| CAPACITY | |
| Fresh Food Capacity | 13.25 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 13.3 cu ft |
| FILTER | |
| App Filter - WiFi Connect | Built-In |
| APPEARANCE | |
| Panel Capability | Fully Integrated |
| Handle | Separate Purchase Required |
| Door Swing | Reversible Door |
| Handle Purchased Separately | Requires Statement Handle Kit (ZKSP1H1PNSS) or Minimalist Handle Kit (ZKSP1H1CNSS) |
| Color Appearance | Panel Ready |
| Door Stops | 90 Degree and 115 Degree |
| Design Style | Custom Panel and Handle Required |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | Extended 12-Year Sealed System Parts Only Limited 5-Year Sealed System See written warranty for full Details |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| POWER / RATINGS | |
| Energy Consumption (kWh/year) | 301 |
| Electrical Requirements | 115V; 60Hz; 20A |
| Hertz | 60 |
| ACCESSORIES | |
| Optional Accessories | ZKR42N 42" Dual Retro Kit ZKR48N 48" Dual Retro Kit ZKUN Heater Unification Kit |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Overall Width | 23.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 475 lb |
| Overall Depth | 24.75 in |
| Height to Top of Hinge | 83.25 in |
| Net Weight | 450 lb |
| Overall Height | 83.25 in |
| FEATURES | |
| Climate Control Drawer | Temp Control (Meat, Bev, Deli) |
| Deli Drawer | Full-Extension Soft-Close |
| Control Type | Upfront Capacitance Touch Controls w/ Digital LCD Readout |
| Produce Drawer | Full-Extension, Soft-Close w/ Humidity Slider |
| Integrated Wi-Fi Connectivity & Control | Change Temp Setpoint Display Temp Setpoint Door Alarm Alert Night Time Snack Mode Sabbath Status (On/Off) |
| Custom Panel Ready | 24" SS Door Panel Kit, Left-Hinge ZK1SN249NLH 24" SS Door Panel Kit, Right-Hinge ZK1SN244NRH Integrated Panels |
| Refrigerant Type | R600a |
| WiFi Connect | Built-In |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Fixed 3 Adjustable Edge to Edge Glass Shelves |
| Interior Lighting | Ramp Up LED |
| Sabbath Mode | Optional |
| Sealed System Design | Auto Defrost |
| Short Description | 24" Integrated Column Refrigerator |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa Google Home |
| Collection | Designer EcoBalance Minimalist Statement |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Leveling System | 4 Point Front Adjustable |
| Fresh Food Door Bins | 4 Bins Adjustable Clear Front with Metal Sides |
| Product Type | All-Refrigerator Integrated Column Refrigerator |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
24 Inch Smart Column Refrigerator with 13.12 Cu. Ft. Capacity
This 24-inch Integrated Column Refrigerator offers a look of seamless perfection that installs flush with surrounding cabinetry and concealed hinge. It also allows you to replace a 48″ or 42″ built-in side-by-side refrigerator with two-column refrigerators with no cabinet or electrical modifications. Remote Wi-fi connectivity allows you to wirelessly control freezer settings from your smartphone, using an available app.
Image Features

Fully integrated column design
With concealed hinge offers a look of seamless perfection that installs flush with surrounding cabinetry

Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Designed to enhance choice and customization, Statement and Minimalist Collection refrigerators do not come with handles. Handles must be chosen separately and ordered through a Monogram representative

Panel-ready exterior with six-way adjustability
Accepts Statement or Minimalist Collection stainless steel panels ordered separately from Monogram or custom panel & handle from your cabinet maker

Ramp-up LED interior lighting
Throughout the freezer compartment accentuates the sophisticated interior and allows easy viewing of contents

Remote connectivity via WiFi
Allows you to wirelessly control refrigerator settings from your smartphone, using an available app
Features
- Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
- Designed to enhance choice and customization, Statement and Minimalist Collection refrigerators do not come with handles. Handles must be chosen separately and ordered through a Monogram representative
- Panel-ready exterior with six-way adjustability
- Accepts Statement or Minimalist Collection stainless steel panels ordered separately from Monogram or custom panel & handle from your cabinet maker
- Remote connectivity via WiFi
- Allows you to wirelessly control refrigerator settings from your smartphone, using an available app
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZIR241NBRII |
| GTIN14: | 084691871194 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
Monogram 24-Inch Panel Ready Column Refrigerator 13.3 Cu. Ft. - ZIR241NBRII
- SKU-0000027809
- Model #ZIR241NBRII
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Showroom Demonstration Unit |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | MONOGRAM |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | ZIR241NBRII |
| UPC/GTIN | 084691871194 |
| Capacity | 13.3000 |
| Color | Custom Panel Ready |
| Depth | 24 3/4 |
| Width | 23 1/2 |
| Height | 83 1/4 |
| CAPACITY | |
| Fresh Food Capacity | 13.25 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 13.3 cu ft |
| FILTER | |
| App Filter - WiFi Connect | Built-In |
| APPEARANCE | |
| Panel Capability | Fully Integrated |
| Handle | Separate Purchase Required |
| Door Swing | Reversible Door |
| Handle Purchased Separately | Requires Statement Handle Kit (ZKSP1H1PNSS) or Minimalist Handle Kit (ZKSP1H1CNSS) |
| Color Appearance | Panel Ready |
| Door Stops | 90 Degree and 115 Degree |
| Design Style | Custom Panel and Handle Required |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | Extended 12-Year Sealed System Parts Only Limited 5-Year Sealed System See written warranty for full Details |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| POWER / RATINGS | |
| Energy Consumption (kWh/year) | 301 |
| Electrical Requirements | 115V; 60Hz; 20A |
| Hertz | 60 |
| ACCESSORIES | |
| Optional Accessories | ZKR42N 42" Dual Retro Kit ZKR48N 48" Dual Retro Kit ZKUN Heater Unification Kit |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Overall Width | 23.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 475 lb |
| Overall Depth | 24.75 in |
| Height to Top of Hinge | 83.25 in |
| Net Weight | 450 lb |
| Overall Height | 83.25 in |
| FEATURES | |
| Climate Control Drawer | Temp Control (Meat, Bev, Deli) |
| Deli Drawer | Full-Extension Soft-Close |
| Control Type | Upfront Capacitance Touch Controls w/ Digital LCD Readout |
| Produce Drawer | Full-Extension, Soft-Close w/ Humidity Slider |
| Integrated Wi-Fi Connectivity & Control | Change Temp Setpoint Display Temp Setpoint Door Alarm Alert Night Time Snack Mode Sabbath Status (On/Off) |
| Custom Panel Ready | 24" SS Door Panel Kit, Left-Hinge ZK1SN249NLH 24" SS Door Panel Kit, Right-Hinge ZK1SN244NRH Integrated Panels |
| Refrigerant Type | R600a |
| WiFi Connect | Built-In |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Fixed 3 Adjustable Edge to Edge Glass Shelves |
| Interior Lighting | Ramp Up LED |
| Sabbath Mode | Optional |
| Sealed System Design | Auto Defrost |
| Short Description | 24" Integrated Column Refrigerator |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa Google Home |
| Collection | Designer EcoBalance Minimalist Statement |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Leveling System | 4 Point Front Adjustable |
| Fresh Food Door Bins | 4 Bins Adjustable Clear Front with Metal Sides |
| Product Type | All-Refrigerator Integrated Column Refrigerator |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
24 Inch Smart Column Refrigerator with 13.12 Cu. Ft. Capacity
This 24-inch Integrated Column Refrigerator offers a look of seamless perfection that installs flush with surrounding cabinetry and concealed hinge. It also allows you to replace a 48″ or 42″ built-in side-by-side refrigerator with two-column refrigerators with no cabinet or electrical modifications. Remote Wi-fi connectivity allows you to wirelessly control freezer settings from your smartphone, using an available app.
Image Features

Fully integrated column design
With concealed hinge offers a look of seamless perfection that installs flush with surrounding cabinetry

Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Designed to enhance choice and customization, Statement and Minimalist Collection refrigerators do not come with handles. Handles must be chosen separately and ordered through a Monogram representative

Panel-ready exterior with six-way adjustability
Accepts Statement or Minimalist Collection stainless steel panels ordered separately from Monogram or custom panel & handle from your cabinet maker

Ramp-up LED interior lighting
Throughout the freezer compartment accentuates the sophisticated interior and allows easy viewing of contents

Remote connectivity via WiFi
Allows you to wirelessly control refrigerator settings from your smartphone, using an available app
Features
- Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
- Designed to enhance choice and customization, Statement and Minimalist Collection refrigerators do not come with handles. Handles must be chosen separately and ordered through a Monogram representative
- Panel-ready exterior with six-way adjustability
- Accepts Statement or Minimalist Collection stainless steel panels ordered separately from Monogram or custom panel & handle from your cabinet maker
- Remote connectivity via WiFi
- Allows you to wirelessly control refrigerator settings from your smartphone, using an available app
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZIR241NBRII |
| GTIN14: | 084691871194 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |













