| Certifications | |
| ADA Compliant | No |
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| Energy Star® Qualified | No |
| UL | Yes |
| Exterior Details | |
| Base Grille Color | Grey |
| Cabinet Color | Grey |
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | No |
| Door Color | Fingerprint Resistant Stainless Finish |
| Door Finish | Smooth |
| Door Style | Contour |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Type | Reach-Through Handle |
| Hidden Hinge | Yes |
| Details | |
| Advance Foam Insulation | N/A |
| Door Style Configuration | Side-by-Side |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | Side-by-Side |
| Dimensions | |
| Cabinet Width | 90.17 cm, 35.5 in |
| Depth | 85.41 cm, 33.625 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 80.33 cm, 31.625 in |
| Depth Closed Including Handles | 85.41 cm, 33.625 in |
| Depth Excluding Doors | 71.12 cm, 28 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 125.26 cm, 49.313 in |
| Freezer Capacity Volume | 271.96 l, 9.61 cu. ft. |
| Gross Weight | 104.78 kg, 231 lbs |
| Height | 176.85 cm, 69.625 in |
| Height To Top Of Cabinet | 174.31 cm, 68.625 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 175.90 cm, 69.25 in |
| Net Weight | 99.79 kg, 219.99 lbs |
| Refrigerator Capacity Volume | 15.32 |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 704.67 l, 24.9 cu. ft. |
| Width | 91.12 cm, 35.875 in |
| Controls | |
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior Up Front |
| Control Lockout | No |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | No |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | No |
| Filter Details | |
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Water Filter Indicator/Reset | No |
| Refrigerator Details | |
| Conventional Shelves | 1 Fixed Full-Width Glass, 3 Adjustable Full-Width Glass |
| Humidity-Controlled Crispers | 1 Full-Width |
| Non Climate Control Drawers | 1 Full-Width |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Interior Shelves | 4 |
| Refrigerator Door Bins | 1 Dairy, 1 Full-Width Gallon, 3 Adjustable Gallon |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Icemaker Details | |
| Icemaker | Optional |
| Icemaker Kit Part Number | W11729596 |
| Icemaker Location | Freezer |
| Freezer Details | |
| Freezer Door Bins | 6 Fixed Full-Width |
| Freezer Drawer/Basket | 1 Full Width Lower Plastic |
| Freezer Lighting | LED |
| Freezer Number of Shelves | 4 |
| Freezer Shelves | 1 Fixed Full-Width Plastic, 4 Fixed Full-Width Wire |
| Dispenser Details | |
| Dispenser Type | No Dispenser |
| Electrical | |
| Amps | 7.2 |
| Hz | 60 |
| Volts | 110 |
A Maytag(R) side-by-side refrigerator without an ice maker handles major food hauls and looks good doing it. Extra freezer shelves* make more room and a seamless design brings clean lines to the kitchen. This 25 cu. ft refrigerator uses less energy with LED lights for refrigerator efficiency. Plus, this dependable refrigerator has a 10-year compressor warranty.**
Features
- Non-dispense layout
- Fingerprint resistant stainless steel
- Gallon door bins
- 10-year limited parts warranty on the compressor (Visit maytag.com for warranty details.)
- Humidity-controlled FreshLock(TM) crisper
Item Attributes
| Brand Code: | MAYTAG |
|---|---|
| Part Number: | MSS25N4MKZ |
| GTIN14: | 883049581712 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
Maytag 36-Inch Counter-Depth Side-by-Side Refrigerator Fingerprint Resistant Stainless Steel 24.9 Cu. Ft. - MSS25N4MKZ
- SKU-0000039838
- Model #MSS25N4MKZ
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | No Water No Icemaker | Scratch & Dent | Minor Dings Bottom Doors |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | MAYTAG |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | MSS25N4MKZ |
| UPC/GTIN | 883049581712 |
| Capacity | 24.9000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 33 5/8 |
| Width | 35 7/8 |
| Height | 69 5/8 |
| Certifications | |
| ADA Compliant | No |
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| Energy Star® Qualified | No |
| UL | Yes |
| Exterior Details | |
| Base Grille Color | Grey |
| Cabinet Color | Grey |
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | No |
| Door Color | Fingerprint Resistant Stainless Finish |
| Door Finish | Smooth |
| Door Style | Contour |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Type | Reach-Through Handle |
| Hidden Hinge | Yes |
| Details | |
| Advance Foam Insulation | N/A |
| Door Style Configuration | Side-by-Side |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | Side-by-Side |
| Dimensions | |
| Cabinet Width | 90.17 cm, 35.5 in |
| Depth | 85.41 cm, 33.625 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 80.33 cm, 31.625 in |
| Depth Closed Including Handles | 85.41 cm, 33.625 in |
| Depth Excluding Doors | 71.12 cm, 28 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 125.26 cm, 49.313 in |
| Freezer Capacity Volume | 271.96 l, 9.61 cu. ft. |
| Gross Weight | 104.78 kg, 231 lbs |
| Height | 176.85 cm, 69.625 in |
| Height To Top Of Cabinet | 174.31 cm, 68.625 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 175.90 cm, 69.25 in |
| Net Weight | 99.79 kg, 219.99 lbs |
| Refrigerator Capacity Volume | 15.32 |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 704.67 l, 24.9 cu. ft. |
| Width | 91.12 cm, 35.875 in |
| Controls | |
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior Up Front |
| Control Lockout | No |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | No |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | No |
| Filter Details | |
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Water Filter Indicator/Reset | No |
| Refrigerator Details | |
| Conventional Shelves | 1 Fixed Full-Width Glass, 3 Adjustable Full-Width Glass |
| Humidity-Controlled Crispers | 1 Full-Width |
| Non Climate Control Drawers | 1 Full-Width |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Interior Shelves | 4 |
| Refrigerator Door Bins | 1 Dairy, 1 Full-Width Gallon, 3 Adjustable Gallon |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Icemaker Details | |
| Icemaker | Optional |
| Icemaker Kit Part Number | W11729596 |
| Icemaker Location | Freezer |
| Freezer Details | |
| Freezer Door Bins | 6 Fixed Full-Width |
| Freezer Drawer/Basket | 1 Full Width Lower Plastic |
| Freezer Lighting | LED |
| Freezer Number of Shelves | 4 |
| Freezer Shelves | 1 Fixed Full-Width Plastic, 4 Fixed Full-Width Wire |
| Dispenser Details | |
| Dispenser Type | No Dispenser |
| Electrical | |
| Amps | 7.2 |
| Hz | 60 |
| Volts | 110 |
A Maytag(R) side-by-side refrigerator without an ice maker handles major food hauls and looks good doing it. Extra freezer shelves* make more room and a seamless design brings clean lines to the kitchen. This 25 cu. ft refrigerator uses less energy with LED lights for refrigerator efficiency. Plus, this dependable refrigerator has a 10-year compressor warranty.**
Features
- Non-dispense layout
- Fingerprint resistant stainless steel
- Gallon door bins
- 10-year limited parts warranty on the compressor (Visit maytag.com for warranty details.)
- Humidity-controlled FreshLock(TM) crisper
Item Attributes
| Brand Code: | MAYTAG |
|---|---|
| Part Number: | MSS25N4MKZ |
| GTIN14: | 883049581712 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |





















