| Designer | Generation Lighting |
| Brand | GL Fan Collection |
| Diameter | 52" |
| Weight | 21.1 lbs |
| Reverse Switch | Manual |
| Rev. Switch Location | Switch Housing |
| Motor Size | 172 X 20mm |
| Diameter of Housing | 10.35" |
| Lead Wire Length | 78" |
| Remote Included | None |
| Remote Group(s) | CK250, CK300, ESSWC-2/-3, CKF210, CKF310 |
| Rating | Wet Rated |
| CFM Average | 3238 |
| CFM Low | 2007 |
| CFM High | 4324 |
| CFM Wattage Low | 67.6 |
| CFM Wattage High | 14.1 |
MONTE CARLO Fan, Cruise 52 Collection, 120 V, 0.26 to 0.57 A, 13.6 to 67 W Wattage, 2079 to 4441 cfm Air Flow, 3 Speed, 63 to 155 rpm, 5 Blades, 52 in Blade Sweep, ABS Blade, White Blade, Pull Chain Control, Yes Reversible, 1/2 in Down Rod Outside Diameter, 4-1/2 in Down Rod Length, Steel Housing, White Housing
Features
- Premium power 172 x 20 mm torque induction motor for quiet operation
- Designed for outdoor use
- Triple capacitor, 3-speed reversible motor
- Precision balanced motor and blade for wobble-free operation
- 13 deg blade pitch designed for optimal air
- Extra long 6.5 ft lead wire for use with long downrod
- This product may be mounted on a sloped ceiling
- This fan is adaptable with a light kit
- Fixture is operated with a pull-chain
Item Attributes
| Brand Code: | MONTE CARLO |
|---|---|
| Part Number: | 5CU52WH |
| GTIN14: | 026586978298 |
| Category Code: | Ceiling Fans |
| Sub Category Code: | Ceiling Fans |
MONTE CARLO Cruise 52" 5 Blade Indoor Outdoor Ceiling Fan White 5CU52WH
- SKUI-0000095378
- Model #5CU52WH
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 4 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | MONTE CARLO |
|---|---|
| Category | Ceiling Fans |
| Model Number | 5CU52WH |
| UPC/GTIN | 026586978298 |
| Capacity | 4324.0000 |
| Color | Not Applicable |
| Depth | 1/16 |
| Width | 52 |
| Height | 13 31/32 |
| Designer | Generation Lighting |
| Brand | GL Fan Collection |
| Diameter | 52" |
| Weight | 21.1 lbs |
| Reverse Switch | Manual |
| Rev. Switch Location | Switch Housing |
| Motor Size | 172 X 20mm |
| Diameter of Housing | 10.35" |
| Lead Wire Length | 78" |
| Remote Included | None |
| Remote Group(s) | CK250, CK300, ESSWC-2/-3, CKF210, CKF310 |
| Rating | Wet Rated |
| CFM Average | 3238 |
| CFM Low | 2007 |
| CFM High | 4324 |
| CFM Wattage Low | 67.6 |
| CFM Wattage High | 14.1 |
MONTE CARLO Fan, Cruise 52 Collection, 120 V, 0.26 to 0.57 A, 13.6 to 67 W Wattage, 2079 to 4441 cfm Air Flow, 3 Speed, 63 to 155 rpm, 5 Blades, 52 in Blade Sweep, ABS Blade, White Blade, Pull Chain Control, Yes Reversible, 1/2 in Down Rod Outside Diameter, 4-1/2 in Down Rod Length, Steel Housing, White Housing
Features
- Premium power 172 x 20 mm torque induction motor for quiet operation
- Designed for outdoor use
- Triple capacitor, 3-speed reversible motor
- Precision balanced motor and blade for wobble-free operation
- 13 deg blade pitch designed for optimal air
- Extra long 6.5 ft lead wire for use with long downrod
- This product may be mounted on a sloped ceiling
- This fan is adaptable with a light kit
- Fixture is operated with a pull-chain
Item Attributes
| Brand Code: | MONTE CARLO |
|---|---|
| Part Number: | 5CU52WH |
| GTIN14: | 026586978298 |
| Category Code: | Ceiling Fans |
| Sub Category Code: | Ceiling Fans |






