| Specification | Details |
|---|
| Brand | Mr. Steam |
| Model | ABTLRLBKPC |
| SKU | ABTLRLBKPC |
| UPC | 767931922527 |
| Product Type | Steam Shower Control Package |
| Control System | AirTempo Wireless Touchscreen Control |
| Steamhead | Linear Steamhead (low-profile design) |
| Finish | Black / Polished Chrome |
| Installation Type | Wireless (no control wiring required) |
| Wireless Range | Up to 60 ft from generator |
| Smart Connectivity | SteamLinx mobile app compatible |
| Compatibility | Works with Mr. Steam eSeries generators (MS90E–MSSUPER3E) |
| Included Components | AirTempo control, linear steamhead, SteamLinx module, AutoFlush system, condensation pan |
| Control Features | Temperature control, session duration, custom user profiles |
| Mounting Options | Surface mount or flush mount (glass/wall capable) |
| Material | Metal / engineered components |
| Dimensions | 28" W × 11" H × 13" D |
| Weight | ~17 lbs |
The Mr. Steam AirButler Linear Steam Control Kit (Model ABTLRLBKPC) features a wireless AirTempo touchscreen control paired with a modern linear steamhead in a Black/Polished Chrome finish. Designed for luxury steam showers, it offers remote operation, customizable user settings, and smart app connectivity for a fully personalized spa experience.
Features
- Adjusts preferences, including temperature, and duration
- Capacitive waterproof, touch panel and LCD display
- Comes standard with Aroma Glass Steamhead
- Create profiles for custom settings for temperature, time and more
- Docking station allows removal for remote start
- Mount to nearly any hard surface or flush to the wall using a Flush-Mount Kit
- Transform your senses with optional Chromatic Lighting & Aromatic Infusers
- Use the control up to 60 feet away from the generator
- Wireless with no cables
- Works with steamlinx module and mobile app
Item Attributes
| Brand Code: | MR. STEAM |
|---|---|
| Part Number: | ABTLRLBKPC |
| GTIN14: | 767931922527 |
| Category Code: | Steam Shower |
| Sub Category Code: | Steam Shower |
MR. STEAM Air Butler Linear Steam Generator Control Kit In Black Polished Chrome ABTLRLBKPC
- SKUI-0000095286
- Model #ABTLRLBKPC
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | MR. STEAM |
|---|---|
| Category | Steam Shower |
| Model Number | ABTLRLBKPC |
| UPC/GTIN | 767931922527 |
| Capacity | 2.0000 |
| Color | Black Polished Chrome |
| Depth | 13 |
| Width | 28 |
| Height | 11 |
| Specification | Details |
|---|
| Brand | Mr. Steam |
| Model | ABTLRLBKPC |
| SKU | ABTLRLBKPC |
| UPC | 767931922527 |
| Product Type | Steam Shower Control Package |
| Control System | AirTempo Wireless Touchscreen Control |
| Steamhead | Linear Steamhead (low-profile design) |
| Finish | Black / Polished Chrome |
| Installation Type | Wireless (no control wiring required) |
| Wireless Range | Up to 60 ft from generator |
| Smart Connectivity | SteamLinx mobile app compatible |
| Compatibility | Works with Mr. Steam eSeries generators (MS90E–MSSUPER3E) |
| Included Components | AirTempo control, linear steamhead, SteamLinx module, AutoFlush system, condensation pan |
| Control Features | Temperature control, session duration, custom user profiles |
| Mounting Options | Surface mount or flush mount (glass/wall capable) |
| Material | Metal / engineered components |
| Dimensions | 28" W × 11" H × 13" D |
| Weight | ~17 lbs |
The Mr. Steam AirButler Linear Steam Control Kit (Model ABTLRLBKPC) features a wireless AirTempo touchscreen control paired with a modern linear steamhead in a Black/Polished Chrome finish. Designed for luxury steam showers, it offers remote operation, customizable user settings, and smart app connectivity for a fully personalized spa experience.
Features
- Adjusts preferences, including temperature, and duration
- Capacitive waterproof, touch panel and LCD display
- Comes standard with Aroma Glass Steamhead
- Create profiles for custom settings for temperature, time and more
- Docking station allows removal for remote start
- Mount to nearly any hard surface or flush to the wall using a Flush-Mount Kit
- Transform your senses with optional Chromatic Lighting & Aromatic Infusers
- Use the control up to 60 feet away from the generator
- Wireless with no cables
- Works with steamlinx module and mobile app
Item Attributes
| Brand Code: | MR. STEAM |
|---|---|
| Part Number: | ABTLRLBKPC |
| GTIN14: | 767931922527 |
| Category Code: | Steam Shower |
| Sub Category Code: | Steam Shower |






