| CAPACITY | |
| Total Capacity (cubic feet) | 5 cu ft |
| APPEARANCE | |
| Handle | Separate Purchase Required |
| Door Style | Solid Door |
| Handle Purchased Separately | Requires Statement Handle Kit (ZXGD2H2PPSS) or Minimalist Handle Kit (ZXGD2H2CPSS) |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Built-In Flush Appearance |
| Toe kick | Black installed, Stainless included |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | Extended 12-Year Sealed System Parts Only Limited 5-Year Sealed System See written warranty for full Details |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| POWER / RATINGS | |
| Energy Consumption (kWh/year) | 305 |
| Electrical Requirements | 120 V; 60 Hz; 2A |
| Hertz | 60 |
| ECONOMICAL / QUIET | |
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Side Air Clearances | 0 in |
| Overall Width | 23.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 120 lb |
| Back Air Clearances | 0 in |
| Overall Depth | 23.75 in |
| Top Air Clearances | 0 in |
| Net Weight | 110 lb |
| Overall Height | 34.5 in |
| FEATURES | |
| Fold-down Shelf | Top Drawer |
| Control Type | Digital Temperature Display Electronic |
| Number of Cooling Zones | 1 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Adjustable Vertical Divider | Top Drawer |
| Interior Lighting | LED each drawer |
| Sabbath Mode | Yes |
| Short Description | 24" Stainless Steel Double Drawer Refrigerator |
| Removable Utility Bin | Bottom Drawer |
| Collection | Minimalist Statement |
| Adjustable Temperature Control | Electronic |
| Adjustable Horizontal Divider | Top Drawer |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Product Type | Double-Drawer Refrigerator |
| OU Certified | No |
| Storage Drawer | 2 Full-extension with Heavy Duty Slides |
MONOGRAM™ Double Drawer Refrigerator Module, 34-1/2 in Height, 23-3/4 in Width, 23-3/4 in Depth, Stainless Steel, Additional Information: 110 lb Weight
Image Features

Full-extension slide-out refrigerated drawers
Storage for everything from whole melons to 146 12 oz. cans

Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Designed to enhance choice and customization, Statement and Minimalist Collection refrigerators do not come with handles. Handles must be chosen separately and ordered through a Monogram representative

Digital touch controls
Offer a range of temperatures for precise chilling of a variety of fresh foods and beverages, and a LED display allows easy viewing of temperatures

Spacious interior with adjustable dividers, fold-down shelf and removable drawer bin
Maximizes useable storage space and flexibility

Soft interior LED lighting
Automatically illuminates when the door is open, but can be activated by an internal on/off switch
Features
- Full-extension slide-out refrigerated drawers
- Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
- Digital touch controls
- Spacious interior with adjustable dividers, fold-down shelf and removable drawer bin
- Soft interior LED lighting
- Flush installation
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZIDS240NSS |
| GTIN14: | 084691849131 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
Monogram 24-Inch Undercounter Refrigerator Stainless Steel 5 Cu. Ft. - ZIDS240NSS
- SKU-0000035769
- Model #ZIDS240NSS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Display Model | Dings Bottom Door | Ding Top Door | Handles Sold Separately |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | MONOGRAM |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | ZIDS240NSS |
| UPC/GTIN | 084691849131 |
| Capacity | 5.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 23 3/4 |
| Width | 23 3/4 |
| Height | 34 1/2 |
| CAPACITY | |
| Total Capacity (cubic feet) | 5 cu ft |
| APPEARANCE | |
| Handle | Separate Purchase Required |
| Door Style | Solid Door |
| Handle Purchased Separately | Requires Statement Handle Kit (ZXGD2H2PPSS) or Minimalist Handle Kit (ZXGD2H2CPSS) |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Built-In Flush Appearance |
| Toe kick | Black installed, Stainless included |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | Extended 12-Year Sealed System Parts Only Limited 5-Year Sealed System See written warranty for full Details |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| POWER / RATINGS | |
| Energy Consumption (kWh/year) | 305 |
| Electrical Requirements | 120 V; 60 Hz; 2A |
| Hertz | 60 |
| ECONOMICAL / QUIET | |
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Side Air Clearances | 0 in |
| Overall Width | 23.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 120 lb |
| Back Air Clearances | 0 in |
| Overall Depth | 23.75 in |
| Top Air Clearances | 0 in |
| Net Weight | 110 lb |
| Overall Height | 34.5 in |
| FEATURES | |
| Fold-down Shelf | Top Drawer |
| Control Type | Digital Temperature Display Electronic |
| Number of Cooling Zones | 1 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Adjustable Vertical Divider | Top Drawer |
| Interior Lighting | LED each drawer |
| Sabbath Mode | Yes |
| Short Description | 24" Stainless Steel Double Drawer Refrigerator |
| Removable Utility Bin | Bottom Drawer |
| Collection | Minimalist Statement |
| Adjustable Temperature Control | Electronic |
| Adjustable Horizontal Divider | Top Drawer |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Product Type | Double-Drawer Refrigerator |
| OU Certified | No |
| Storage Drawer | 2 Full-extension with Heavy Duty Slides |
MONOGRAM™ Double Drawer Refrigerator Module, 34-1/2 in Height, 23-3/4 in Width, 23-3/4 in Depth, Stainless Steel, Additional Information: 110 lb Weight
Image Features

Full-extension slide-out refrigerated drawers
Storage for everything from whole melons to 146 12 oz. cans

Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Designed to enhance choice and customization, Statement and Minimalist Collection refrigerators do not come with handles. Handles must be chosen separately and ordered through a Monogram representative

Digital touch controls
Offer a range of temperatures for precise chilling of a variety of fresh foods and beverages, and a LED display allows easy viewing of temperatures

Spacious interior with adjustable dividers, fold-down shelf and removable drawer bin
Maximizes useable storage space and flexibility

Soft interior LED lighting
Automatically illuminates when the door is open, but can be activated by an internal on/off switch
Features
- Full-extension slide-out refrigerated drawers
- Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
- Digital touch controls
- Spacious interior with adjustable dividers, fold-down shelf and removable drawer bin
- Soft interior LED lighting
- Flush installation
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZIDS240NSS |
| GTIN14: | 084691849131 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |


























