| CAPACITY | |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.7 cu ft |
| APPEARANCE | |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Door Color | Stainless Steel |
| Design Style | Statement Collection |
| Case Color | Stainless Steel |
| Handle | Statement Collection |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| POWER / RATINGS | |
| Electrical Input - 240V Watts | 6300 |
| Electrical Input - 240V Amperage | 30 |
| Electrical Requirements | 240V/208V; 60Hz; 30A; 6.3/4.7 kilowatt |
| Voltage (MAX) | 240 V |
| Amps 240V/208V | 26.3/22.7 |
| Hertz | 60 |
| Watts | 6300/4700 |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance Limited 5-year halogen lamps Limited 5-year magnetron tube |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| ACCESSORIES | |
| Wire Baking Rack | Yes - Full-Width, Fixed; Accommodate 9"x13" Dish |
| Black Metal Pan (Grill Pan) | Yes |
| Metal Oven Pan | Yes |
| Optional Storage Drawer | UXB903SNSS |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Approximate Shipping Weight | 87 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 77 lb |
| Overall Width | 29.75 in |
| Overall Depth | 23 in |
| Overall Height | 20.25 in |
| Cavity (W x H x D) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
| FEATURES | |
| Display Type | LCD |
| Oven Cooking Modes | Broil Convection Bake Crisp Warm Moist Warm Proof Toast |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Yes |
| Recipe Cooking | Over 100 Mobile App Driven Guided Recipes |
| Steam Clean | Yes |
| Display Screen Size (Diagonal Length) | 7 |
| Timer (On/Off) | Yes |
| Express Cook | Instant-On |
| Style | Built-In |
| Microwave Watts (IEC-705) | 950 W |
| Control Type | Glass Touch LCD |
| Product Type | 5-in-1 Oven Built In Ovens |
| Repeat Last | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Collection | Statement |
| Sound Volume Control | Yes |
| Set Clock | Yes |
| Auto Recipe Conversion | Yes |
| Turntable | Yes |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa Google Home |
| Short Description | 30" Built-In Advantium® Speedcooking Oven - 240V |
| Cooking Technology | 5-in-1 |
| Cooking Complete Reminder | Yes |
| Favorites Cooking Modes | Up to 30 Preset or Custom |
| Control Lock | Yes |
| Display On/Off | Yes |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Convection Type | True European Convection |
| Microwave Cooking Modes | Beverage Cook By Food Type Cook By Time Defrost (Type, Time, Weight) Express (Customizable Time) Popcorn Reheat Slow Cook Soften/Melt Steam Cook |
| Precision Cooking (Speedcook) Modes | Over 175 Programmed Menu Selections + Crisp Reheat |
| Time Cook | Yes - Up to 2 Stages |
| WiFi Connect | Built-In |
| Turntable Size | 16 in |
| Interior Oven Light | Yes |
The Monogram Statement CollectionEdge-to-edge handles, polished stainless steel, and hand-finished edges convey a sense of solidity and beauty5-in-1 Oven with Advantium(R) TechnologyExperience exceptional flexibility and cooking results with the innovative five-in-one oven. Advantium(R) technology enhanced, it can be used as a convection oven, toaster oven, warming/proofing oven, precision cook oven and microwavePrecision cooking modesMaster new recipes and perfectly execute favorite dishes using this ultra-smart system that automatically tracks cooking progress, modifies temperatures and adjusts cook timesPowerful performanceOven-quality foods cook up to four times faster than a conventional oven, with no preheating requiredSophisticated stylingElegant design and clean lines offer a stylish, modern look that complements the rest of the Monogram kitchenSpacious InteriorGenerous, 1.7-cu.-ft oven space with a large 16″ turntable allows for full rotation of a 9″ x 13″ casserole dish; plus the removable oven rack offers the convenience of multi-level cookingPreprogrammed recipesProvide quick and easy programming of over 175 pre-set food selections and allows programming of up to 30 custom recipesInstallation flexibilityOvens can be installed in 30″ wall cabinetLCD controlsAllow you to adjust oven settings with little effort
Image Features

The Monogram Statement Collection
Edge-to-edge handles, polished stainless steel, and hand-finished edges convey a sense of solidity and beauty

5-in-1 Oven with Advantium(R) Technology
Experience exceptional flexibility and cooking results with the innovative five-in-one oven. Advantium(R) technology enhanced, it can be used as a convection oven, toaster oven, warming/proofing oven, precision cook oven and microwave

Precision cooking modes
Master new recipes and perfectly execute favorite dishes using this ultra-smart system that automatically tracks cooking progress, modifies temperatures and adjusts cook times

Sophisticated styling
Elegant design and clean lines offer a stylish, modern look that complements the rest of the Monogram kitchen

Spacious Interior
Generous, 1.7-cu.-ft oven space with a large 16" turntable allows for full rotation of a 9" x 13" casserole dish; plus the removable oven rack offers the convenience of multi-level cooking

LCD controls
Allow you to adjust oven settings with little effort
Features
- Spacious Interior
- LCD Controls
- Preprogrammed Recipes
- The Monogram Statement Collection
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZSB9232NSS |
| GTIN14: | 084691840596 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
MONOGRAM 30" Statement Five In One Wall Oven With 240v Advantium Technology ZSB9232NSS
- SKU-0000032784
- Model #ZSB9232NSS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | No Forward Facing Imperfections |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | MONOGRAM |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
| Model Number | ZSB9232NSS |
| UPC/GTIN | 084691840596 |
| Capacity | 1.7000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 21 1/2 |
| Width | 29 3/4 |
| Height | 20 1/4 |
| CAPACITY | |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.7 cu ft |
| APPEARANCE | |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Door Color | Stainless Steel |
| Design Style | Statement Collection |
| Case Color | Stainless Steel |
| Handle | Statement Collection |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| POWER / RATINGS | |
| Electrical Input - 240V Watts | 6300 |
| Electrical Input - 240V Amperage | 30 |
| Electrical Requirements | 240V/208V; 60Hz; 30A; 6.3/4.7 kilowatt |
| Voltage (MAX) | 240 V |
| Amps 240V/208V | 26.3/22.7 |
| Hertz | 60 |
| Watts | 6300/4700 |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance Limited 5-year halogen lamps Limited 5-year magnetron tube |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| ACCESSORIES | |
| Wire Baking Rack | Yes - Full-Width, Fixed; Accommodate 9"x13" Dish |
| Black Metal Pan (Grill Pan) | Yes |
| Metal Oven Pan | Yes |
| Optional Storage Drawer | UXB903SNSS |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Approximate Shipping Weight | 87 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 77 lb |
| Overall Width | 29.75 in |
| Overall Depth | 23 in |
| Overall Height | 20.25 in |
| Cavity (W x H x D) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
| FEATURES | |
| Display Type | LCD |
| Oven Cooking Modes | Broil Convection Bake Crisp Warm Moist Warm Proof Toast |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Yes |
| Recipe Cooking | Over 100 Mobile App Driven Guided Recipes |
| Steam Clean | Yes |
| Display Screen Size (Diagonal Length) | 7 |
| Timer (On/Off) | Yes |
| Express Cook | Instant-On |
| Style | Built-In |
| Microwave Watts (IEC-705) | 950 W |
| Control Type | Glass Touch LCD |
| Product Type | 5-in-1 Oven Built In Ovens |
| Repeat Last | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Collection | Statement |
| Sound Volume Control | Yes |
| Set Clock | Yes |
| Auto Recipe Conversion | Yes |
| Turntable | Yes |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa Google Home |
| Short Description | 30" Built-In Advantium® Speedcooking Oven - 240V |
| Cooking Technology | 5-in-1 |
| Cooking Complete Reminder | Yes |
| Favorites Cooking Modes | Up to 30 Preset or Custom |
| Control Lock | Yes |
| Display On/Off | Yes |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Convection Type | True European Convection |
| Microwave Cooking Modes | Beverage Cook By Food Type Cook By Time Defrost (Type, Time, Weight) Express (Customizable Time) Popcorn Reheat Slow Cook Soften/Melt Steam Cook |
| Precision Cooking (Speedcook) Modes | Over 175 Programmed Menu Selections + Crisp Reheat |
| Time Cook | Yes - Up to 2 Stages |
| WiFi Connect | Built-In |
| Turntable Size | 16 in |
| Interior Oven Light | Yes |
The Monogram Statement CollectionEdge-to-edge handles, polished stainless steel, and hand-finished edges convey a sense of solidity and beauty5-in-1 Oven with Advantium(R) TechnologyExperience exceptional flexibility and cooking results with the innovative five-in-one oven. Advantium(R) technology enhanced, it can be used as a convection oven, toaster oven, warming/proofing oven, precision cook oven and microwavePrecision cooking modesMaster new recipes and perfectly execute favorite dishes using this ultra-smart system that automatically tracks cooking progress, modifies temperatures and adjusts cook timesPowerful performanceOven-quality foods cook up to four times faster than a conventional oven, with no preheating requiredSophisticated stylingElegant design and clean lines offer a stylish, modern look that complements the rest of the Monogram kitchenSpacious InteriorGenerous, 1.7-cu.-ft oven space with a large 16″ turntable allows for full rotation of a 9″ x 13″ casserole dish; plus the removable oven rack offers the convenience of multi-level cookingPreprogrammed recipesProvide quick and easy programming of over 175 pre-set food selections and allows programming of up to 30 custom recipesInstallation flexibilityOvens can be installed in 30″ wall cabinetLCD controlsAllow you to adjust oven settings with little effort
Image Features

The Monogram Statement Collection
Edge-to-edge handles, polished stainless steel, and hand-finished edges convey a sense of solidity and beauty

5-in-1 Oven with Advantium(R) Technology
Experience exceptional flexibility and cooking results with the innovative five-in-one oven. Advantium(R) technology enhanced, it can be used as a convection oven, toaster oven, warming/proofing oven, precision cook oven and microwave

Precision cooking modes
Master new recipes and perfectly execute favorite dishes using this ultra-smart system that automatically tracks cooking progress, modifies temperatures and adjusts cook times

Sophisticated styling
Elegant design and clean lines offer a stylish, modern look that complements the rest of the Monogram kitchen

Spacious Interior
Generous, 1.7-cu.-ft oven space with a large 16" turntable allows for full rotation of a 9" x 13" casserole dish; plus the removable oven rack offers the convenience of multi-level cooking

LCD controls
Allow you to adjust oven settings with little effort
Features
- Spacious Interior
- LCD Controls
- Preprogrammed Recipes
- The Monogram Statement Collection
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZSB9232NSS |
| GTIN14: | 084691840596 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |













