Part Number: FLSAT14LEDCCTBN
GTIN14: 781889605547
Category Code:Ceiling Lights
Sub Category Code:Ceiling Lights
MISENO 14" Saturn Led Flush Mount Ceiling Fixture In Brushed Nickel FLSAT14LEDCCTBN
  • SKUI-0000093544
  • Model #FLSAT14LEDCCTBN
Last 1 in stock
Condition New
TypeIn Box
Grade A
Product SourceOverstock
Additional InfoNew In Box
Available Quantity1
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
Available Quantity: 1
Brand MISENO
CategoryCeiling Lights
Model Number FLSAT14LEDCCTBN
UPC/GTIN 781889605547
Capacity 70.0000
Color Brushed Nickel
Depth 14
Width 14
Height 3 3/8
ADA Compliant: No
Application: Residential
Ballast Type: Dimmable
CSA Certified: CSA C22.2 No. 250.0
Collection: Saturn
Color Finish Category: Nickel Tones
Color Finish Name: Brushed Nickel
Color Temperature: 3000
Dimmable: Yes
ETL Listed: Yes
Height: 3-3/8 in
Installation Type: Flush Mount, Ceiling Mount
Light Bulb Base Type: Integrated
Light Bulb Type: LED
Lighting Direction: Down Lighting
Lumens: 1400
Lumens per Watt: 70
Material: Steel, Plastic
Material Type: Acrylic
Maximum Temperature: 104
Number Of Hours: 50000 h
Number of Lights: 1
Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov
UL Listed: UL 1598
UPC: 781889605547
Volts: 120V
Watt Equivalency: 70 W
Watts: 20 W
Width: 14 in