Features
Marine-Grade Construction
Anti-Condensation System™
Prevents moisture build-up for optimal performance in marine and outdoor installations.
Powerful Cooling Performance
Spacious Drawer Storage
Panel-Ready Design
Customizable drawer fronts allow seamless integration with your cabinetry or yacht interior.
LED Interior Lighting
Bright, white LED lights illuminate the drawers for better visibility, even in low-light settings.
Digital Temperature Control
Precise electronic thermostat maintains consistent temperatures between 33°F and 48°F.
Eco-Friendly Refrigerant
Uses natural R600a refrigerant for efficient cooling and zero ozone depletion.
Quiet and Energy-Efficient
ENERGY STAR® rated for low power consumption and quiet operation.
Built in the USA
Engineered and manufactured in the United States with commercial-grade components.
Audible Door Alarm
Alerts if drawers are accidentally left open to preserve interior temperatures.
Item Attributes
Brand Code: PERLICK
Part Number: HP24RM-4-6
GTIN14: 833790031905
Category Code:Kitchen Appliances
Sub Category Code:Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators
  • SKUI-0000090246
  • Model #HP24RM-4-6
Last 1 in stock
Condition New
TypeIn Box
Grade A
Product SourceOverstock
Additional InfoNew In Box | None Identified
Available Quantity1
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
Available Quantity: 1
Protect Your Purchase535930(Learn More)
Accessories535927(Learn More)
Brand PERLICK
CategoryKitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators
Model Number HP24RM-4-6
UPC/GTIN 833790031905
Capacity 5.2000
Color Panel Ready
Depth 24
Width 24
Height 34 1/4
Product Details
Product Series:
Signature Series
Indoor / Outdoor:
Outdoor
Commercial / Residential:
Residential
Product Family:
Undercounter Refrigeration
Top Finish:
Stainless Steel
Back Finish:
Stainless Steel
Sides Finish:
Interior Material:
Energy-efficient, eco-friendly design:
Yes
Shelving Material:
N/A
Lighting Color:
White
Bottle Capacity:
N/A
Can Capacity:
Interior Capacity cu. ft.:
5.20
Lighting Type:
LED
Refrigerant Type:
R600a
Defrost Initiation:
Automatic
Defrost Type:
Off cycle
Thermostat:
Digital
Plumbing:
None Required
Warranty:
Full 6 Year Parts and Labor
Electrical Specifications
Volts:
115V
Amps:
1.9A
Hertz:
60Hz
Power Cord Type and Length:
6-foot length with NEMA 5-15 plug
Dimensions & Weights
Width:
23 7/8"
Depth:
24"