| Accessories | |
| Optional Accessories | ZKR42N 42" Dual Retro Kit ZKR48N 48" Dual Retro Kit ZKUN Heater Unification Kit |
| Appearance | |
| Colour | Custom Panels Required |
| Design Style | Custom Panel |
| Door Stops | 90 Degree and 115 Degree |
| Door Swing | Reversible Door |
| Handle | Separate Purchase Required |
| Handle Purchased Separately | Requires Statement Handle Kit (ZKSP1H1PNSS) Minimalist Handle Kit (ZKSP1H1CNSS) |
| Panel Capability | Fully Integrated |
| Capacity | |
| Freezer Capacity | 8.34 |
| Total Capacity | 8.3 |
| Features | |
| Collection | Designer Statement Collection Minimalist Collection |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Control Type | Upfront Capacitance Touch Controls w/ Digital LCD Readout |
| Custom Panel Ready | Integrated Panels 18" SS Door Panel Kit, Left-Hinge ZK1SN189NLH 18" SS Door Panel Kit, Right-Hinge ZK1SN184NRH |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Filter Location | Top right of product behind access panel |
| Freezer Baskets | 2 with Rubber Matt Inserts 3 Silver Wire, w/ Full Extension Slides |
| Freezer Cabinet Shelves (Total) | Light Up LED 3 Adjustable 1 Fixed |
| Freezer Door Shelves (Total) | Adjustable Glass and Metal Bins 3 Bins with Rubber Matt Inserts |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Integrated Wi-Fi Connectivity & Control | Display Temp Setpoint Change Temp Setpoint Water Filter Status Sabbath Status (On/Off) Door Alarm Alert Night Time Snack Mode |
| Interior Lighting | Ramp Up LED |
| Leveling System | 4 Point Front Adjustable |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Product Type | All-Freezer Integrated Column Refrigerator |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath Mode | Optional |
| Sealed System Design | Auto Defrost |
| Short Description | 18" Integrated Column Freezer |
| Water Filtration System | GE Water Filtration 6 Month XWF or XWFE |
| WiFi Connect | Built-In |
| Power/Ratings | |
| Electrical Requirements | 115V; 60Hz; 20A |
| Warranty | |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance Limited 5-year compressor |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance Limited 12-year sealed refrigerating system parts |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Weights & Dimmensions | |
| Approximate Shipping Weight | 385 |
| Net Weight | 360 |
| Overall Depth | 24 3/4 |
| Overall Height | 83 1/4 |
| Overall Width | 17 1/2 |
18 Inch Fully Integrated Column Smart Freezer with WiFi
This 18 Inch Fully Integrated Column Smart Freezer features a panel-ready exterior with six-way adjustability. It accepts the Statement or Minimalist Collection stainless steel panels ordered separately from Monogram or custom panel and handle from your cabinet maker. The retrofit capability allows you to replace a 48″ or 42″ built-in side-by-side refrigerator with two column refrigerators with no cabinet or electrical modifications and the GE water filtration delivers clean, great tasting ice.
Image Features

Fully integrated column design
With concealed hinge offers a look of seamless perfection that installs flush with surrounding cabinetry

Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Designed to enhance choice and customization, Statement and Minimalist Collection refrigerators do not come with handles. Handles must be chosen separately and ordered through a Monogram representative

Panel-ready exterior with six-way adjustability
Accepts Statement or Minimalist Collection stainless steel panels ordered separately from Monogram or custom panel & handle from your cabinet maker

Retrofit capability
Allows you to replace a 48" or 42" built-in side-by-side refrigerator with two column refrigerators with no cabinet or electrical modifications

Remote connectivity via WiFi
Allows you to wirelessly control freezer settings from your smartphone, using an available app
Features
- Fully Integrated Column Design
- Ramp-Up LED Interior Lighting
- Remote Connectivity Via WIFI
- Panel-Ready Exterior With Six-Way Adjustability
- Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
- Retrofit Capability
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZIF181NPNII |
| GTIN14: | 084691847939 |
| Category Code: | Freezers |
| Sub Category Code: | Freezers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
Monogram 18-Inch Built-In Panel Ready Column Freezer 8.4 Cu. Ft. - ZIF181NPNII
- SKU-0000027810
- Model #ZIF181NPNII
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Showroom Demonstration Unit |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | MONOGRAM |
|---|---|
| Category | Freezers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
| Model Number | ZIF181NPNII |
| UPC/GTIN | 084691847939 |
| Capacity | 8.3000 |
| Color | Custom Panel Ready |
| Depth | 24 3/4 |
| Width | 17 1/2 |
| Height | 83 1/4 |
| Accessories | |
| Optional Accessories | ZKR42N 42" Dual Retro Kit ZKR48N 48" Dual Retro Kit ZKUN Heater Unification Kit |
| Appearance | |
| Colour | Custom Panels Required |
| Design Style | Custom Panel |
| Door Stops | 90 Degree and 115 Degree |
| Door Swing | Reversible Door |
| Handle | Separate Purchase Required |
| Handle Purchased Separately | Requires Statement Handle Kit (ZKSP1H1PNSS) Minimalist Handle Kit (ZKSP1H1CNSS) |
| Panel Capability | Fully Integrated |
| Capacity | |
| Freezer Capacity | 8.34 |
| Total Capacity | 8.3 |
| Features | |
| Collection | Designer Statement Collection Minimalist Collection |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Control Type | Upfront Capacitance Touch Controls w/ Digital LCD Readout |
| Custom Panel Ready | Integrated Panels 18" SS Door Panel Kit, Left-Hinge ZK1SN189NLH 18" SS Door Panel Kit, Right-Hinge ZK1SN184NRH |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Filter Location | Top right of product behind access panel |
| Freezer Baskets | 2 with Rubber Matt Inserts 3 Silver Wire, w/ Full Extension Slides |
| Freezer Cabinet Shelves (Total) | Light Up LED 3 Adjustable 1 Fixed |
| Freezer Door Shelves (Total) | Adjustable Glass and Metal Bins 3 Bins with Rubber Matt Inserts |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Integrated Wi-Fi Connectivity & Control | Display Temp Setpoint Change Temp Setpoint Water Filter Status Sabbath Status (On/Off) Door Alarm Alert Night Time Snack Mode |
| Interior Lighting | Ramp Up LED |
| Leveling System | 4 Point Front Adjustable |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Product Type | All-Freezer Integrated Column Refrigerator |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath Mode | Optional |
| Sealed System Design | Auto Defrost |
| Short Description | 18" Integrated Column Freezer |
| Water Filtration System | GE Water Filtration 6 Month XWF or XWFE |
| WiFi Connect | Built-In |
| Power/Ratings | |
| Electrical Requirements | 115V; 60Hz; 20A |
| Warranty | |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance Limited 5-year compressor |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance Limited 12-year sealed refrigerating system parts |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Weights & Dimmensions | |
| Approximate Shipping Weight | 385 |
| Net Weight | 360 |
| Overall Depth | 24 3/4 |
| Overall Height | 83 1/4 |
| Overall Width | 17 1/2 |
18 Inch Fully Integrated Column Smart Freezer with WiFi
This 18 Inch Fully Integrated Column Smart Freezer features a panel-ready exterior with six-way adjustability. It accepts the Statement or Minimalist Collection stainless steel panels ordered separately from Monogram or custom panel and handle from your cabinet maker. The retrofit capability allows you to replace a 48″ or 42″ built-in side-by-side refrigerator with two column refrigerators with no cabinet or electrical modifications and the GE water filtration delivers clean, great tasting ice.
Image Features

Fully integrated column design
With concealed hinge offers a look of seamless perfection that installs flush with surrounding cabinetry

Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Designed to enhance choice and customization, Statement and Minimalist Collection refrigerators do not come with handles. Handles must be chosen separately and ordered through a Monogram representative

Panel-ready exterior with six-way adjustability
Accepts Statement or Minimalist Collection stainless steel panels ordered separately from Monogram or custom panel & handle from your cabinet maker

Retrofit capability
Allows you to replace a 48" or 42" built-in side-by-side refrigerator with two column refrigerators with no cabinet or electrical modifications

Remote connectivity via WiFi
Allows you to wirelessly control freezer settings from your smartphone, using an available app
Features
- Fully Integrated Column Design
- Ramp-Up LED Interior Lighting
- Remote Connectivity Via WIFI
- Panel-Ready Exterior With Six-Way Adjustability
- Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
- Retrofit Capability
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZIF181NPNII |
| GTIN14: | 084691847939 |
| Category Code: | Freezers |
| Sub Category Code: | Freezers / Kitchen Appliances / Refrigeration |













