| Part Number: | MNO30TLD |
| GTIN14: | 781889388266 |
| Category Code: | Showers |
| Sub Category Code: | Showers |
MISENO 30" Tile Insert Linear Shower Drain MNO30TLD
- SKUI-0000097225
- Model #MNO30TLD
| Condition | New |
|---|---|
| Type |  |
| Grade | A |
| Product Source |  |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | MISENO |
|---|---|
| Category | Showers |
| Model Number | MNO30TLD |
| UPC/GTIN | 781889388266 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 30 |
| Width | 3 1/4 |
| Height | 2 3/4 |
Dimensions and Measurements
Drain Connection | 2 in. |
Gauge | 18 |
Height | 2.75 in. |
Length | 30 in. |
Nominal Length | 30 in. |
Width | 3.25 in. |
Included Components
Installation Hardware Included | Yes |
Characteristics and Features
Material | Stainless Steel |
Shape | Rectangular |
Style | Tile Insert |
Theme | Transitional |
Warranty and Product Information
ADA | Yes |
Approved for Commercial Use | Yes |
ASME Code | A112.18.2 |
Certifications | CSA, UPC, ANSI, ASME |
Commercial Warranty | 1 Year Limited |
Country Of Origin | China |
CSA Code | B125.2 |
Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
30 TILE-IN LIN SHWR DRN SS
Features
- Tile insert tray is capable of accommodating any flooring material up to 1/2" thick
- Compatible with most standard 2" floor drains