Part Number: HC24RO41L
GTIN14: 400013442123
Category Code:Kitchen Appliances
Sub Category Code:Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators
  • SKU-0000040636
  • Model #HC24RO41L
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade C
Product SourceFormer Display Model
Additional InfoLeft Hinge | Ding On Door | Minimal Signs Of Use (Floor Model)
Available Quantity1
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
Available Quantity: 1
Protect Your Purchase535930(Learn More)
Accessories535927(Learn More)
Brand PERLICK
CategoryKitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators
Model Number HC24RO41L
UPC/GTIN 400013442123
Capacity 5.2000
Color Stainless Steel
Depth 24
Width 23 7/8
Height 34 1/4
Appearance
  • Compact: Yes
  • Color: Stainless Steel
Installation Type
  • Built-In: Yes
  • Freestanding: Yes
Convenience
  • Key Lock: Yes
  • Door Open Alarm: Yes
  • LED Lighting: Yes
Features
  • Stainless Steel Interior: Yes
  • Temperature Zones: 1
  • Adjustable Shelves: Yes
  • Wire Refrigerator Shelves: Yes
  • Number of Shelves/Racks: 3
Dimensions
  • Depth: 24 7/8 in
  • Depth Without Handles: 24 in
  • Height: 34 1/4 in
  • Width: 23 7/8 in
  • Product Weight: 183 lbs
Hinge
  • Left Hinge: Yes
  • Field Reversible Doors: Yes
Brand Features
  • C-Series: Yes
Defrost Type
  • Automatic Defrost: Yes
Ice and Water
  • Ice Maker: No
Technical Details
  • Refrigerant Type: R600A
  • Amps: 2.2
  • Volts: 115
  • Power Cord Included: Yes
Certification
  • Energy Star: Yes
  • ADA Compliant: Yes
  • UL Listed: Yes
  • Made in the USA: Yes
  • Outdoor Use: Yes
Additional Information
  • Door Swing Clearance: 25" Minimum
  • Plumbing: Not Required
  • Electrical Requirement: 115V/60Hz/2.3A
  • Annual Energy Consumption: 274 kWh
Cut-Out Dimensions
  • Cut-out Width: 24"
  • Cut-out Depth: 24"
  • Cut-out Height: 34 3/8"
Features
  • 800 BTU/hr capacity delivers commercial grade cooling performance
  • Variable speed compressor minimizes sound; up to 30% quieter than competitors