| General information | |
| Model number | KM 5627 208V |
| Manufacturer material number | 07821710 |
| EAN number | 4002514865942 |
| Marketing class | Gold |
| Heating type | |
| Fuel type | Electric |
| Design | |
| Independent of oven | Yes |
| Design | |
| Elegant glass ceramic surface | Yes |
| Ceramic surface color | Black |
| All-round stainless-steel frame | Yes |
| Print design | Basalt grey decor |
| Proud installation | Yes |
| Cooking zone details | |
| No. of rings | 5 |
| 1st cooking zone/cooking area | |
| Position | front left |
| Type | Variable cooking zone |
| Size in mm | 180 / 230 |
| Max. rating in W | 1600/2500 |
| 2nd cooking zone/cooking area | |
| Position | rear left |
| Type | Single-circuit ring |
| Size in mm | 145 |
| Max. rating in W | 1200 |
| 3rd cooking zone/cooking area | |
| Position | rear center |
| Type | Variable cooking zone |
| Size in mm | 120 / 180 |
| Max. rating in W | 700/1800 |
| 4th cooking zone/cooking area | |
| Position | right |
| Type | Variable cooking zone |
| Size in mm | 210 / 270 |
| Max. rating in W | 2000/2700 |
| 5th cooking zone/cooking area | |
| Position | front center |
| Type | Variable cooking zone |
| Size in mm | 120 / 180 |
| Max. rating in W | 700/1800 |
| User convenience | |
| Operation via touchpad sensors | Knob |
| Operation via knobs | Yes |
| Display color | Red |
| Extended ring area | Yes |
| Efficiency and sustainability | |
| Residual heat utilisation | Yes |
| Cleaning convenience | |
| Easy to clean ceramic glass | Yes |
| Safety | |
| Overheating protection | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Technical data | |
| Dimensions (H x W x D) in mm | 3 1/4 (81) x 36 1/8 (915) x 21 1/2 (544) |
| Width in in. (mm) | 36 1/8 (915) |
| Height in in. (mm) | 3 1/4 (81) |
| Depth in in. (mm) | 21 1/2 (544) |
| Cut-out dimensions (W x D) with surface-mounted installation in inches (mm) | 34 1/2 in (876 mm) x 20 1/2 in (518 mm) |
| Built-in height with mains connection box in in. (mm) | 3 (75) |
| Cutout dimensions width in in. (mm) with proud-mounted installation | 34 1/2 in (876 mm) |
| Cutout dimensions depth in in. (mm) with proud-mounted installation | 20 1/2 in (518 mm) |
| Weight in lbs. (kg) | 41 (19) |
| Total connected load in kW | 10 |
| Voltage in V | 208 |
| Frequency in Hz | 60 |
| Power cord length in ft. (m) | 4 (1.4) |
| Plug type | Sup. lead w/ wire-end ferrules |
| Standard accessories | |
| Razor-blade scraper | Yes |
| Connection wire | Yes |
| EAN | |
| EAN | 4002514865942 |
Miele’s new Ceran Glass electric cooktop is crafted for precision and performance with its new 3D glass design. The high-impact black Ceran glass surface features five high speed ribbon elements and a stainless steel frame.
Image Features

Versatile cooking zone configuration
For all sorts of cookware: Perfect for a wide variety of pans.

Residual heat indicator
Practical: The residual heat indicator reminds you not to touch the cooking zones when they are still hot.

Overheating protection and fault monitoring
Protects the Cooktop: The cooktop automatically switches off in the case of extreme heat.
Features
Versatile Cooking Zone Configuration
- For all sorts of cookware: Perfect for a wide variety of pans.
Residual Heat Indicator
- Practical: The residual heat indicator reminds you not to touch the cooking zones when they are still hot.
Overheating Protection and Fault Monitoring
- Protects the Cooktop: The cooktop automatically switches off in the case of extreme heat.
Additional Features
- New 3D glass design
- High-impact black Ceran glass surface with stainless steel frame
- High speed ribbon element design
- Residual heat indicators for all zones
- Single and variable zones with increased power over previous models
Item Attributes
| Brand Code: | MIELE |
|---|---|
| Part Number: | KM5627208V |
| GTIN14: | 4002514865942 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
MIELE 36 Inch 5 Burner Electric Cooktop Smooth Glass Ceramic KM5627208V
- SKU-0000041148
- Model #KM5627208V
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box | Discontinued Overstock Clearance |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | MIELE |
|---|---|
| Category | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
| Model Number | KM5627208V |
| UPC/GTIN | 4002514865942 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Black | Trim Color: Stainless Steel |
| Depth | 21 1/2 |
| Width | 36 1/8 |
| Height | 3 1/4 |
| General information | |
| Model number | KM 5627 208V |
| Manufacturer material number | 07821710 |
| EAN number | 4002514865942 |
| Marketing class | Gold |
| Heating type | |
| Fuel type | Electric |
| Design | |
| Independent of oven | Yes |
| Design | |
| Elegant glass ceramic surface | Yes |
| Ceramic surface color | Black |
| All-round stainless-steel frame | Yes |
| Print design | Basalt grey decor |
| Proud installation | Yes |
| Cooking zone details | |
| No. of rings | 5 |
| 1st cooking zone/cooking area | |
| Position | front left |
| Type | Variable cooking zone |
| Size in mm | 180 / 230 |
| Max. rating in W | 1600/2500 |
| 2nd cooking zone/cooking area | |
| Position | rear left |
| Type | Single-circuit ring |
| Size in mm | 145 |
| Max. rating in W | 1200 |
| 3rd cooking zone/cooking area | |
| Position | rear center |
| Type | Variable cooking zone |
| Size in mm | 120 / 180 |
| Max. rating in W | 700/1800 |
| 4th cooking zone/cooking area | |
| Position | right |
| Type | Variable cooking zone |
| Size in mm | 210 / 270 |
| Max. rating in W | 2000/2700 |
| 5th cooking zone/cooking area | |
| Position | front center |
| Type | Variable cooking zone |
| Size in mm | 120 / 180 |
| Max. rating in W | 700/1800 |
| User convenience | |
| Operation via touchpad sensors | Knob |
| Operation via knobs | Yes |
| Display color | Red |
| Extended ring area | Yes |
| Efficiency and sustainability | |
| Residual heat utilisation | Yes |
| Cleaning convenience | |
| Easy to clean ceramic glass | Yes |
| Safety | |
| Overheating protection | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Technical data | |
| Dimensions (H x W x D) in mm | 3 1/4 (81) x 36 1/8 (915) x 21 1/2 (544) |
| Width in in. (mm) | 36 1/8 (915) |
| Height in in. (mm) | 3 1/4 (81) |
| Depth in in. (mm) | 21 1/2 (544) |
| Cut-out dimensions (W x D) with surface-mounted installation in inches (mm) | 34 1/2 in (876 mm) x 20 1/2 in (518 mm) |
| Built-in height with mains connection box in in. (mm) | 3 (75) |
| Cutout dimensions width in in. (mm) with proud-mounted installation | 34 1/2 in (876 mm) |
| Cutout dimensions depth in in. (mm) with proud-mounted installation | 20 1/2 in (518 mm) |
| Weight in lbs. (kg) | 41 (19) |
| Total connected load in kW | 10 |
| Voltage in V | 208 |
| Frequency in Hz | 60 |
| Power cord length in ft. (m) | 4 (1.4) |
| Plug type | Sup. lead w/ wire-end ferrules |
| Standard accessories | |
| Razor-blade scraper | Yes |
| Connection wire | Yes |
| EAN | |
| EAN | 4002514865942 |
Miele’s new Ceran Glass electric cooktop is crafted for precision and performance with its new 3D glass design. The high-impact black Ceran glass surface features five high speed ribbon elements and a stainless steel frame.
Image Features

Versatile cooking zone configuration
For all sorts of cookware: Perfect for a wide variety of pans.

Residual heat indicator
Practical: The residual heat indicator reminds you not to touch the cooking zones when they are still hot.

Overheating protection and fault monitoring
Protects the Cooktop: The cooktop automatically switches off in the case of extreme heat.
Features
Versatile Cooking Zone Configuration
- For all sorts of cookware: Perfect for a wide variety of pans.
Residual Heat Indicator
- Practical: The residual heat indicator reminds you not to touch the cooking zones when they are still hot.
Overheating Protection and Fault Monitoring
- Protects the Cooktop: The cooktop automatically switches off in the case of extreme heat.
Additional Features
- New 3D glass design
- High-impact black Ceran glass surface with stainless steel frame
- High speed ribbon element design
- Residual heat indicators for all zones
- Single and variable zones with increased power over previous models
Item Attributes
| Brand Code: | MIELE |
|---|---|
| Part Number: | KM5627208V |
| GTIN14: | 4002514865942 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |









