| Appearance | |
| Colour | Stainless Steel |
| Design Style | Wall Mount |
| Features | |
| Control Type | Touch |
| Ducting | 1-way |
| Exhaust Options | 8" Round |
| Fan Speed | 4 |
| Lighting Levels | 2 |
| Type of Lighting | LED |
| Power/Ratings | |
| CFM | 610 |
| Volts / Hertz | 120 v / 60 Hz |
| Warranty | |
| Warranty Notes | 1 Year Parts & Labour |
Adjustable 610 CFM range hood blowerHigh powered 610 CFM blower is adjustable downward to either 380 or 290 maximum CFM to accommodate different installation needsFour-speed fan controlHelps draw smoke, grease, odors and moisture out of the kitchen airLED backlit glass touch controlAttractive controls are easy to read and instantly wipe cleanPerimeter ventingProvides a clean, modern design that makes a statement of style in any kitchen.WiFi powered by SmartHQControl appliances with a smart device or just the sound of your voiceDuct cover includedIncluded duct cover reaches up to 10′ ceilings and works with optional accessories to reach up to 14′ ceilingsTriple LED dimmable lightingBulbs included – LED modules ensure bright lighting for the entire cooking environmentConvertible venting optionsSelect recirculating or external venting
Image Features

610-CFM range hood blower with four-speed fan control
Remove smoke, grease, odors and moisture from the kitchen with four fan speeds that provide just the right amount of ventilation

Adjustable 610 CFM range hood blower
High powered 610 CFM blower is adjustable downward to either 380 or 290 maximum CFM to accommodate different installation needs

Add a touch of light
Make sure even the smallest details of your kitchen are impressive, with an easy-to-clean and easy-to-read LED backlit glass touch control

Have an edge when it comes to fresh kitchen air
Create a sleek look without sacrificing ventilation power. Perimeter venting captures smoke and odors beyond the edges of the range or cooktop while concealing the filters

LED backlit glass touch control
Attractive controls are easy to read and instantly wipe clean

Perimeter venting
Provides a clean, modern design that makes a statement of style in any kitchen.

Set the stage for any meal
Create the right ambience any time of day with triple LED dimmable lighting. Bulbs are included

Triple LED dimmable lighting
bulbs included - LED modules ensure bright lighting for the entire cooking environment
Features
- Triple LED Dimmable Lighting
- LED modules ensure bright lighting for the entire cooking environment.
- 4-Speed
- Effectively remove smoke, grease, odour and moisture from kitchen air.
- Adjustable CFM blower
- High powered 610 CFM blower adjustable downward to either 380 or 290 maximum CFM to accommodate different installation needs
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | UVW9301SLSS |
| GTIN14: | 084691828778 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
GE 610 CFM 30-Inch Wall-Mounted Range Hood Stainless Steel - UVW9301SLSS
- SKUI-0000065351
- Model #UVW9301SLSS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | MONOGRAM |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | UVW9301SLSS |
| UPC/GTIN | 084691828778 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 20 |
| Width | 30 |
| Height | 24 |
| Appearance | |
| Colour | Stainless Steel |
| Design Style | Wall Mount |
| Features | |
| Control Type | Touch |
| Ducting | 1-way |
| Exhaust Options | 8" Round |
| Fan Speed | 4 |
| Lighting Levels | 2 |
| Type of Lighting | LED |
| Power/Ratings | |
| CFM | 610 |
| Volts / Hertz | 120 v / 60 Hz |
| Warranty | |
| Warranty Notes | 1 Year Parts & Labour |
Adjustable 610 CFM range hood blowerHigh powered 610 CFM blower is adjustable downward to either 380 or 290 maximum CFM to accommodate different installation needsFour-speed fan controlHelps draw smoke, grease, odors and moisture out of the kitchen airLED backlit glass touch controlAttractive controls are easy to read and instantly wipe cleanPerimeter ventingProvides a clean, modern design that makes a statement of style in any kitchen.WiFi powered by SmartHQControl appliances with a smart device or just the sound of your voiceDuct cover includedIncluded duct cover reaches up to 10′ ceilings and works with optional accessories to reach up to 14′ ceilingsTriple LED dimmable lightingBulbs included – LED modules ensure bright lighting for the entire cooking environmentConvertible venting optionsSelect recirculating or external venting
Image Features

610-CFM range hood blower with four-speed fan control
Remove smoke, grease, odors and moisture from the kitchen with four fan speeds that provide just the right amount of ventilation

Adjustable 610 CFM range hood blower
High powered 610 CFM blower is adjustable downward to either 380 or 290 maximum CFM to accommodate different installation needs

Add a touch of light
Make sure even the smallest details of your kitchen are impressive, with an easy-to-clean and easy-to-read LED backlit glass touch control

Have an edge when it comes to fresh kitchen air
Create a sleek look without sacrificing ventilation power. Perimeter venting captures smoke and odors beyond the edges of the range or cooktop while concealing the filters

LED backlit glass touch control
Attractive controls are easy to read and instantly wipe clean

Perimeter venting
Provides a clean, modern design that makes a statement of style in any kitchen.

Set the stage for any meal
Create the right ambience any time of day with triple LED dimmable lighting. Bulbs are included

Triple LED dimmable lighting
bulbs included - LED modules ensure bright lighting for the entire cooking environment
Features
- Triple LED Dimmable Lighting
- LED modules ensure bright lighting for the entire cooking environment.
- 4-Speed
- Effectively remove smoke, grease, odour and moisture from kitchen air.
- Adjustable CFM blower
- High powered 610 CFM blower adjustable downward to either 380 or 290 maximum CFM to accommodate different installation needs
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | UVW9301SLSS |
| GTIN14: | 084691828778 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |












