| Key Features | |
| 3rd Rack | Yes (FlexTray) |
| Zone Booster™ | Yes |
| Express 60 | Yes |
| FlexTray™ | Yes |
| AutoRelease™ Door Drying | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| SmartThings | Yes |
| Standard Features | |
| Cancel & Drain Button | Yes |
| Tub Material | STSS |
| Ventilation Drying System (Fan Assisted) | AutoRelease™ Door Drying |
| Digital Leak Sensor | Yes |
| Wash Arm | Upper/Mid/Low |
| Wash System | |
| Normal Cycle | Yes |
| Heavy Cycle | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Design | |
| Type | WaterWall™ 2.0 |
| Exterior Color | Stainless Steel |
| Place Setting | 15 |
| Display Color | Ice blue |
| Control Type | Hidden Touch |
| Racks/Interior | |
| Upper Rack Adjustable Tines | Yes (2) |
| Upper Rack Cup Shelf | Yes (2) |
| Lower Rack Adjustable Tines | Yes |
| Power/Ratings | |
| Electrical (Voltz/Hertz/Amps) | 120/60/15 |
| Heater Watts | 1100W |
| Circulation Motor Watts | 60-100W |
| Drain Pump Watts | 30W |
| Energy & Performance | |
| ENERGY STAR ® Certified | Yes |
| Energy Usage (kWh/year) | 239 |
| Weight & Dimensions | |
| Product Weight | 95 lb (43 kg) |
| Width | 23 7/8" (605mm) |
| Depth | 25" (636mm) |
| Adjustable Height | 33 7/8" (860mm) - 35" (890mm) |
Revolutionary washingWaterWall(TM) Technology cleans every dish in every corner, without pre-rinsing. A bar glides back and forth creating a wall of high pressure water that covers a wider area and gets into even the hard to reach places.Removes stubborn leftover foodThe Zone Booster(TM) option removes stubborn food effectively and cleans dirty dishes in a single wash.Automatically releases steamEnjoy sparkling clean dishes every time with the AutoRelease(TM) Dry feature. At the end of a cycle it automatically opens the door to allow steam to escape, while a fan creates a curtain of air to protect your counter.Remotely control and monitorWi-Fi Connectivity enables remote control and monitoring from anywhere at any time using a smartphone App*. You can turn it on/off, select or adjust the cycles and receive diagnostics information wherever you are.Virtually Silent Wash CyclesEnjoy powerful, efficient dishwashing with virtually silent wash cycles with a special insulation system that significantly reduces noise to 38 dBA.Easily load and unload culinary itemsIn a busy home you can get through a lot of cutlery. A bendable and portable FlexTray(TM) lets you easily and safely load and unload all of your cutlery at once.Save time with 60 minute cycleA 60 minute Express Cycle lets you get your dishes clean and dry much faster. It’s ideal for smaller loads of lightly soiled items that don’t need intensive cleaning, such as cups, cutlery and dinner plates.Seamless premium designPremium design that fits seamlessly to enhance your kitchen with a harmonious and modern appearance. Its recessed handle gives the front a clean and flush appearance.Exceptional energy efficiencyENERGY STAR (R) certified, so you save money using less energy and water with each cycle without sacrificing performance.Fingerprint resistantHelps reduce smudges for an everyday great appearance.
Image Features

Revolutionary washing
WaterWall(TM) Technology cleans every dish in every corner, without pre-rinsing. A bar glides back and forth creating a wall of high pressure water that covers a wider area and gets into even the hard to reach places.

Removes stubborn leftover food
The Zone Booster(TM) option removes stubborn food effectively and cleans dirty dishes in a single wash.

Automatically releases steam
Enjoy sparkling clean dishes every time with the AutoRelease(TM) Dry feature. At the end of a cycle it automatically opens the door to allow steam to escape, while a fan creates a curtain of air to protect your counter.

Remotely control and monitor
Wi-Fi Connectivity enables remote control and monitoring from anywhere at any time using a smartphone App*. You can turn it on/off, select or adjust the cycles and receive diagnostics information wherever you are.

Virtually Silent Wash Cycles
Enjoy powerful, efficient dishwashing with virtually silent wash cycles with a special insulation system that significantly reduces noise to 38 dBA.

Easily load and unload culinary items
In a busy home you can get through a lot of cutlery. A bendable and portable FlexTray(TM) lets you easily and safely load and unload all of your cutlery at once.

Save time with 60 minute cycle
A 60 minute Express Cycle lets you get your dishes clean and dry much faster. It's ideal for smaller loads of lightly soiled items that don't need intensive cleaning, such as cups, cutlery and dinner plates.

Seamless premium design
Premium design that fits seamlessly to enhance your kitchen with a harmonious and modern appearance. Its recessed handle gives the front a clean and flush appearance.

Exceptional energy efficiency
ENERGY STAR (R) certified, so you save money using less energy and water with each cycle without sacrificing performance.

Fingerprint resistant
Helps reduce smudges for an everyday great appearance.
Features
- Powerful wall of water cleans everything in the dishwasher
- 3rd rack adds more room for cutlery and large utensils
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | DW80M9960US |
| GTIN14: | 887276194172 |
| Category Code: | Dishwashers |
| Sub Category Code: | Dishwashers / Kitchen Appliances |
Samsung 24-Inch Top Control Dishwasher Stainless Steel - DW80M9960US
- SKU-0000025396
- Model #DW80M9960US
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Minor Crack To Front Trim |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Dishwashers / Kitchen Appliances |
| Model Number | DW80M9960US |
| UPC/GTIN | 887276194172 |
| Capacity | 15.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 25 |
| Width | 23 7/8 |
| Height | 33 7/8 |
| Key Features | |
| 3rd Rack | Yes (FlexTray) |
| Zone Booster™ | Yes |
| Express 60 | Yes |
| FlexTray™ | Yes |
| AutoRelease™ Door Drying | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| SmartThings | Yes |
| Standard Features | |
| Cancel & Drain Button | Yes |
| Tub Material | STSS |
| Ventilation Drying System (Fan Assisted) | AutoRelease™ Door Drying |
| Digital Leak Sensor | Yes |
| Wash Arm | Upper/Mid/Low |
| Wash System | |
| Normal Cycle | Yes |
| Heavy Cycle | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Design | |
| Type | WaterWall™ 2.0 |
| Exterior Color | Stainless Steel |
| Place Setting | 15 |
| Display Color | Ice blue |
| Control Type | Hidden Touch |
| Racks/Interior | |
| Upper Rack Adjustable Tines | Yes (2) |
| Upper Rack Cup Shelf | Yes (2) |
| Lower Rack Adjustable Tines | Yes |
| Power/Ratings | |
| Electrical (Voltz/Hertz/Amps) | 120/60/15 |
| Heater Watts | 1100W |
| Circulation Motor Watts | 60-100W |
| Drain Pump Watts | 30W |
| Energy & Performance | |
| ENERGY STAR ® Certified | Yes |
| Energy Usage (kWh/year) | 239 |
| Weight & Dimensions | |
| Product Weight | 95 lb (43 kg) |
| Width | 23 7/8" (605mm) |
| Depth | 25" (636mm) |
| Adjustable Height | 33 7/8" (860mm) - 35" (890mm) |
Revolutionary washingWaterWall(TM) Technology cleans every dish in every corner, without pre-rinsing. A bar glides back and forth creating a wall of high pressure water that covers a wider area and gets into even the hard to reach places.Removes stubborn leftover foodThe Zone Booster(TM) option removes stubborn food effectively and cleans dirty dishes in a single wash.Automatically releases steamEnjoy sparkling clean dishes every time with the AutoRelease(TM) Dry feature. At the end of a cycle it automatically opens the door to allow steam to escape, while a fan creates a curtain of air to protect your counter.Remotely control and monitorWi-Fi Connectivity enables remote control and monitoring from anywhere at any time using a smartphone App*. You can turn it on/off, select or adjust the cycles and receive diagnostics information wherever you are.Virtually Silent Wash CyclesEnjoy powerful, efficient dishwashing with virtually silent wash cycles with a special insulation system that significantly reduces noise to 38 dBA.Easily load and unload culinary itemsIn a busy home you can get through a lot of cutlery. A bendable and portable FlexTray(TM) lets you easily and safely load and unload all of your cutlery at once.Save time with 60 minute cycleA 60 minute Express Cycle lets you get your dishes clean and dry much faster. It’s ideal for smaller loads of lightly soiled items that don’t need intensive cleaning, such as cups, cutlery and dinner plates.Seamless premium designPremium design that fits seamlessly to enhance your kitchen with a harmonious and modern appearance. Its recessed handle gives the front a clean and flush appearance.Exceptional energy efficiencyENERGY STAR (R) certified, so you save money using less energy and water with each cycle without sacrificing performance.Fingerprint resistantHelps reduce smudges for an everyday great appearance.
Image Features

Revolutionary washing
WaterWall(TM) Technology cleans every dish in every corner, without pre-rinsing. A bar glides back and forth creating a wall of high pressure water that covers a wider area and gets into even the hard to reach places.

Removes stubborn leftover food
The Zone Booster(TM) option removes stubborn food effectively and cleans dirty dishes in a single wash.

Automatically releases steam
Enjoy sparkling clean dishes every time with the AutoRelease(TM) Dry feature. At the end of a cycle it automatically opens the door to allow steam to escape, while a fan creates a curtain of air to protect your counter.

Remotely control and monitor
Wi-Fi Connectivity enables remote control and monitoring from anywhere at any time using a smartphone App*. You can turn it on/off, select or adjust the cycles and receive diagnostics information wherever you are.

Virtually Silent Wash Cycles
Enjoy powerful, efficient dishwashing with virtually silent wash cycles with a special insulation system that significantly reduces noise to 38 dBA.

Easily load and unload culinary items
In a busy home you can get through a lot of cutlery. A bendable and portable FlexTray(TM) lets you easily and safely load and unload all of your cutlery at once.

Save time with 60 minute cycle
A 60 minute Express Cycle lets you get your dishes clean and dry much faster. It's ideal for smaller loads of lightly soiled items that don't need intensive cleaning, such as cups, cutlery and dinner plates.

Seamless premium design
Premium design that fits seamlessly to enhance your kitchen with a harmonious and modern appearance. Its recessed handle gives the front a clean and flush appearance.

Exceptional energy efficiency
ENERGY STAR (R) certified, so you save money using less energy and water with each cycle without sacrificing performance.

Fingerprint resistant
Helps reduce smudges for an everyday great appearance.
Features
- Powerful wall of water cleans everything in the dishwasher
- 3rd rack adds more room for cutlery and large utensils
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | DW80M9960US |
| GTIN14: | 887276194172 |
| Category Code: | Dishwashers |
| Sub Category Code: | Dishwashers / Kitchen Appliances |





















