| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Mr. Steam |
| Model | 104480SB |
| Product Type | Linear SteamHead |
| Size | 16 inches |
| Connection | 3/4" NPT |
| Finish | Satin Brass |
| Material | Hard-coated anodized aluminum / brass components |
| Installation Type | Wall-mounted, flush install |
| Steam Pattern | Linear / horizontal “ribbon” steam output |
| Design Style | Flush, nearly invisible in grout line |
| Aroma Feature | Integrated aroma oil tray included |
| Steam Control Feature | Steam diverter included |
| Noise Level | Whisper-quiet patented baffle system |
| Mounting | Fits standard 16" on-center stud spacing |
| Dimensions | 16" W x 4.8" D x 9.3" H |
| Weight | ~9.2 lbs |
Mounts flush to the wall, and creates a wide ribbon of smooth, silent steam that brings a new level of performance and aesthetic pleasure to your steam shower. Linear SteamHead creates an inverted waterfall of steam, cascading gently upwards into your shower quietly and condensation-free.
Features
• Quiet, even distribution of steam
• No field assembly required
• Finished Look
• No moving parts
• Minimal profile
• Aroma Feature
Item Attributes
| Brand Code: | MR. STEAM |
|---|---|
| Part Number: | 104480SB |
| GTIN14: | 767931921230 |
| Category Code: | Shower Components |
| Sub Category Code: | Shower Components |
MR. STEAM 16" Linear Steamhead In Satin Brass 104480SB
- SKUI-0000121318
- Model #104480SB
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | MR. STEAM |
|---|---|
| Category | Shower Components |
| Model Number | 104480SB |
| UPC/GTIN | 767931921230 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Satin Brass |
| Depth | 4 13/16 |
| Width | 16 |
| Height | 9 5/16 |
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Mr. Steam |
| Model | 104480SB |
| Product Type | Linear SteamHead |
| Size | 16 inches |
| Connection | 3/4" NPT |
| Finish | Satin Brass |
| Material | Hard-coated anodized aluminum / brass components |
| Installation Type | Wall-mounted, flush install |
| Steam Pattern | Linear / horizontal “ribbon” steam output |
| Design Style | Flush, nearly invisible in grout line |
| Aroma Feature | Integrated aroma oil tray included |
| Steam Control Feature | Steam diverter included |
| Noise Level | Whisper-quiet patented baffle system |
| Mounting | Fits standard 16" on-center stud spacing |
| Dimensions | 16" W x 4.8" D x 9.3" H |
| Weight | ~9.2 lbs |
Mounts flush to the wall, and creates a wide ribbon of smooth, silent steam that brings a new level of performance and aesthetic pleasure to your steam shower. Linear SteamHead creates an inverted waterfall of steam, cascading gently upwards into your shower quietly and condensation-free.
Features
• Quiet, even distribution of steam
• No field assembly required
• Finished Look
• No moving parts
• Minimal profile
• Aroma Feature
Item Attributes
| Brand Code: | MR. STEAM |
|---|---|
| Part Number: | 104480SB |
| GTIN14: | 767931921230 |
| Category Code: | Shower Components |
| Sub Category Code: | Shower Components |





