU |
| Right Front Element-Burner Type | Burner |
| Right Rear Element-Burner Power | 9100 BTU |
| Right Rear Element-Burner Type | Burner |
| Controls | |
| Control Location | Front |
| Control Type | Knobs |
| Grate Details | |
| Grate Details | Cast Iron Grates, Continuous, Dishwasher Safe, Matte Finish |
| Number of Grates | 2 |
| Ventilation Details | |
| Downdraft Vent | No |
| Electrical | |
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Volts | 120 |
| Refinements | |
| Features | Flex-Choice™ Simmer Burner, Power™ Burner, ADA Compliant |
| Features | |
| Cooktop Features | ADA Compliant, Flex-Choice™ Simmer Burner, Power™ Burner |
Take charge of your cooking experience with Maytag(R) gas cooktops. The 15,000-BTU Power(TM) Burner delivers heat on demand to sear flavor and juices into main dishes, while the simmer burner on this 30-inch gas cooktop allows for delicate control of savory sauces and soups. And this 4-burner cooktop will clean with ease thanks to features like the dishwasher-safe knobs and heavy-duty DuraClean(TM) cast-iron cooktop grates.
Image Features

Simmer Burner
The simmer burner provides 800 to 5,000 BTUs of precise, adjustable heat to give your cooktop both a full-power simmer burner and warming setting all in one.
Features
- 15,000-BTU Power(TM) Burner
- Heavy-duty DuraClean(TM) continuous cast-iron grates
- 10 Year Limited Parts Warranty
- Designed, Engineered, and Assembled in the USA
- Simmer Burner
Item Attributes
| Brand Code: | MAYTAG |
|---|---|
| Part Number: | MGC7430DS |
| GTIN14: | 883049324098 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
Maytag 30-Inch 4-Burner Gas Cooktop Stainless Steel - MGC7430DS
- SKU-0000038687
- Model #MGC7430DS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | D |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Scratch & Dent | Multiple Scratches |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | MAYTAG |
|---|---|
| Category | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
| Model Number | MGC7430DS |
| UPC/GTIN | 883049324098 |
| Capacity | 4.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 21 |
| Width | 30 |
| Height | 3 11/16 |
| Certifications | |
| ADA Compliant | ADA Height and Side Reach Compliant |
| UL | Yes |
| Exterior Details | |
| Knob Color | Stainless Steel |
| Knob Type | Dishwasher-Safe Plastic |
| Cooktop Details | |
| Combination Match with Oven | MEW9527, MEW9530 |
| Cooktop Surface Color | Color Coordinated |
| Cooktop Surface Material | Stainless/Porcelain Coated Steel |
| Digital Display | No |
| Griddle Included | N/A |
| Heating Element On Indicator Light | No |
| Hot Surface Indicator Light | No |
| Ignition Type | Direct Spark Ignition |
| Installs Over Built-In Oven | Yes |
| Dimensions | |
| Common Size | 76.20 cm, 30 in |
| Cutout Depth | 50.64 cm, 19.938 in |
| Cutout Depth Max | 50.80 cm, 20 in |
| Cutout Depth Min | 48.26 cm, 19 in |
| Cutout Height | 13.34 cm, 5.25 in |
| Cutout Width | 72.39 cm, 28.5 in |
| Cutout Width Max | 74.46 cm, 29.313 in |
| Depth | 53.34 cm, 21 in |
| Gross Weight | 26.31 kg, 58 lbs |
| Height | 9.37 cm, 3.6875 in |
| Maximum Height | 10.16 cm, 4 in |
| Minimum Height | 8.57 cm, 3.375 in |
| Net Weight | 23.59 kg, 52 lbs |
| Width | 76.20 cm, 30 in |
| Details | |
| Digital Display | No |
| Fuel Type | Gas |
| Installs Over Built-In Oven | Yes |
| LP Convertible | Yes - Kit Included |
| Power Outage Compatible | Yes |
| Element/Burner Details | |
| Automatic Pan Detection | No |
| Cooktop Element Style | Sealed Burner |
| Cooktop Type | Standard |
| Left Front Element-Burner Power | 5000 BTU |
| Left Front Element-Burner Type | Simmer |
| Left Rear Element-Burner Power | 15,000 BTU |
| Left Rear Element-Burner Type | Power™ Burner |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Number of Grates | 2 |
| Power Boost | No |
| Right Front Element-Burner Power | 12,000 BTU |
| Right Front Element-Burner Type | Burner |
| Right Rear Element-Burner Power | 9100 BTU |
| Right Rear Element-Burner Type | Burner |
| Controls | |
| Control Location | Front |
| Control Type | Knobs |
| Grate Details | |
| Grate Details | Cast Iron Grates, Continuous, Dishwasher Safe, Matte Finish |
| Number of Grates | 2 |
| Ventilation Details | |
| Downdraft Vent | No |
| Electrical | |
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Volts | 120 |
| Refinements | |
| Features | Flex-Choice™ Simmer Burner, Power™ Burner, ADA Compliant |
| Features | |
| Cooktop Features | ADA Compliant, Flex-Choice™ Simmer Burner, Power™ Burner |
Take charge of your cooking experience with Maytag(R) gas cooktops. The 15,000-BTU Power(TM) Burner delivers heat on demand to sear flavor and juices into main dishes, while the simmer burner on this 30-inch gas cooktop allows for delicate control of savory sauces and soups. And this 4-burner cooktop will clean with ease thanks to features like the dishwasher-safe knobs and heavy-duty DuraClean(TM) cast-iron cooktop grates.
Image Features

Simmer Burner
The simmer burner provides 800 to 5,000 BTUs of precise, adjustable heat to give your cooktop both a full-power simmer burner and warming setting all in one.
Features
- 15,000-BTU Power(TM) Burner
- Heavy-duty DuraClean(TM) continuous cast-iron grates
- 10 Year Limited Parts Warranty
- Designed, Engineered, and Assembled in the USA
- Simmer Burner
Item Attributes
| Brand Code: | MAYTAG |
|---|---|
| Part Number: | MGC7430DS |
| GTIN14: | 883049324098 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |












