P5753-108
Category General
Outdoor
Color
Bronze
Color Generic
Brown
Construction Material - Main
Aluminum
Dusk to Dawn
No
EU RoHS Indicator
Contact Manufacturer
Finish Name
Oil Rubbed Bronze
Finish Type
Hand Painted
Fixture Type
Outdoor Wall
Glass
Water Seeded
Indoor/Outdoor
Outdoor
Lamp Included
No
Lamp Shape
A19
Lamp Type
A19
Lamp Type Actual
Lamp Type Basic
Incandescent
Lifestyle
Mount location
Wall
Mounting for outlet box included
strap
New Products
Number of Lamps
1
Number of Lamps Total
1
Power Source
Hardwired
Power Source Required?
Yes
Prewired
Yes
Room Type
Service Life
On Website=Yes
Socket Base Type - Main
E26
Socket Type
socket
Socket type material
porcelain
Style
New Traditional
UPC
Warranty Length
1-year Limited Warranty
Dimensions
Depth
8.625 in
Dimensions
5.75 in x 8.625 in x 16.25 in
Gross Weight with Packaging
4.19 lb
Height
16.25 in
Height to Center
9 in
Length
5.75 in
Note Weight of fixture exceeds NEC limits
Weight
5.84 lb
Width
8.625 in
Width Diameter Descriptor
Depth
Electrical Ratings
Lamp Wattage
100 W
Voltage Rating
120 V
Conductor Related
Wire Length
6 in
Certifications And Compliance
Americans with Disabilities Act
Buy American Compliant
Certified Listed
cCSAus
Certified Listed Location
Wet Location Listed
DarkSky
Energy Efficient
ENERGY STAR Certified
EnergyStar
JA8
Other Heavy Metal Content Indicator
Title 20
Title 22
Title 24
Logistics
Carton Quantity
Pallet Quantity
50
Resources
Instruction Sheet Number
ORBR 1 100W MED INCAND LNTRN WM
Features
  • Ideal for new traditional, transitional and French country interiors or exteriors
  • Classic and formal clear water seeded glass in a black frame with an oil rubbed bronze finish
  • Constructed from aluminum to ensure a long product lifespan.
  • Measures: 5.75 in x 8.625 in x 16.25 in
  • Uses one medium base 100 W max bulbs (sold separately)
  • Installation instructions and mounting hardware are included
Item Attributes
Brand Code: PROGRESS LIGHTING
Part Number: P5753-108
GTIN14: 785247197927
Category Code:Outdoor Lighting
Sub Category Code:Outdoor Lighting
PROGRESS LIGHTING Maison 16" Tall Single Light Outdoor Wall Sconce With Water Glass Shade Oil Rubbed Bronze P5753-108
  • SKUI-0000097296
  • Model #P5753-108
Last 1 in stock
Condition New
TypeIn Box
Grade A
Product SourceOverstock
Additional InfoNew In Box
Available Quantity1
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
Available Quantity: 1
Brand PROGRESS LIGHTING
CategoryOutdoor Lighting
Model Number P5753-108
UPC/GTIN 785247197927
Capacity 100.0000
Color Bronze
Depth 5 3/4
Width 5 3/4
Height 16 1/4
General
Can be mounted up or down
Catalog Number
P5753-108
Category General
Color
Bronze
Color Generic
Brown
Construction Material - Main
Aluminum
Dusk to Dawn
EU RoHS Indicator
Contact Manufacturer
Finish Name
Oil Rubbed Bronze
Finish Type
Hand Painted
Fixture Type
Outdoor Wall
Glass
Water Seeded
Indoor/Outdoor
Lamp Included
Lamp Shape
Lamp Type
Lamp Type Actual
Lamp Type Basic
Incandescent
Lifestyle
Mount location
Wall
strap
New Products
Number of Lamps
Number of Lamps Total
Power Source
Hardwired
Power Source Required?
Prewired
Room Type
Service Life
On Website=Yes
Socket Base Type - Main
E26
Socket Type
socket
Socket type material
porcelain
Style
New Traditional
UPC
Warranty Length
1-year Limited Warranty
8.625 in
5.75 in x 8.625 in x 16.25 in
Gross Weight with Packaging
4.19 lb
Height
16.25 in
Height to Center
9 in
Length
5.75 in
Weight
5.84 lb
Width
8.625 in
Width Diameter Descriptor
Electrical Ratings
Lamp Wattage
100 W
Voltage Rating
120 V
Conductor Related
Wire Length
6 in
Certifications And Compliance
Buy American Compliant
Certified Listed
cCSAus
Certified Listed Location
Wet Location Listed
DarkSky
Energy Efficient
ENERGY STAR Certified
EnergyStar
JA8
Title 20
Title 22
Title 24
Logistics
Carton Quantity
Pallet Quantity
50
Resources
Instruction Sheet Number
Features