| Accessories | |
| Optional Accessories | ZKR48N 48" Dual Retro Kit ZKUN Heater Unification Kit |
| Appearance | |
| Colour | Custom Panel and Handle Required |
| Design Style | Custom Panel |
| Door Stops | 90 Degree and 115 Degree |
| Door Swing | Reversible Door |
| Handle | Separate Purchase Required |
| Handle Purchased Separately | Requires Statement Handle Kit (ZKSP1H1PNSS) or Minimalist Handle Kit (ZKSP1H1CNSS) |
| Panel Capability | Fully Integrated |
| Capacity | |
| Fresh Food Capacity | 17.58 |
| Total Capacity | 17.6 |
| Features | |
| Air Filtration System | GE Air Filtration 6 Month |
| Climate Control Drawer | Temp Control (Meat, Bev, Deli) with Rubber Matt Inserts |
| Collection | Designer Statement Collection Minimalist Collection |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Control Type | Upfront Capacitance Touch Controls w/ Digital LCD Readout |
| Custom Panel Ready | Integrated Panels 30" SS Door Panel Kit, Left-Hinge ZK1SN309NLH 30" SS Door Panel Kit, Right-Hinge ZK1SN304NRH |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Deli Drawer | Full-Extension Soft-Close with Rubber Matt Inserts |
| Filter Location | Top right of product behind access panel |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Light Up LED 3 Adjustable 1 Fixed |
| Fresh Food Door Bins | Adjustable Glass and Metal Bins 4 Bins with Rubber Matt Inserts |
| Fresh Food Features | Autofill Pitcher |
| Integrated Wi-Fi Connectivity & Control | Display Temp Setpoint Change Temp Setpoint Water Filter Status Air Filter Status Sabbath Status (On/Off) Door Alarm Alert Night Time Snack Mode |
| Interior Lighting | Ramp Up LED |
| Leveling System | 4 Point Front Adjustable |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Produce Drawer | Full-Extension, Soft-Close w/ Humidity Slider with Rubber Matt Inserts |
| Product Type | All-Refrigerator Integrated Column Refrigerator |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath Mode | Optional |
| Sealed System Design | Auto Defrost |
| Short Description | 30" Integrated Column Refrigerator |
| Water Filtration System | GE Water Filtration 6 Month XWF or XWFE |
| WiFi Connect | Built-In |
| Power/Ratings | |
| Electrical Requirements | 115V; 60Hz; 20A |
| Warranty | |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance Limited 12-year sealed refrigerating system parts |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Weights & Dimmensions | |
| Approximate Shipping Weight | 520 |
| Height to Top of Hinge | 83 1/4 |
| Net Weight | 495 |
| Overall Depth | 24 3/4 |
| Overall Height | 83 1/4 |
| Overall Width | 29 1/2 |
MONOGRAM™ Panel-Ready Premium Integrated Column Refrigerator, 83-1/4 in Height, 29-1/2 in Width, 24-3/4 in Depth, 17.6 cu-ft Capacity, R-600A Refrigerant, 4 Shelves, 115 V, 20 A, 60 Hz, Reversible Door
Image Features

Fully integrated column design
With concealed hinge offers a look of seamless perfection that installs flush with surrounding cabinetry

Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Designed to enhance choice and customization, Statement and Minimalist Collection refrigerators do not come with handles. Handles must be chosen separately and ordered through a Monogram representative

Panel-ready exterior with six-way adjustability
Accepts Statement or Minimalist Collection stainless steel panels ordered separately from Monogram or custom panel & handle from your cabinet maker

Autofill pitcher
Automatically refills when placed on its dock inside the refrigerator, so you'll have a pitcher of chilled, filtered water ready anytime

Remote connectivity via WiFi
Allows you to wirelessly control refrigerator settings from your smartphone, using an available app

Water filtration system
Supplies you with clean, fresh-tasting water
Features
- Remote Connectivity Via Wifi
- Panel-Ready Exterior With Six-Way Adjustability
- Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZIR301NPNII |
| GTIN14: | 084691847946 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
MONOGRAM 30" Fully Integrated Column Refrigerator ZIR301NPNII
- SKU-0000033621
- Model #ZIR301NPNII
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Panel Ready | Handles Sold Separately | Custom Panels Not Included | Auto Pitcher Not Included | Former Display Model | Minor Interior Imperfections |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | MONOGRAM |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | ZIR301NPNII |
| UPC/GTIN | 084691847946 |
| Capacity | 17.5800 |
| Color | Custom Panel Ready |
| Depth | 24 3/4 |
| Width | 29 1/2 |
| Height | 83 1/4 |
| Accessories | |
| Optional Accessories | ZKR48N 48" Dual Retro Kit ZKUN Heater Unification Kit |
| Appearance | |
| Colour | Custom Panel and Handle Required |
| Design Style | Custom Panel |
| Door Stops | 90 Degree and 115 Degree |
| Door Swing | Reversible Door |
| Handle | Separate Purchase Required |
| Handle Purchased Separately | Requires Statement Handle Kit (ZKSP1H1PNSS) or Minimalist Handle Kit (ZKSP1H1CNSS) |
| Panel Capability | Fully Integrated |
| Capacity | |
| Fresh Food Capacity | 17.58 |
| Total Capacity | 17.6 |
| Features | |
| Air Filtration System | GE Air Filtration 6 Month |
| Climate Control Drawer | Temp Control (Meat, Bev, Deli) with Rubber Matt Inserts |
| Collection | Designer Statement Collection Minimalist Collection |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Control Type | Upfront Capacitance Touch Controls w/ Digital LCD Readout |
| Custom Panel Ready | Integrated Panels 30" SS Door Panel Kit, Left-Hinge ZK1SN309NLH 30" SS Door Panel Kit, Right-Hinge ZK1SN304NRH |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Deli Drawer | Full-Extension Soft-Close with Rubber Matt Inserts |
| Filter Location | Top right of product behind access panel |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Light Up LED 3 Adjustable 1 Fixed |
| Fresh Food Door Bins | Adjustable Glass and Metal Bins 4 Bins with Rubber Matt Inserts |
| Fresh Food Features | Autofill Pitcher |
| Integrated Wi-Fi Connectivity & Control | Display Temp Setpoint Change Temp Setpoint Water Filter Status Air Filter Status Sabbath Status (On/Off) Door Alarm Alert Night Time Snack Mode |
| Interior Lighting | Ramp Up LED |
| Leveling System | 4 Point Front Adjustable |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Produce Drawer | Full-Extension, Soft-Close w/ Humidity Slider with Rubber Matt Inserts |
| Product Type | All-Refrigerator Integrated Column Refrigerator |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath Mode | Optional |
| Sealed System Design | Auto Defrost |
| Short Description | 30" Integrated Column Refrigerator |
| Water Filtration System | GE Water Filtration 6 Month XWF or XWFE |
| WiFi Connect | Built-In |
| Power/Ratings | |
| Electrical Requirements | 115V; 60Hz; 20A |
| Warranty | |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance Limited 12-year sealed refrigerating system parts |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Weights & Dimmensions | |
| Approximate Shipping Weight | 520 |
| Height to Top of Hinge | 83 1/4 |
| Net Weight | 495 |
| Overall Depth | 24 3/4 |
| Overall Height | 83 1/4 |
| Overall Width | 29 1/2 |
MONOGRAM™ Panel-Ready Premium Integrated Column Refrigerator, 83-1/4 in Height, 29-1/2 in Width, 24-3/4 in Depth, 17.6 cu-ft Capacity, R-600A Refrigerant, 4 Shelves, 115 V, 20 A, 60 Hz, Reversible Door
Image Features

Fully integrated column design
With concealed hinge offers a look of seamless perfection that installs flush with surrounding cabinetry

Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Designed to enhance choice and customization, Statement and Minimalist Collection refrigerators do not come with handles. Handles must be chosen separately and ordered through a Monogram representative

Panel-ready exterior with six-way adjustability
Accepts Statement or Minimalist Collection stainless steel panels ordered separately from Monogram or custom panel & handle from your cabinet maker

Autofill pitcher
Automatically refills when placed on its dock inside the refrigerator, so you'll have a pitcher of chilled, filtered water ready anytime

Remote connectivity via WiFi
Allows you to wirelessly control refrigerator settings from your smartphone, using an available app

Water filtration system
Supplies you with clean, fresh-tasting water
Features
- Remote Connectivity Via Wifi
- Panel-Ready Exterior With Six-Way Adjustability
- Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZIR301NPNII |
| GTIN14: | 084691847946 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
























