| Overview | |
| Size | 24"T |
| Noise level (dBA) | 55 dBA |
| Design | |
| Install Type | Built under |
| Size | 24"T |
| Control Type | Hidden touch |
| Colour/Material | STS |
| Display Light Colour | Ice blue |
| Washing Type | Rotary |
| Performance | |
| Capacity (Place Setting) | 14 P/S |
| Energy Star Certification | Yes |
| Energy Annual consumption | 255 kWh/year |
| Dry System | Vent |
| Water Consumption Per Cycle (gallons) | 3.5 gallons |
| Noise level (dBA) | 55 dBA |
| Cycle time (min) | 109-145 min |
| Programs | |
| Number of programs | 4 |
| Normal | Yes |
| Auto | Yes |
| Heavy | Yes |
| Express 60' | Yes |
| Self Clean | No |
| Chef | No |
| AquaBlast™ | No |
| Options | |
| Number of Option | 4 |
| Storm Wash™ | No |
| Delay Start | Yes |
| Heated Dry | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Hi-Temp Wash | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Upper Rack | |
| Basket handle | No |
| Foldable cup shelves | Yes |
| Adjustable Height | Yes |
| Adjustable Tines | No |
| Lower Rack | |
| Basket handle | No |
| Fold down tines | No |
| Removable Tines | No |
| Adjustable Tines | No |
| Max Dish loading | 12.75" |
| Cutlery Basket | |
| Cutlery Tray | No |
| Cutlery Basket | Yes |
| General Feature | |
| Tub Material | Plastic |
| Heater Position | Exposed |
| NSF Certified for Sanitization | Yes |
| Leakage Sensor | Yes |
| Number of Wash Arm | Upper / Mid / Low |
| Food Disposer | No |
| Cancel&Drain Button | Yes |
| Dimension | |
| Net Width | 23 3/4" |
| Net Height(inch) | 33 3/4" |
| Net Depth(inch) | 24 5/8" |
| Net Weight | 29 kg |
| Gross Weight | 35.5 kg |
| Power/Ratings | |
| Electrical(Volts/Hertz/Amps) | 120 / 60 / 15 |
| Heater Watts | 840 |
| Circulation Motor | 50 |
| Smart | |
| WiFi Embedded | No |
This fully integrated dishwasher from Samsung features a digital water leakage sensor that can identify leaks as small as 2.7 ounces and shuts itself off before water can escape. The interior door is covered with stainless steel, making the unit more durable, quieter and hygienic. Its Advanced Wash System is a heavy-duty wash that helps you get all your pots and pans squeaky clean. Make the most of your dishwasher’s capacity with the convenience of an adjustable rack – it’s easy to fit various dishware shapes and sizes.
Image Features

More durable & longer lasting
A Hybrid Tub, with a stainless steel inner door is more durable and stays cleaner than competing models that are all plastic. It lasts longer and is resistant to discoloration.

Simple fingertip control
A fully integrated Touch Control panel with soft touch control technology lets you easily select functions with a gentle touch. Located on top of the door, it creates a modern kitchen style without visible controls.

Rapid water leak detection
A Smart Leakage Sensor located below the dishwasher detects small water leaks and immediately stops the cycle, drains the water and shows an error message. So it protects you from any potentially expensive damage.

Fits taller and wider dishes
A Height Adjustment feature allows the upper rack to be raised up or down by an extra 2 inches. It can fit almost all dishes, so cleaning tall and oversized pots and plates is easy.

Optimal cycle detection
The Auto Cycle feature ensures that your dishes are cleaned efficiently. It detects how dirty they are and then automatically selects the optimal cycle, so they come out sparkling clean, using less water and energy.

As quiet as a conversation
Creates much less noise as its Hybrid Tub, with a stainless steel inner door, absorbs much of the sound and vibration. At 55 decibels the noise it creates is less than a normal conversation, so it won't disturb you.

Exceptional energy efficiency
ENERGY STAR(R) certified, so you save money using less energy and water with each cycle without sacrificing performance.
Features
Adjustable Rack
- Adjustable upper rack makes it easy to fit various dishware shapes and sizes.
NSF® Certified Sanitize
- Achieves the National Sanitation Foundation (NSF) standards of cleanliness. Operates at higher temperatures to eliminate 99.9% of bacteria.
Digital Leak Sensor
- Identifies leaks as small as 2.4 oz and shuts itself off before water can escape.
Advanced Wash System
- A heavy-duty wash gets the pots and pans clean.
Integrated Touch Control
- An integrated panel makes it easy to select functions with a gentle touch. Located on the top of the door for easy access, it offers simple control and is clear and easy to read.
Child Lock
- Keeps the unit locked from accidental starts.
4 Wash Cycles
- The 4 Wash Cycles include Auto, Normal, Heavy and Express 60
14 Place Setting Capacity
- Accommodate 14 place settings so that you can wash multiple dishes at once.
ENERGY STAR®
- For energy efficiency and big savings on your utility bills.
Quiet Operation
- At 55 decibels the noise it creates is less than a normal conversation, so it won't disturb you.
Additional Features
- Stainless Steel Interior Door
- Delay Start
- 3 Options
- Indicator Light
- Silverware Basket
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | DW80R2031US |
| GTIN14: | 887276305004 |
| Category Code: | Dishwashers |
| Sub Category Code: | Dishwashers / Kitchen Appliances |
SAMSUNG 24 Inch Dishwasher With 14 Place Setting Capacity Stainless Steel DW80R2031US
- SKUI-0000055330
- Model #DW80R2031US
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 15 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Dishwashers / Kitchen Appliances |
| Model Number | DW80R2031US |
| UPC/GTIN | 887276305004 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 24 5/8 |
| Width | 23 3/4 |
| Height | 33 3/4 |
| Overview | |
| Size | 24"T |
| Noise level (dBA) | 55 dBA |
| Design | |
| Install Type | Built under |
| Size | 24"T |
| Control Type | Hidden touch |
| Colour/Material | STS |
| Display Light Colour | Ice blue |
| Washing Type | Rotary |
| Performance | |
| Capacity (Place Setting) | 14 P/S |
| Energy Star Certification | Yes |
| Energy Annual consumption | 255 kWh/year |
| Dry System | Vent |
| Water Consumption Per Cycle (gallons) | 3.5 gallons |
| Noise level (dBA) | 55 dBA |
| Cycle time (min) | 109-145 min |
| Programs | |
| Number of programs | 4 |
| Normal | Yes |
| Auto | Yes |
| Heavy | Yes |
| Express 60' | Yes |
| Self Clean | No |
| Chef | No |
| AquaBlast™ | No |
| Options | |
| Number of Option | 4 |
| Storm Wash™ | No |
| Delay Start | Yes |
| Heated Dry | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Hi-Temp Wash | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Upper Rack | |
| Basket handle | No |
| Foldable cup shelves | Yes |
| Adjustable Height | Yes |
| Adjustable Tines | No |
| Lower Rack | |
| Basket handle | No |
| Fold down tines | No |
| Removable Tines | No |
| Adjustable Tines | No |
| Max Dish loading | 12.75" |
| Cutlery Basket | |
| Cutlery Tray | No |
| Cutlery Basket | Yes |
| General Feature | |
| Tub Material | Plastic |
| Heater Position | Exposed |
| NSF Certified for Sanitization | Yes |
| Leakage Sensor | Yes |
| Number of Wash Arm | Upper / Mid / Low |
| Food Disposer | No |
| Cancel&Drain Button | Yes |
| Dimension | |
| Net Width | 23 3/4" |
| Net Height(inch) | 33 3/4" |
| Net Depth(inch) | 24 5/8" |
| Net Weight | 29 kg |
| Gross Weight | 35.5 kg |
| Power/Ratings | |
| Electrical(Volts/Hertz/Amps) | 120 / 60 / 15 |
| Heater Watts | 840 |
| Circulation Motor | 50 |
| Smart | |
| WiFi Embedded | No |
This fully integrated dishwasher from Samsung features a digital water leakage sensor that can identify leaks as small as 2.7 ounces and shuts itself off before water can escape. The interior door is covered with stainless steel, making the unit more durable, quieter and hygienic. Its Advanced Wash System is a heavy-duty wash that helps you get all your pots and pans squeaky clean. Make the most of your dishwasher’s capacity with the convenience of an adjustable rack – it’s easy to fit various dishware shapes and sizes.
Image Features

More durable & longer lasting
A Hybrid Tub, with a stainless steel inner door is more durable and stays cleaner than competing models that are all plastic. It lasts longer and is resistant to discoloration.

Simple fingertip control
A fully integrated Touch Control panel with soft touch control technology lets you easily select functions with a gentle touch. Located on top of the door, it creates a modern kitchen style without visible controls.

Rapid water leak detection
A Smart Leakage Sensor located below the dishwasher detects small water leaks and immediately stops the cycle, drains the water and shows an error message. So it protects you from any potentially expensive damage.

Fits taller and wider dishes
A Height Adjustment feature allows the upper rack to be raised up or down by an extra 2 inches. It can fit almost all dishes, so cleaning tall and oversized pots and plates is easy.

Optimal cycle detection
The Auto Cycle feature ensures that your dishes are cleaned efficiently. It detects how dirty they are and then automatically selects the optimal cycle, so they come out sparkling clean, using less water and energy.

As quiet as a conversation
Creates much less noise as its Hybrid Tub, with a stainless steel inner door, absorbs much of the sound and vibration. At 55 decibels the noise it creates is less than a normal conversation, so it won't disturb you.

Exceptional energy efficiency
ENERGY STAR(R) certified, so you save money using less energy and water with each cycle without sacrificing performance.
Features
Adjustable Rack
- Adjustable upper rack makes it easy to fit various dishware shapes and sizes.
NSF® Certified Sanitize
- Achieves the National Sanitation Foundation (NSF) standards of cleanliness. Operates at higher temperatures to eliminate 99.9% of bacteria.
Digital Leak Sensor
- Identifies leaks as small as 2.4 oz and shuts itself off before water can escape.
Advanced Wash System
- A heavy-duty wash gets the pots and pans clean.
Integrated Touch Control
- An integrated panel makes it easy to select functions with a gentle touch. Located on the top of the door for easy access, it offers simple control and is clear and easy to read.
Child Lock
- Keeps the unit locked from accidental starts.
4 Wash Cycles
- The 4 Wash Cycles include Auto, Normal, Heavy and Express 60
14 Place Setting Capacity
- Accommodate 14 place settings so that you can wash multiple dishes at once.
ENERGY STAR®
- For energy efficiency and big savings on your utility bills.
Quiet Operation
- At 55 decibels the noise it creates is less than a normal conversation, so it won't disturb you.
Additional Features
- Stainless Steel Interior Door
- Delay Start
- 3 Options
- Indicator Light
- Silverware Basket
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | DW80R2031US |
| GTIN14: | 887276305004 |
| Category Code: | Dishwashers |
| Sub Category Code: | Dishwashers / Kitchen Appliances |



















