| CAPACITY | |
| Fresh Food Capacity | 14.95 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.3 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.32 cu ft |
| APPEARANCE | |
| Adjustable Rollers | 2 |
| Wrapped Stainless Steel Door and Grill | Yes |
| Master Light Control Switch | Yes |
| Door Style | Solid Door |
| Door Stops | 90, 115 and 130 Degree |
| Design Style | Universal: Statement or Minimalist Stainless Steel |
| Handle Purchased Separately | Requires Statement Handle Kit (ZKSB2H2PNSS) or Minimalist Handle Kit (ZKSB2H2CNSS) |
| Easy Access Hinged Grille | Yes |
| Installation | Industry Standard Built-In Installation |
| Door Swing | Hinges on Left |
| Coil-Free Back | Yes |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle | Separate Purchase Required |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
| POWER / RATINGS | |
| Energy Consumption (kWh/year) | 607 |
| Electrical Requirements | 115V; 60Hz; 20A |
| Hertz | 60 |
| WARRANTY | |
| Warranty Notes | Extended 12-Year Sealed System Parts Only Limited 5-Year Sealed System See written warranty for full Details |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| ECONOMICAL / QUIET | |
| Quiet Features | Stainless Sealed Adjustable Toe Kick |
| ACCESSORIES | |
| Unified Grill Kit | ZKBSN720NSS |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Overall Depth | 25.75 in |
| Height to Top of Hinge | 84 in |
| Net Weight | 605 lb |
| Overall Width | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 645 lb |
| Case Depth Without Door | 23.625 in |
| Height to Top of Case | 83.5 in |
| Overall Height | 84 in |
| FEATURES | |
| Temperature Management Features | Independent Temperature Controls Multi-Shelf Air Management Tower |
| Deli Drawer | Sealed |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Freezer Drawer/Ice Bucket on Full-Extension Slides |
| Filter Change Indicator | Yes - On Upfront Control |
| Sabbath Mode | Yes |
| Filter Location | Behind the top access panel |
| Interior Lighting | LED |
| Freezer Storage Baskets | 2 Wire |
| Snack Drawer | 2 Snack Drawers w/ Full-Extension Slides |
| Short Description | 36" Built-In Bottom-Freezer Refrigerator |
| Independent Utility Basket | with Full Extension Slides |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Fresh Food Door Features | 2 Fixed with Gallon Storage 4 Adjustable |
| Leveling System | 4 Point (2 adjustable back rollers, 2 adjustable front legs) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 5 |
| Fresh Food Door Bins | 6 |
| Freezer Features | Freezer Drawer with Full Extension Slides |
| Exterior Style | Built-In Standard Depth |
| Produce Drawer | Sealed Adj. Humidity |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment - 2 |
| Configuration | Bottom Freezer |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Drawers w/ Full-Extension Slides |
| Refrigerant Type | R-134a |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Fixed 4 Adjustable, Spillproof Glass |
| Water Filtration | GE Water Filtration 6 Month MWF |
| Product Type | Bottom Freezer Refrigerator |
| OU Certified | No |
Upfront electronic controls with digital readoutAllows precise temperature settings and are positioned for maximum ease of useStatement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)Designed to enhance choice and customization, Statement and Minimalist Collection refrigerators do not come with handles. Handles must be chosen separately and ordered through a Monogram representativeHumidity controlled vegetable compartments and sealed snack pansHelp maintain freshness and help preserve foods longerAdjustable, spill proof glass shelvesMake it easy to customize storage to handle foods and containers of various sizes2 sealed deli pans with full-extension slidesSix adjustable door binsOffer added storage flexibilityGE Water(TM) filtration systemDelivers clean, great tasting ice
Image Features

Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Designed to enhance choice and customization, Statement and Minimalist Collection refrigerators do not come with handles. Handles must be chosen separately and ordered through a Monogram representative
Features
- Upfront electronic controls with digital readout
- Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
- Humidity controlled vegetable compartments and sealed snack pans
- Adjustable, spill proof glass shelves
- 2 sealed deli pans with full-extension slides
- Six adjustable door bins
- GE Water(TM) filtration system
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZICS360NNLH |
| GTIN14: | 084691847861 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
Monogram 36-Inch Built-In Bottom-Freezer Refrigerator Stainless Steel 21.3 Cu. Ft. - ZICS360NNLH
- SKU-0000039804
- Model #ZICS360NNLH
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Former Display Model | Minor Signs Of Handling (Display Unit) | Minor Surface Scratches | Left Hinge |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | MONOGRAM |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | ZICS360NNLH |
| UPC/GTIN | 084691847861 |
| Capacity | 21.3000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 25 3/4 |
| Width | 36 |
| Height | 84 |
| CAPACITY | |
| Fresh Food Capacity | 14.95 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.3 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.32 cu ft |
| APPEARANCE | |
| Adjustable Rollers | 2 |
| Wrapped Stainless Steel Door and Grill | Yes |
| Master Light Control Switch | Yes |
| Door Style | Solid Door |
| Door Stops | 90, 115 and 130 Degree |
| Design Style | Universal: Statement or Minimalist Stainless Steel |
| Handle Purchased Separately | Requires Statement Handle Kit (ZKSB2H2PNSS) or Minimalist Handle Kit (ZKSB2H2CNSS) |
| Easy Access Hinged Grille | Yes |
| Installation | Industry Standard Built-In Installation |
| Door Swing | Hinges on Left |
| Coil-Free Back | Yes |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle | Separate Purchase Required |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
| POWER / RATINGS | |
| Energy Consumption (kWh/year) | 607 |
| Electrical Requirements | 115V; 60Hz; 20A |
| Hertz | 60 |
| WARRANTY | |
| Warranty Notes | Extended 12-Year Sealed System Parts Only Limited 5-Year Sealed System See written warranty for full Details |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| ECONOMICAL / QUIET | |
| Quiet Features | Stainless Sealed Adjustable Toe Kick |
| ACCESSORIES | |
| Unified Grill Kit | ZKBSN720NSS |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Overall Depth | 25.75 in |
| Height to Top of Hinge | 84 in |
| Net Weight | 605 lb |
| Overall Width | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 645 lb |
| Case Depth Without Door | 23.625 in |
| Height to Top of Case | 83.5 in |
| Overall Height | 84 in |
| FEATURES | |
| Temperature Management Features | Independent Temperature Controls Multi-Shelf Air Management Tower |
| Deli Drawer | Sealed |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Freezer Drawer/Ice Bucket on Full-Extension Slides |
| Filter Change Indicator | Yes - On Upfront Control |
| Sabbath Mode | Yes |
| Filter Location | Behind the top access panel |
| Interior Lighting | LED |
| Freezer Storage Baskets | 2 Wire |
| Snack Drawer | 2 Snack Drawers w/ Full-Extension Slides |
| Short Description | 36" Built-In Bottom-Freezer Refrigerator |
| Independent Utility Basket | with Full Extension Slides |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Fresh Food Door Features | 2 Fixed with Gallon Storage 4 Adjustable |
| Leveling System | 4 Point (2 adjustable back rollers, 2 adjustable front legs) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 5 |
| Fresh Food Door Bins | 6 |
| Freezer Features | Freezer Drawer with Full Extension Slides |
| Exterior Style | Built-In Standard Depth |
| Produce Drawer | Sealed Adj. Humidity |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment - 2 |
| Configuration | Bottom Freezer |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Drawers w/ Full-Extension Slides |
| Refrigerant Type | R-134a |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Fixed 4 Adjustable, Spillproof Glass |
| Water Filtration | GE Water Filtration 6 Month MWF |
| Product Type | Bottom Freezer Refrigerator |
| OU Certified | No |
Upfront electronic controls with digital readoutAllows precise temperature settings and are positioned for maximum ease of useStatement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)Designed to enhance choice and customization, Statement and Minimalist Collection refrigerators do not come with handles. Handles must be chosen separately and ordered through a Monogram representativeHumidity controlled vegetable compartments and sealed snack pansHelp maintain freshness and help preserve foods longerAdjustable, spill proof glass shelvesMake it easy to customize storage to handle foods and containers of various sizes2 sealed deli pans with full-extension slidesSix adjustable door binsOffer added storage flexibilityGE Water(TM) filtration systemDelivers clean, great tasting ice
Image Features

Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Designed to enhance choice and customization, Statement and Minimalist Collection refrigerators do not come with handles. Handles must be chosen separately and ordered through a Monogram representative
Features
- Upfront electronic controls with digital readout
- Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
- Humidity controlled vegetable compartments and sealed snack pans
- Adjustable, spill proof glass shelves
- 2 sealed deli pans with full-extension slides
- Six adjustable door bins
- GE Water(TM) filtration system
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZICS360NNLH |
| GTIN14: | 084691847861 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |


















