| Drying Capacity | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 4.0 Cu. Ft. |
| Design | |
| Color | White |
| Display Color (LED) | White |
| Display Type | Mono LCD + LED |
| Door Type | Tint ( + Silver deco) |
| Jog Dial | Yes |
| Performance | |
| DOE Energy Factor | 3.27 lb/kWh |
| Ampere | 30 Amps |
| Feature | |
| AI Pattern | Yes |
| Lint Filter Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Door Handle | Inner |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| KBB Readers Choice Award | Yes |
| Number of Dryer Options | 12 |
| Number of Preset Drying Cycles | 15 |
| Venting System | 4 way venting |
| Power Source | Electric |
| Temperature Levels | 5 |
| Dryer Type | Electric |
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 70 min |
| DOE Energy Factor (lb/kWh) | 3.27lb/kWh) |
| Dryer Capacity (cu. ft.) | 4 |
| Product Dimensions (W x H x D) | 23.6" W x33.5" H x 25.8" D |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 26.2" W X 35" H x 27.5" D |
| Width Standard (27"-27.5") | Yes |
| Height (decimal) | 33.5 |
| Width (decimal) | 23.625 |
| Depth (decimal) | 25.8125 |
| Voice Compatible | Bixby, Amazon Alexa, Google Assistant |
| Voltage / Frequency | 240V / 60Hz |
| Jog Dial | Yes |
| Stackable | Yes |
| Stacking Kit | SK-DH |
| Heater | Dual |
| Interior Drum Light | Yes |
| Smart Control | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Damp Alert | Yes |
| Mixed Load Bell (Damp Alert) | Yes |
| My Cycle | Yes |
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Smart Things | Yes |
| Vent Blockage Test | Yes |
| Cycles | |
| Heavy Duty | Yes |
| Normal | Yes |
| Perm Press | Yes |
| Quick Dry | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Time Dry | Yes |
| Towels | Yes |
| Wool | Yes |
| Delicates | Yes |
| Denim | Yes |
| Shirts | Yes |
| Air Fluff | Yes |
| More Dry | Yes |
| Normal Dry | Yes |
| Less Dry | Yes |
| Temperature Levels | |
| High | Yes |
| Medium High | Yes |
| Medium | Yes |
| Medium Low | Yes |
| Low | Yes |
| Temperature Levels | 5 |
| Physical specification | |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Product Weight (lbs.) | 88.4 lbs |
| Dry Levels | |
| Damp Dry | Yes |
| Very Dry | Yes |
| Drying Options | |
| Wi-Fi | Yes |
| Languages | Yes |
| My Cycles | Yes |
| Factory Reset | Yes |
| Sensor Drying Cycles | |
| Perm Press (permanent press) | Yes |
| Manual Drying Cycles | |
| Wrinkle Release | Yes |
| Dimensions | |
| Width Standard (27"-27.5") | Yes |
| Height (decimal) | 33.5 |
| Width (decimal) | 23.625 |
| Depth (decimal) | 25.8125 |
| Weight | |
| Product Weight (lbs.) | 88.4 lbs |
| Shipping Weight (lbs.) | 93.1 lbs |
| Key Features | |
| SmartThings | Yes |
The Samsung DV25B6900EW/A2 is a compact 24-inch electric dryer designed for smaller spaces without sacrificing performance. It features Sensor Dry technology that automatically adjusts time and temperature to protect fabrics and improve efficiency, along with an AI Smart Dial that learns your preferred cycles for easier operation. With built-in Wi-Fi connectivity, you can monitor and control the dryer remotely, making it a smart, space-saving solution for modern laundry setups.
Image Features
Worry-free drying
Automatically optimizes the time and temperature of your drying cycle to protect your clothes from heat damage, while avoiding excess energy use.
Remotely schedule cycles
The SmartThings App sends you end of cycle notifications and lets you remotely start, stop, or delay your dryer right from your phone. *
Monitor and control energy usage
SmartThings lets you monitor and manage your dryer's power usage. Get energy saving tips and alerts to help lower your bill. *
The perfect mix of size and function
Conveniently designed to fit your space without sacrificing capacity.
Space-saving design
With its compact profile, this dryer is designed for easy closet installation, without sacrificing capacity.
Stop the fluff
Worry less about lint or fluff blocking the dryer's air intake. The control panel provides a helpful reminder to clean the filter to keep your dryer running smoothly.
Materials that last
Keep your dryer looking like new with a durable stainless steel drum that helps prevent nicks and scratches.
Put an end to stray socks
An internal drum light lets you see the contents of your dryer more clearly, meaning fewer missed socks or small items.
Fits any space
Install your washer and dryer stacked or side by side to fit any space.
Reversible Dryer Door
Choose which way your dryer door opens to better suit your laundry room layout.
Perfect pair
Samsung washers and dryers team up to make light work of laundry day.
Awards and Certifications
Samsung ranks highest in Customer Satisfaction compared to any other appliance brand, 2019 - 2025.
Best in Class Dryers. #1 in Customer Satisfaction & Service Experience.
Samsung achieved best-in-class rankings for Dryers, and top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance. Samsung also earned top rankings for Service Experience - excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
KBB readers choice award
Samsung is ranked a top Laundry appliance brand by KBB readers.
Features
- Dryer has a total capacity of 4 cu. ft.
- Choose from 15 cycle options and 5 temperature settings
- Digital display with knob and touch controls
- Dryer is Energy Star Certified
- Sensor Dry helps prevent over drying for optimal fabric care
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | DV25B6900EW |
| GTIN14: | 887276660928 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |
SAMSUNG 24 Inch Front Load Electric Dryer 4 Cu. Ft. DV25B6900EW
- SKU-0000040828
- Model #DV25B6900EW
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Minor Indentation Right Side | Great Savings |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Dryers / Laundry Appliances |
| Model Number | DV25B6900EW |
| UPC/GTIN | 887276660928 |
| Capacity | 4.0000 |
| Color | White |
| Depth | 25 13/16 |
| Width | 24 |
| Height | 33 1/2 |
| Drying Capacity | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 4.0 Cu. Ft. |
| Design | |
| Color | White |
| Display Color (LED) | White |
| Display Type | Mono LCD + LED |
| Door Type | Tint ( + Silver deco) |
| Jog Dial | Yes |
| Performance | |
| DOE Energy Factor | 3.27 lb/kWh |
| Ampere | 30 Amps |
| Feature | |
| AI Pattern | Yes |
| Lint Filter Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Door Handle | Inner |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| KBB Readers Choice Award | Yes |
| Number of Dryer Options | 12 |
| Number of Preset Drying Cycles | 15 |
| Venting System | 4 way venting |
| Power Source | Electric |
| Temperature Levels | 5 |
| Dryer Type | Electric |
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 70 min |
| DOE Energy Factor (lb/kWh) | 3.27lb/kWh) |
| Dryer Capacity (cu. ft.) | 4 |
| Product Dimensions (W x H x D) | 23.6" W x33.5" H x 25.8" D |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 26.2" W X 35" H x 27.5" D |
| Width Standard (27"-27.5") | Yes |
| Height (decimal) | 33.5 |
| Width (decimal) | 23.625 |
| Depth (decimal) | 25.8125 |
| Voice Compatible | Bixby, Amazon Alexa, Google Assistant |
| Voltage / Frequency | 240V / 60Hz |
| Jog Dial | Yes |
| Stackable | Yes |
| Stacking Kit | SK-DH |
| Heater | Dual |
| Interior Drum Light | Yes |
| Smart Control | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Damp Alert | Yes |
| Mixed Load Bell (Damp Alert) | Yes |
| My Cycle | Yes |
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Smart Things | Yes |
| Vent Blockage Test | Yes |
| Cycles | |
| Heavy Duty | Yes |
| Normal | Yes |
| Perm Press | Yes |
| Quick Dry | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Time Dry | Yes |
| Towels | Yes |
| Wool | Yes |
| Delicates | Yes |
| Denim | Yes |
| Shirts | Yes |
| Air Fluff | Yes |
| More Dry | Yes |
| Normal Dry | Yes |
| Less Dry | Yes |
| Temperature Levels | |
| High | Yes |
| Medium High | Yes |
| Medium | Yes |
| Medium Low | Yes |
| Low | Yes |
| Temperature Levels | 5 |
| Physical specification | |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Product Weight (lbs.) | 88.4 lbs |
| Dry Levels | |
| Damp Dry | Yes |
| Very Dry | Yes |
| Drying Options | |
| Wi-Fi | Yes |
| Languages | Yes |
| My Cycles | Yes |
| Factory Reset | Yes |
| Sensor Drying Cycles | |
| Perm Press (permanent press) | Yes |
| Manual Drying Cycles | |
| Wrinkle Release | Yes |
| Dimensions | |
| Width Standard (27"-27.5") | Yes |
| Height (decimal) | 33.5 |
| Width (decimal) | 23.625 |
| Depth (decimal) | 25.8125 |
| Weight | |
| Product Weight (lbs.) | 88.4 lbs |
| Shipping Weight (lbs.) | 93.1 lbs |
| Key Features | |
| SmartThings | Yes |
The Samsung DV25B6900EW/A2 is a compact 24-inch electric dryer designed for smaller spaces without sacrificing performance. It features Sensor Dry technology that automatically adjusts time and temperature to protect fabrics and improve efficiency, along with an AI Smart Dial that learns your preferred cycles for easier operation. With built-in Wi-Fi connectivity, you can monitor and control the dryer remotely, making it a smart, space-saving solution for modern laundry setups.
Image Features
Worry-free drying
Automatically optimizes the time and temperature of your drying cycle to protect your clothes from heat damage, while avoiding excess energy use.
Remotely schedule cycles
The SmartThings App sends you end of cycle notifications and lets you remotely start, stop, or delay your dryer right from your phone. *
Monitor and control energy usage
SmartThings lets you monitor and manage your dryer's power usage. Get energy saving tips and alerts to help lower your bill. *
The perfect mix of size and function
Conveniently designed to fit your space without sacrificing capacity.
Space-saving design
With its compact profile, this dryer is designed for easy closet installation, without sacrificing capacity.
Stop the fluff
Worry less about lint or fluff blocking the dryer's air intake. The control panel provides a helpful reminder to clean the filter to keep your dryer running smoothly.
Materials that last
Keep your dryer looking like new with a durable stainless steel drum that helps prevent nicks and scratches.
Put an end to stray socks
An internal drum light lets you see the contents of your dryer more clearly, meaning fewer missed socks or small items.
Fits any space
Install your washer and dryer stacked or side by side to fit any space.
Reversible Dryer Door
Choose which way your dryer door opens to better suit your laundry room layout.
Perfect pair
Samsung washers and dryers team up to make light work of laundry day.
Awards and Certifications
Samsung ranks highest in Customer Satisfaction compared to any other appliance brand, 2019 - 2025.
Best in Class Dryers. #1 in Customer Satisfaction & Service Experience.
Samsung achieved best-in-class rankings for Dryers, and top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance. Samsung also earned top rankings for Service Experience - excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
KBB readers choice award
Samsung is ranked a top Laundry appliance brand by KBB readers.
Features
- Dryer has a total capacity of 4 cu. ft.
- Choose from 15 cycle options and 5 temperature settings
- Digital display with knob and touch controls
- Dryer is Energy Star Certified
- Sensor Dry helps prevent over drying for optimal fabric care
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | DV25B6900EW |
| GTIN14: | 887276660928 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |















