| Accessories | |
| Optional Accessories | ZX30VT1 Flush Vent Trim Accessory |
| Appearance | |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Design Style | Statement Collection |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Handle Type | Statement Collection |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Installation | Flush Appearance Side-by-Side Under Cooktop Undercounter Under Built-In Microwave Under Built-In Advantium Over Warming Drawer Under Hearth Oven |
| Oven Door Feature | Drop-Down Soft-Close Hinges Oven Window |
| Capacity | |
| Total Capacity | 5 |
| Features | |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Collection | Statement Collection |
| Configuration | Single Oven |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Control Features | 12-Hour Shut-Off Capability, Audible Preheat Signal Auto Recipe Conversion C° or F° Programmable Sabbath Mode Control Lock Capability Cook Time Electronic Clock & Kitchen Timer Mis-Wire Detection Proof Mode Remote Enabled Temperature Probe Warm Mode |
| Control Type | 7" Full-Color Touch LCD Screen |
| Cooking System | Variable Speed Reverse Air Convection True European Convection with Direct Air |
| Cooking Technology | Convection |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Convection Bake Multi-Rack Convection Broil Hi/Lo Convection Roast No-Preheat Air Frying Precision Cooking Modes Thermal Bake Thermal Broil Hi/Lo Keep Warm Proof Dehydrate |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element 10-Pass Dual Broil Element Closed Door Broiling |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights Black Gloss Finish Hidden Bake |
| Oven Rack Features | 1 Self-Clean Heavy-Duty Full-Extension 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks Ladder-Rack Positions (Both Ovens) |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Product Type | Single Oven |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Short Description | 30" Statement Single Wall Oven |
| WiFi Connect | Built-In |
| Power/Ratings | |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| Bake Wattage | 2850 |
| Broiler Wattage | 4300W |
| Convection Wattage | 2400 |
| Electrical Requirements | 240V/208V; 60Hz; 20A |
| KW Rating at 208V | 3.4 |
| KW Rating at 240V | 4.5 |
| Hertz | 60 |
| Warranty | |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Weights & Dimmensions | |
| Approximate Shipping Weight | 184 |
| Cabinet Width | 30 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-5/8 x 27-5/16 x 23-1/2 |
| Net Weight | 166 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 25 x 17-3/8 x 20 1/4 |
| Overall Depth | 27 5/16 |
| Overall Height | 28 11/1 |
| Overall Width | 29 3/ |
Get more even baking results with this Monogram 30″ built-in electric smart single wall oven. It features a ten-pass bake element to cover more surface area. The Self-Clean with Steam Clean feature gives you flexible options for thorough oven cleaning. Wi-Fi Connect allows you to control oven functions from anywhere inside or even outside your home using your smartphone or other web-enabled mobile devices.
Image Features

The Monogram Statement Collection
Edge-to-edge handles, polished stainless steel, and hand-finished edges convey a sense of solidity and beauty

LCD controls
Adjust oven settings with little effort with a Brilliant 7" LCD display that allows you to customize backgrounds and receive weather updates

WiFi powered by SmartHQ(TM)
Perfectly in sync with a busy lifestyle, Alexa or Google Home can be used to control an array of oven functions from both inside and outside the home

Precision cooking modes
Master new recipes and perfectly execute favorite dishes using this ultra-smart system that automatically tracks cooking progress, modifies temperatures and adjusts cook times

Scan to cook
Innovative and time saving, scan-to-cook technology ensures that packaged foods are always prepared correctly. A simple scan of the barcode with a smartphone delivers consistently, delicious results

5.0 cubic foot capacity
Easily accommodates even the largest meals

Soft-Close Door
An expertly engineered hinge ensures that the oven door closes quietly and smoothly, every time

Ten-pass bake element
Covers more surface area for more even baking results

Ten-pass dual broil element
Evenly browns dishes of all types and sizes

Self-clean with Steam Clean option
Gives you flexible options for thorough oven cleaning
Features
- True European Convection With Direct Air
- The Monogram Statement Collection
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZTS90DPSNSS |
| GTIN14: | 084691844525 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
Monogram 30-Inch Electric Single Oven - ZTS90DPSNSS
- SKU-0000037311
- Model #ZTS90DPSNSS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | No Forward Facing Imperfection | Bottom Vent Cover Indentation | May Be Missing Installation Hardware & Accessories |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | MONOGRAM |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
| Model Number | ZTS90DPSNSS |
| UPC/GTIN | 084691844525 |
| Capacity | 5.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 27 5/16 |
| Width | 29 3/4 |
| Height | 28 11/16 |
| Accessories | |
| Optional Accessories | ZX30VT1 Flush Vent Trim Accessory |
| Appearance | |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Design Style | Statement Collection |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Handle Type | Statement Collection |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Installation | Flush Appearance Side-by-Side Under Cooktop Undercounter Under Built-In Microwave Under Built-In Advantium Over Warming Drawer Under Hearth Oven |
| Oven Door Feature | Drop-Down Soft-Close Hinges Oven Window |
| Capacity | |
| Total Capacity | 5 |
| Features | |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Collection | Statement Collection |
| Configuration | Single Oven |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Control Features | 12-Hour Shut-Off Capability, Audible Preheat Signal Auto Recipe Conversion C° or F° Programmable Sabbath Mode Control Lock Capability Cook Time Electronic Clock & Kitchen Timer Mis-Wire Detection Proof Mode Remote Enabled Temperature Probe Warm Mode |
| Control Type | 7" Full-Color Touch LCD Screen |
| Cooking System | Variable Speed Reverse Air Convection True European Convection with Direct Air |
| Cooking Technology | Convection |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Convection Bake Multi-Rack Convection Broil Hi/Lo Convection Roast No-Preheat Air Frying Precision Cooking Modes Thermal Bake Thermal Broil Hi/Lo Keep Warm Proof Dehydrate |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element 10-Pass Dual Broil Element Closed Door Broiling |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights Black Gloss Finish Hidden Bake |
| Oven Rack Features | 1 Self-Clean Heavy-Duty Full-Extension 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks Ladder-Rack Positions (Both Ovens) |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Product Type | Single Oven |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Short Description | 30" Statement Single Wall Oven |
| WiFi Connect | Built-In |
| Power/Ratings | |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| Bake Wattage | 2850 |
| Broiler Wattage | 4300W |
| Convection Wattage | 2400 |
| Electrical Requirements | 240V/208V; 60Hz; 20A |
| KW Rating at 208V | 3.4 |
| KW Rating at 240V | 4.5 |
| Hertz | 60 |
| Warranty | |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Weights & Dimmensions | |
| Approximate Shipping Weight | 184 |
| Cabinet Width | 30 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-5/8 x 27-5/16 x 23-1/2 |
| Net Weight | 166 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 25 x 17-3/8 x 20 1/4 |
| Overall Depth | 27 5/16 |
| Overall Height | 28 11/1 |
| Overall Width | 29 3/ |
Get more even baking results with this Monogram 30″ built-in electric smart single wall oven. It features a ten-pass bake element to cover more surface area. The Self-Clean with Steam Clean feature gives you flexible options for thorough oven cleaning. Wi-Fi Connect allows you to control oven functions from anywhere inside or even outside your home using your smartphone or other web-enabled mobile devices.
Image Features

The Monogram Statement Collection
Edge-to-edge handles, polished stainless steel, and hand-finished edges convey a sense of solidity and beauty

LCD controls
Adjust oven settings with little effort with a Brilliant 7" LCD display that allows you to customize backgrounds and receive weather updates

WiFi powered by SmartHQ(TM)
Perfectly in sync with a busy lifestyle, Alexa or Google Home can be used to control an array of oven functions from both inside and outside the home

Precision cooking modes
Master new recipes and perfectly execute favorite dishes using this ultra-smart system that automatically tracks cooking progress, modifies temperatures and adjusts cook times

Scan to cook
Innovative and time saving, scan-to-cook technology ensures that packaged foods are always prepared correctly. A simple scan of the barcode with a smartphone delivers consistently, delicious results

5.0 cubic foot capacity
Easily accommodates even the largest meals

Soft-Close Door
An expertly engineered hinge ensures that the oven door closes quietly and smoothly, every time

Ten-pass bake element
Covers more surface area for more even baking results

Ten-pass dual broil element
Evenly browns dishes of all types and sizes

Self-clean with Steam Clean option
Gives you flexible options for thorough oven cleaning
Features
- True European Convection With Direct Air
- The Monogram Statement Collection
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZTS90DPSNSS |
| GTIN14: | 084691844525 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |

























