| Appearance | |
| Colour | Custom Panel and Handle Required |
| Design Style | Custom Panel |
| Door Appearance | Fully integrated door for custom panels |
| Door Panel Color | 3/4" Custom Panel Required |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Handle | Custom Handle Required |
| Installation | True Flush |
| Panel Capability | Integrated |
| Economical/Quiet | |
| Door Insulation | Insulation Mastic |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket Bitumen |
| Motor Type | Variable Speed |
| Quiet Features | 39 dBA based on results from base model ZDT985SSNSS Quiet Water Valve Sealed Toe Kick Tub Collar Trim |
| Quiet Package | 39 |
| Features | |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Control Type | Top Controls Electronic Tactile Buttons |
| Custom Panel Ready | Integrated Panels |
| Cutlery Tray | Full 3rd rack (above upper rack) on full extension slides |
| Dishwasher Control Features | Hi-Resolution Gray Scale LCD Control Display with Cycle Status Bar on door Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Auto Wash 30 Min Wash Intense Delicate Normal Eco Wash Rinse |
| Dishwasher Drying Features | Fan Dry On/Off plus Max Dry 2 Fans/Extra Heater |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. Pre Soak Child Lock Wash TempBoost Sani (Certified to NSF Standard 184) Heated Dry Wash Zone Lower Only Start/Reset Bottle Wash |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment Electronic Low Rinse Aid Sensor |
| Exterior Style | Custom Panel |
| Floor Protection | Floor Protect with Alert |
| Interior Lighting | LED |
| Latch | Pull with Handle |
| Leveling System | Front Adjustable Leveling Legs |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines Multi-Position Fold Down Tines 1 Rack handle |
| Number of Cycles | 7 |
| Number of Options | 11 |
| Number of Place Settings | 16 |
| OU Certified | No |
| Product Type | Built-In |
| Rack Color | Silver |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with 2 Stem Safe - Upper Ball-Tipped Tines 2 Fold-Down Tines - Lower Adjustable Upper Rack 3 Piece Silverware Basket with Soft Touch Handle |
| Racking System | Full 3rd rack |
| Sabbath Mode | Yes |
| Sensor | Clean Sensor |
| Short Description | Fully Integrated Dishwasher |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Style | Built-In Top Control |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Tub Type | Tall Tub |
| Upper Rack | Premium Height Adjustable Ball-Tip Tines 2 Stem Safe Shelves 1/2 fixed tines 1/2 fold down tines 1 Rack handle |
| Wash Arms | 3 Pressurized Wash Arms Lower - Reversing Blade Middle - Blade Bottle Wash Jets Silverware Wash Jets 90+ Spray Jet Wash System Jets - Variable Pressure |
| Wash System | 900 Series |
| Wash System Features | Variable Speed Dual Pumps and Motors Automatic Temperature Control Hard Food Disposer with removable filter Dedicated Silverware Jets Middle Wash Arm Reversing Blade Lower Wash Arm Deep Clean Silverware Jets Bottle Wash Jets 90+ Spray Jet Wash System Hidden Heater |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Hard Food Disposer and Removable Filter |
| WiFi Connect | Built-In |
| Power/Ratings | |
| Electrical Requirements | 120 V; 60 Hz; 10.2 A |
| Power Connection | Optional cord kit (GPFCORD - WX09X70910, WX09X70911) |
| Calrod Heater Watts | 1200 |
| Warranty | |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance Limited lifetime of product tub/door liner |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance Limited 5-year racks/electronic control board Limited lifetime of product tub/door liner |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Weights & Dimmensions | |
| Overall Height | 34 |
| Overall Width | 23 3/4 |
| Approximate Shipping Weight | 139 |
| Net Weight | 126 |
| Depth Without Handle | 24 |
| Cabinet Width | 24 |
| Depth with Door Open | 25 1/2 |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 |
| Cutout Width | 24 |
| Cutout Depth | 24 |
| Cutout Height | 33 1/2 |
| Overall Depth | 24 |
| Overall Depth with Handle | 26 |
MONOGRAM™ Smart Fully Integrated Dishwasher, Size: 23-3/4 in W x 24 in D, Minimum Height: 34 in, Additional Information: 126 lb Weight
Image Features

Custom panel model
Create your own kitchen masterpiece. Add a cabinet-compatible panel and custom handle for a luxurious look and freel that reflects your style

Full-extension, adjustable third rack with premium slides
Convenient and adjustable, this expansive third rack easily accommodates an entire flatware collection, plus carving knives, soup ladles and other cooking/serving tools for the ultimate clean

Steam + Sanitization
Eliminate the need to pre-wash dishes at the end of every meal, thanks to a Steam + Sani feature that easily loosens lingering traces of food with an added bonus of complete sanitization

39 dBA quiet operation
Is made possible by advancing sound-absorbing materials and a smooth-running motor

LED lighting
Illuminates the entire interior, leaving no question as to whether or not dishes have been cleaned
Features
- Max Dry System
- Deep Clean Silverware Jets
- Bottle Jets
- Advanced Wash System
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZDT985SINII |
| GTIN14: | 084691848349 |
| Category Code: | Dishwashers |
| Sub Category Code: | Dishwashers / Kitchen Appliances |
MONOGRAM 24" Fully Integrated Dishwasher Panel Ready ZDT985SINII
- SKU-0000037087
- Model #ZDT985SINII
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Panel Ready | Custom Panels Not Included | Great Savings | Minimal Blemishes & Scratches |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | MONOGRAM |
|---|---|
| Category | Dishwashers / Kitchen Appliances |
| Model Number | ZDT985SINII |
| UPC/GTIN | 084691848349 |
| Capacity | 16.0000 |
| Color | Custom Panel Ready |
| Depth | 23 3/4 |
| Width | 24 |
| Height | 34 |
| Appearance | |
| Colour | Custom Panel and Handle Required |
| Design Style | Custom Panel |
| Door Appearance | Fully integrated door for custom panels |
| Door Panel Color | 3/4" Custom Panel Required |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Handle | Custom Handle Required |
| Installation | True Flush |
| Panel Capability | Integrated |
| Economical/Quiet | |
| Door Insulation | Insulation Mastic |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket Bitumen |
| Motor Type | Variable Speed |
| Quiet Features | 39 dBA based on results from base model ZDT985SSNSS Quiet Water Valve Sealed Toe Kick Tub Collar Trim |
| Quiet Package | 39 |
| Features | |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Control Type | Top Controls Electronic Tactile Buttons |
| Custom Panel Ready | Integrated Panels |
| Cutlery Tray | Full 3rd rack (above upper rack) on full extension slides |
| Dishwasher Control Features | Hi-Resolution Gray Scale LCD Control Display with Cycle Status Bar on door Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Auto Wash 30 Min Wash Intense Delicate Normal Eco Wash Rinse |
| Dishwasher Drying Features | Fan Dry On/Off plus Max Dry 2 Fans/Extra Heater |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. Pre Soak Child Lock Wash TempBoost Sani (Certified to NSF Standard 184) Heated Dry Wash Zone Lower Only Start/Reset Bottle Wash |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment Electronic Low Rinse Aid Sensor |
| Exterior Style | Custom Panel |
| Floor Protection | Floor Protect with Alert |
| Interior Lighting | LED |
| Latch | Pull with Handle |
| Leveling System | Front Adjustable Leveling Legs |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines Multi-Position Fold Down Tines 1 Rack handle |
| Number of Cycles | 7 |
| Number of Options | 11 |
| Number of Place Settings | 16 |
| OU Certified | No |
| Product Type | Built-In |
| Rack Color | Silver |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with 2 Stem Safe - Upper Ball-Tipped Tines 2 Fold-Down Tines - Lower Adjustable Upper Rack 3 Piece Silverware Basket with Soft Touch Handle |
| Racking System | Full 3rd rack |
| Sabbath Mode | Yes |
| Sensor | Clean Sensor |
| Short Description | Fully Integrated Dishwasher |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Style | Built-In Top Control |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Tub Type | Tall Tub |
| Upper Rack | Premium Height Adjustable Ball-Tip Tines 2 Stem Safe Shelves 1/2 fixed tines 1/2 fold down tines 1 Rack handle |
| Wash Arms | 3 Pressurized Wash Arms Lower - Reversing Blade Middle - Blade Bottle Wash Jets Silverware Wash Jets 90+ Spray Jet Wash System Jets - Variable Pressure |
| Wash System | 900 Series |
| Wash System Features | Variable Speed Dual Pumps and Motors Automatic Temperature Control Hard Food Disposer with removable filter Dedicated Silverware Jets Middle Wash Arm Reversing Blade Lower Wash Arm Deep Clean Silverware Jets Bottle Wash Jets 90+ Spray Jet Wash System Hidden Heater |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Hard Food Disposer and Removable Filter |
| WiFi Connect | Built-In |
| Power/Ratings | |
| Electrical Requirements | 120 V; 60 Hz; 10.2 A |
| Power Connection | Optional cord kit (GPFCORD - WX09X70910, WX09X70911) |
| Calrod Heater Watts | 1200 |
| Warranty | |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance Limited lifetime of product tub/door liner |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance Limited 5-year racks/electronic control board Limited lifetime of product tub/door liner |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Weights & Dimmensions | |
| Overall Height | 34 |
| Overall Width | 23 3/4 |
| Approximate Shipping Weight | 139 |
| Net Weight | 126 |
| Depth Without Handle | 24 |
| Cabinet Width | 24 |
| Depth with Door Open | 25 1/2 |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 |
| Cutout Width | 24 |
| Cutout Depth | 24 |
| Cutout Height | 33 1/2 |
| Overall Depth | 24 |
| Overall Depth with Handle | 26 |
MONOGRAM™ Smart Fully Integrated Dishwasher, Size: 23-3/4 in W x 24 in D, Minimum Height: 34 in, Additional Information: 126 lb Weight
Image Features

Custom panel model
Create your own kitchen masterpiece. Add a cabinet-compatible panel and custom handle for a luxurious look and freel that reflects your style

Full-extension, adjustable third rack with premium slides
Convenient and adjustable, this expansive third rack easily accommodates an entire flatware collection, plus carving knives, soup ladles and other cooking/serving tools for the ultimate clean

Steam + Sanitization
Eliminate the need to pre-wash dishes at the end of every meal, thanks to a Steam + Sani feature that easily loosens lingering traces of food with an added bonus of complete sanitization

39 dBA quiet operation
Is made possible by advancing sound-absorbing materials and a smooth-running motor

LED lighting
Illuminates the entire interior, leaving no question as to whether or not dishes have been cleaned
Features
- Max Dry System
- Deep Clean Silverware Jets
- Bottle Jets
- Advanced Wash System
Item Attributes
| Brand Code: | MONOGRAM |
|---|---|
| Part Number: | ZDT985SINII |
| GTIN14: | 084691848349 |
| Category Code: | Dishwashers |
| Sub Category Code: | Dishwashers / Kitchen Appliances |























