| Status | Active |
| Watts | 13W |
| Shape | T4 |
| Base | GX23 |
| ANSI Base | GX23 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80+ |
| Lumens | 800L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 10000 |
| Product Category | PL 2-Pin |
| Lamp Type | PL 2-Pin |
| Technology | Compact Fluorescent |
| Watts | 13W |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80+ |
| Lumens | 800L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 10000 |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| MOL | 7.94 |
| MOD | 1.25 |
| Shape | T4 |
| Base | GX23 |
| ANSI Base | GX23 |
| Finish | White |
| Housing Color | Silver |
| Warranty | 1-Year |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| California Prop 65 | Lead |
| Colorado Status | Non-Compliant |
| Oregon Status | Non-Compliant |
| Rhode Island Status | Non-Compliant |
| Vermont Status | Non-Compliant |
| TCLP Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| SDS Sheet | CFL Pin Based Lamp |
| Each UPC | 046135211362 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length (in.) | 1.38 |
| Each Width (in.) | 0.87 |
| Each Height (in.) | 7.17 |
| Each Weight (lb.) | 0.08 |
| Each Cube (CuFt.) | 0.0050 |
| Pack Type | Box |
| Inner Quantity | 0 |
| Inner Length (in.) | 0.00 |
| Inner Width (in.) | 0.00 |
| Inner Height (in.) | 0.00 |
| Inner Weight (lb.) | 0.00 |
| Inner Cube (CuFt.) | 0.0000 |
| Case UPC | 10046135211369 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length (in.) | 9.33 |
| Case Width (in.) | 7.28 |
| Case Height (in.) | 7.76 |
| Case Weight (lb.) | 4.39 |
| Case Cube (CuFt.) | 0.3050 |
The 90° collection displays ultra-Modern styling, with its geometric forms, squared corners and straight lines. The minimalist style creates an urban focal point for today’s contemporary baths. Complete the look of your bath with a matching suite of products.
Features
- Constructed of metal
- Coordinates with products from the 90 Degree line
- Single hole installation
- Single lever handle controls the flow and temperature of water
- Faucet includes Duralast ceramic disc valve
- Pop-up drain assembly included
- Low lead compliant
Item Attributes
| Brand Code: | Moen |
|---|---|
| Part Number: | S6710 |
| GTIN14: | 026508298206 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |
Moen 90 Degree 1.2 Gpm Single Hole Bathroom Faucet With Pop Up Drain Assembly S6710
- SKUI-0000100305
- Model #S6710
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | Moen |
|---|---|
| Category | Bathroom Faucets |
| Model Number | S6710 |
| UPC/GTIN | 026508298206 |
| Capacity | 1.2000 |
| Color | Chrome |
| Depth | 5 1/2 |
| Width | 2 1/4 |
| Height | 6 5/16 |
| Status | Active |
| Watts | 13W |
| Shape | T4 |
| Base | GX23 |
| ANSI Base | GX23 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80+ |
| Lumens | 800L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 10000 |
| Product Category | PL 2-Pin |
| Lamp Type | PL 2-Pin |
| Technology | Compact Fluorescent |
| Watts | 13W |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80+ |
| Lumens | 800L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 10000 |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| MOL | 7.94 |
| MOD | 1.25 |
| Shape | T4 |
| Base | GX23 |
| ANSI Base | GX23 |
| Finish | White |
| Housing Color | Silver |
| Warranty | 1-Year |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| California Prop 65 | Lead |
| Colorado Status | Non-Compliant |
| Oregon Status | Non-Compliant |
| Rhode Island Status | Non-Compliant |
| Vermont Status | Non-Compliant |
| TCLP Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| SDS Sheet | CFL Pin Based Lamp |
| Each UPC | 046135211362 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length (in.) | 1.38 |
| Each Width (in.) | 0.87 |
| Each Height (in.) | 7.17 |
| Each Weight (lb.) | 0.08 |
| Each Cube (CuFt.) | 0.0050 |
| Pack Type | Box |
| Inner Quantity | 0 |
| Inner Length (in.) | 0.00 |
| Inner Width (in.) | 0.00 |
| Inner Height (in.) | 0.00 |
| Inner Weight (lb.) | 0.00 |
| Inner Cube (CuFt.) | 0.0000 |
| Case UPC | 10046135211369 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length (in.) | 9.33 |
| Case Width (in.) | 7.28 |
| Case Height (in.) | 7.76 |
| Case Weight (lb.) | 4.39 |
| Case Cube (CuFt.) | 0.3050 |
The 90° collection displays ultra-Modern styling, with its geometric forms, squared corners and straight lines. The minimalist style creates an urban focal point for today’s contemporary baths. Complete the look of your bath with a matching suite of products.
Features
- Constructed of metal
- Coordinates with products from the 90 Degree line
- Single hole installation
- Single lever handle controls the flow and temperature of water
- Faucet includes Duralast ceramic disc valve
- Pop-up drain assembly included
- Low lead compliant
Item Attributes
| Brand Code: | Moen |
|---|---|
| Part Number: | S6710 |
| GTIN14: | 026508298206 |
| Category Code: | Bathroom Faucets |
| Sub Category Code: | Bathroom Faucets |






