| CAPACITY | |
| Unit Capacity | 42 Wine Bottles |
| Total Capacity (cubic feet) | 0 cu ft |
| APPEARANCE | |
| Color Appearance | Panel Ready |
| Case Color | Gray |
| Installation | Built-In or Free-Standing Side by Side Install Capable with ZIBC24PWII (Additional kit required: ZKAW) |
| Design Style | SS Panel or Custom Panel and Handle Required |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Door Style | Glass Door |
| Door Stops | 90 and 115 Degree |
| Handle | Customer Supplied - Optional Statement and Minimalist handle kits available |
| POWER / RATINGS | |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120v; 60Hz; 2 A |
| Energy Consumption (kWh/year) | 274 |
| WARRANTY | |
| Warranty Notes | Extended 12-Year Sealed System Parts Only Limited 5-Year Sealed System See written warranty for full Details |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| ECONOMICAL / QUIET | |
| Quiet Package | 40 dBA |
| ACCESSORIES | |
| Optional Accessories | Handle Stud Kit - ZKPN Minimalist Handle Kit - ZXGP1H1CPSS Side by Side Install Toe-Kick Kit - ZKN48W Stainless Steel Panel Kit with stainless toe-kick - ZK1GC240WSS Statement Handle Kit - ZXGP1H1PWSS Undercounter Unification Kit - ZKAW |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Back Air Clearances | 0 in |
| Top Air Clearances | 0 in |
| Height to Top of Hinge | 34.25 in |
| Side Air Clearances | 0 in |
| Overall Height | 35.1 in |
| Overall Width | 23.74 in |
| Case Depth Without Door | 21.65 in |
| Approximate Shipping Weight | 154 lb |
| Overall Depth | 23.85 in |
| Net Weight | 154 lb |
| FEATURES | |
| Short Description | 24" Custom Panel Wine Reserve |
| Removable Slide-Out Shelves | Yes |
| WiFi Connect | Built-In |
| Proximity Lighting Control | Yes - On/Off Option, Multi key or in APP |
| Temperature Range | 41 degrees to 61 degree F |
| Custom Panel Ready | 3/4-Inch Overlay Panels Flush Inset Panels |
| Product Type | Wine Reserve and Beverage Center |
| Full Extension Slides | Yes |
| Defrost Type | Cycle Defrost |
| Interior Lighting | LED - Door Closed: On/Off Option; Door Open: Always On |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Number of Cooling Zones | 2 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Control Type | Digital Temperature Display Upfront Electronic Temperature Controls |
| Wine Racks | 6 Full Extension Soft Close, Wood Slats |
| Refrigerant Type | R600a |
| Control Features | Child Lock Door Alarm Dual Temp Zone - Independent Upper & Lower Zones Hi-Temp Alarm Power On/Off |
| OU Certified | No |
| Collection | Minimalist Statement |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa Google Home |
| Leveling System | 2 rear roller adjustable from front; 2 front legs |
24 Inch Panel Ready Wine Cooler with 42 Bottle Capacity
The ZIWD24PWII is a 24-inch panel-ready wine reserve from Monogram, designed to seamlessly integrate into any kitchen or entertainment space. It offers storage for up to 42 bottles, including magnum-sized options, and features dual-zone cooling for optimal temperature control. With a nearly flush installation, UV-protected glass, and elegantly crafted walnut wooden slats, it ensures both style and wine preservation. The illuminated interior, full-extension racks, and backlit electronic controls provide convenience, while proximity lighting adds a touch of sophistication. Ideal for wine enthusiasts, this appliance combines luxury, functionality, and customization.
Image Features

42 Bottle Capacity
Expansive wine storage, for up to 42 bottles, with 2 shelves designed for large bottle storage

Dual Zone Cooling
Select different temperatures in the upper and lower compartments to store different wine varieties

Flush Installation
Designed for flush installation for nearly seamless integration to kitchens or entertainment area throughout the home

Statement & Minimalist Collection Handles
Elevate the design of your wine refrigerator with one of Monogram's handles. HANDLES SOLD SEPARTELY

Illuminated Interior
Back wall lighting and overhead LED lights brighten the interior to easily select a perfect pairing

Expanded Entertainment Areas
Install your wine reserve side by side to other Monogram undercounter refrigeration and ice maker models

Backlit Electronic Control
Set the temperature, connect to WiFi, and control the light settings with backlit LED control panel
Features
- 42 Bottle Capacity
- Dual Zone Cooling
- Flush Installation
- Statement & Minimalist Collection Handles
- Illuminated Interior
- Delicate Storage
- Panel Ready Refrigeration
- Expanded Entertainment Areas
- 6 Full Extension Wine Racks
- UV Protected Glass
- Backlit Electronic Control
- Proximity Lighting
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZIWD24PWII |
| GTIN14: | 084691957232 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
Monogram 24-Inch Built-In Panel Ready Wine Cooler Refrigerator 4.7 Cu. Ft. - ZIWD24PWII
- SKU-0000027853
- Model #ZIWD24PWII
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Panel Ready | Ding On Side Door Not Visible Once Panel Installed | Missing Toe Plate & Installation Accessories |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | MONOGRAM |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | ZIWD24PWII |
| UPC/GTIN | 084691957232 |
| Capacity | 4.7000 |
| Color | Cabinet Color: Grey | Accepts Custom Panel |
| Depth | 24 |
| Width | 24 |
| Height | 35 |
| CAPACITY | |
| Unit Capacity | 42 Wine Bottles |
| Total Capacity (cubic feet) | 0 cu ft |
| APPEARANCE | |
| Color Appearance | Panel Ready |
| Case Color | Gray |
| Installation | Built-In or Free-Standing Side by Side Install Capable with ZIBC24PWII (Additional kit required: ZKAW) |
| Design Style | SS Panel or Custom Panel and Handle Required |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Door Style | Glass Door |
| Door Stops | 90 and 115 Degree |
| Handle | Customer Supplied - Optional Statement and Minimalist handle kits available |
| POWER / RATINGS | |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120v; 60Hz; 2 A |
| Energy Consumption (kWh/year) | 274 |
| WARRANTY | |
| Warranty Notes | Extended 12-Year Sealed System Parts Only Limited 5-Year Sealed System See written warranty for full Details |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| ECONOMICAL / QUIET | |
| Quiet Package | 40 dBA |
| ACCESSORIES | |
| Optional Accessories | Handle Stud Kit - ZKPN Minimalist Handle Kit - ZXGP1H1CPSS Side by Side Install Toe-Kick Kit - ZKN48W Stainless Steel Panel Kit with stainless toe-kick - ZK1GC240WSS Statement Handle Kit - ZXGP1H1PWSS Undercounter Unification Kit - ZKAW |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Back Air Clearances | 0 in |
| Top Air Clearances | 0 in |
| Height to Top of Hinge | 34.25 in |
| Side Air Clearances | 0 in |
| Overall Height | 35.1 in |
| Overall Width | 23.74 in |
| Case Depth Without Door | 21.65 in |
| Approximate Shipping Weight | 154 lb |
| Overall Depth | 23.85 in |
| Net Weight | 154 lb |
| FEATURES | |
| Short Description | 24" Custom Panel Wine Reserve |
| Removable Slide-Out Shelves | Yes |
| WiFi Connect | Built-In |
| Proximity Lighting Control | Yes - On/Off Option, Multi key or in APP |
| Temperature Range | 41 degrees to 61 degree F |
| Custom Panel Ready | 3/4-Inch Overlay Panels Flush Inset Panels |
| Product Type | Wine Reserve and Beverage Center |
| Full Extension Slides | Yes |
| Defrost Type | Cycle Defrost |
| Interior Lighting | LED - Door Closed: On/Off Option; Door Open: Always On |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Number of Cooling Zones | 2 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Control Type | Digital Temperature Display Upfront Electronic Temperature Controls |
| Wine Racks | 6 Full Extension Soft Close, Wood Slats |
| Refrigerant Type | R600a |
| Control Features | Child Lock Door Alarm Dual Temp Zone - Independent Upper & Lower Zones Hi-Temp Alarm Power On/Off |
| OU Certified | No |
| Collection | Minimalist Statement |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa Google Home |
| Leveling System | 2 rear roller adjustable from front; 2 front legs |
24 Inch Panel Ready Wine Cooler with 42 Bottle Capacity
The ZIWD24PWII is a 24-inch panel-ready wine reserve from Monogram, designed to seamlessly integrate into any kitchen or entertainment space. It offers storage for up to 42 bottles, including magnum-sized options, and features dual-zone cooling for optimal temperature control. With a nearly flush installation, UV-protected glass, and elegantly crafted walnut wooden slats, it ensures both style and wine preservation. The illuminated interior, full-extension racks, and backlit electronic controls provide convenience, while proximity lighting adds a touch of sophistication. Ideal for wine enthusiasts, this appliance combines luxury, functionality, and customization.
Image Features

42 Bottle Capacity
Expansive wine storage, for up to 42 bottles, with 2 shelves designed for large bottle storage

Dual Zone Cooling
Select different temperatures in the upper and lower compartments to store different wine varieties

Flush Installation
Designed for flush installation for nearly seamless integration to kitchens or entertainment area throughout the home

Statement & Minimalist Collection Handles
Elevate the design of your wine refrigerator with one of Monogram's handles. HANDLES SOLD SEPARTELY

Illuminated Interior
Back wall lighting and overhead LED lights brighten the interior to easily select a perfect pairing

Expanded Entertainment Areas
Install your wine reserve side by side to other Monogram undercounter refrigeration and ice maker models

Backlit Electronic Control
Set the temperature, connect to WiFi, and control the light settings with backlit LED control panel
Features
- 42 Bottle Capacity
- Dual Zone Cooling
- Flush Installation
- Statement & Minimalist Collection Handles
- Illuminated Interior
- Delicate Storage
- Panel Ready Refrigeration
- Expanded Entertainment Areas
- 6 Full Extension Wine Racks
- UV Protected Glass
- Backlit Electronic Control
- Proximity Lighting
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZIWD24PWII |
| GTIN14: | 084691957232 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |









