| APPEARANCE | |
| Design Style | Chimney Minimalist Collection Statement Collection |
| WARRANTY | |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| POWER / RATINGS | |
| Electrical Requirements | 120V |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Overall Depth | 17.6875 in |
| Net Weight | 54.2 lb |
| Overall Height | 10.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 58.2 lb |
| Overall Width | 20.5 in |
| FEATURES | |
| CFM/ Sones Rating | 1220/10.0 |
| Collection | Minimalist Statement |
1220 CFMBlower works to eliminate odors and steam with powerful 1220 CFMStainless Steel Hoods – Sold SeparatelyChoose between 36″ island or wall mounted ventilation hoods for the latest in ventilation performance. Hoods sold separatelyCompatibilityCompatible with island mount (ZVIS361SRSS or ZVIS481SRSS ) or wall mount (ZVWS361SRSS or ZVWS481SRSS) ventilation hoods
Features
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZXR1220RSS |
| GTIN14: | 084691851738 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
Monogram 21-Inch Range Hood Stainless Steel Remote Blower - ZXR1220RSS
- SKUI-0000089655
- Model #ZXR1220RSS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | In Box | None Identified |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | MONOGRAM |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | ZXR1220RSS |
| UPC/GTIN | 084691851738 |
| Capacity | 1.0000 |
| APPEARANCE | |
| Design Style | Chimney Minimalist Collection Statement Collection |
| WARRANTY | |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| POWER / RATINGS | |
| Electrical Requirements | 120V |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Overall Depth | 17.6875 in |
| Net Weight | 54.2 lb |
| Overall Height | 10.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 58.2 lb |
| Overall Width | 20.5 in |
| FEATURES | |
| CFM/ Sones Rating | 1220/10.0 |
| Collection | Minimalist Statement |
1220 CFMBlower works to eliminate odors and steam with powerful 1220 CFMStainless Steel Hoods – Sold SeparatelyChoose between 36″ island or wall mounted ventilation hoods for the latest in ventilation performance. Hoods sold separatelyCompatibilityCompatible with island mount (ZVIS361SRSS or ZVIS481SRSS ) or wall mount (ZVWS361SRSS or ZVWS481SRSS) ventilation hoods
Features
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZXR1220RSS |
| GTIN14: | 084691851738 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |





