| Key Features | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 7.5 cu.ft. |
| Smart Care | Yes |
| Drum Material | Power Coat (Grey) |
| Reversible Door | Yes |
| Long Vent Drying | Yes |
| Standard Features | |
| Vent Blockage Test | Yes |
| Number of Dryer Options | 9 |
| Temperature Setting Options | Yes |
| Venting System | 4 ways |
| Controls Display | 18:88 LED |
| Interior Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Power Source | Electric |
| Remaining Time Display | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Door Handle | Visor |
| Temperature Levels | 5 |
| ADA Compliant | Yes |
| Drying Cycles | |
| Sensor Drying | Yes |
| Sensor Drying Cycles | |
| Normal | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Perm Press (permanent press) | Yes |
| Bedding | Yes |
| Delicates | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Activewear | Yes |
| Manual Drying Cycles | |
| Time Dry | Yes |
| Air Fluff | Yes |
| Quick Dry | Yes |
| Drying Technology | |
| Sensor Drying | Yes |
| Drying Options | |
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Adust Time (Up) | Yes |
| Adjust Time (Down) | Yes |
| Eco Dry | Yes |
| Smart Care | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Damp Alert | Yes |
| Alarm Off | Yes |
| Dry Levels | |
| More Dry | Yes |
| Normal - More Dry | Yes |
| Normal Dry | Yes |
| Normal - Less Dry | Yes |
| Less Dry | Yes |
| Temperature Levels | |
| High | Yes |
| Medium High | Yes |
| Medium | Yes |
| Medium Low | Yes |
| Low | Yes |
| Type | |
| Dryer Type | Electric |
| Power | |
| Voltage / Frequency | 120V/ 240V / 60Hz |
| Ampere | 30 Amps |
| Electrical Ratings | |
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 42 min |
| DOE Energy Factor (lb/kWh) | 3.73(lb/kWh) |
| Heating Element | 5300 W |
| Energy Usage | |
| Energy Consumption | 644 kWh/year (Elec) |
| Energy Guide Label | 2.4 KWh |
| Dimensions | |
| Dryer Capacity | 7.5 cu.ft. |
| Product Dimensions | 27" W x 38.7" H x 31.5" D |
| Shipping Dimensions | 29.4" W x 42.5" H x 33.5" D |
| Weight | |
| Product Weight | 123 lb. |
| Shipping Weight | 130 lb. |
| Design | |
| Color | White |
| Display Color (LED) | Ice Blue |
| Display Type | 18:88 LED |
| Door Type | White |
| Accessories | |
| Stacking Kit | SKK-8K |
| Pedestal | WE402NW |
Samsung’s newest long vent dryer, with up to 120-foot venting ability, features Sensor Dry, which optimizes cycle time and temperature to thoroughly and safely dry your clothes. And, with its 7.5 cu. ft. capacity and 10 preset drying cycles, you can do fewer loads in less time.
Image Features

Long Vent Drying
Vents up to 120 feet for greater flexibility in installations that require longer venting, like apartments and condominiums.

Fit more for fewer loads
Fewer loads, less time in the laundry room, and more time doing the things you love.

10 Preset Drying Cycles
More cycles to cover almost every drying need for your active family.

Easy to troubleshoot
Easy troubleshooting from the convenience of your smartphone.* Smart Care interacts with your dryer to perform an immediate diagnosis and offer quick solutions.

Interior Drum Light
Put an end to stray socks or smaller laundry items that are hard to spot! An internal drum light brightly illuminates your laundry and the rest of the interior so you can quickly and safely check your dryer's contents.

Flexible opening
Choose the direction your dryer door opens to better suit your laundry room layout.

Easier use, for everyone
With a Samsung Riser,* your washer or dryer is compliant with the Americans with Disabilities Act (ADA), making loading and unloading easier. Also aiding the visually and hearing impaired, audio assistance plays a different sound for each option, and Braille is next to key control panel buttons.

Perfect Pair
Samsung washers and dryers team up to make light work of laundry, while looking great in your laundry room.

Get Ready for Delivery
Check to make sure your appliance will fit and that your home is accessible for delivery.
Features
- 7.5 cu. ft. of capacity lets you dry 2.8 baskets in a single load
- Dual heaters dry laundry by alternating between two different heat sources, resulting in less overall energy use at lower temperatures and moisture sensors protect laundry from heat damage by automatically shutting off the dryer when clothes are dry
- Skip customer service and troubleshoot issues straight from your smartphone. Smart Care interacts with your washer and dryer to perform an immediate diagnosis and offer quick solutions
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | DVE45T6020W |
| GTIN14: | 887276438153 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |
Samsung 27-Inch Front Load Electric Dryer 7.5 Cu. Ft. - DVE45T6020W
- SKU-0000037061
- Model #DVE45T6020W
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | D |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Dings & Scratches On Front Panel |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Dryers / Laundry Appliances |
| Model Number | DVE45T6020W |
| UPC/GTIN | 887276438153 |
| Capacity | 7.5000 |
| Color | White |
| Depth | 31 1/2 |
| Width | 27 |
| Height | 38 45/64 |
| Key Features | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 7.5 cu.ft. |
| Smart Care | Yes |
| Drum Material | Power Coat (Grey) |
| Reversible Door | Yes |
| Long Vent Drying | Yes |
| Standard Features | |
| Vent Blockage Test | Yes |
| Number of Dryer Options | 9 |
| Temperature Setting Options | Yes |
| Venting System | 4 ways |
| Controls Display | 18:88 LED |
| Interior Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Power Source | Electric |
| Remaining Time Display | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Door Handle | Visor |
| Temperature Levels | 5 |
| ADA Compliant | Yes |
| Drying Cycles | |
| Sensor Drying | Yes |
| Sensor Drying Cycles | |
| Normal | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Perm Press (permanent press) | Yes |
| Bedding | Yes |
| Delicates | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Activewear | Yes |
| Manual Drying Cycles | |
| Time Dry | Yes |
| Air Fluff | Yes |
| Quick Dry | Yes |
| Drying Technology | |
| Sensor Drying | Yes |
| Drying Options | |
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Adust Time (Up) | Yes |
| Adjust Time (Down) | Yes |
| Eco Dry | Yes |
| Smart Care | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Damp Alert | Yes |
| Alarm Off | Yes |
| Dry Levels | |
| More Dry | Yes |
| Normal - More Dry | Yes |
| Normal Dry | Yes |
| Normal - Less Dry | Yes |
| Less Dry | Yes |
| Temperature Levels | |
| High | Yes |
| Medium High | Yes |
| Medium | Yes |
| Medium Low | Yes |
| Low | Yes |
| Type | |
| Dryer Type | Electric |
| Power | |
| Voltage / Frequency | 120V/ 240V / 60Hz |
| Ampere | 30 Amps |
| Electrical Ratings | |
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 42 min |
| DOE Energy Factor (lb/kWh) | 3.73(lb/kWh) |
| Heating Element | 5300 W |
| Energy Usage | |
| Energy Consumption | 644 kWh/year (Elec) |
| Energy Guide Label | 2.4 KWh |
| Dimensions | |
| Dryer Capacity | 7.5 cu.ft. |
| Product Dimensions | 27" W x 38.7" H x 31.5" D |
| Shipping Dimensions | 29.4" W x 42.5" H x 33.5" D |
| Weight | |
| Product Weight | 123 lb. |
| Shipping Weight | 130 lb. |
| Design | |
| Color | White |
| Display Color (LED) | Ice Blue |
| Display Type | 18:88 LED |
| Door Type | White |
| Accessories | |
| Stacking Kit | SKK-8K |
| Pedestal | WE402NW |
Samsung’s newest long vent dryer, with up to 120-foot venting ability, features Sensor Dry, which optimizes cycle time and temperature to thoroughly and safely dry your clothes. And, with its 7.5 cu. ft. capacity and 10 preset drying cycles, you can do fewer loads in less time.
Image Features

Long Vent Drying
Vents up to 120 feet for greater flexibility in installations that require longer venting, like apartments and condominiums.

Fit more for fewer loads
Fewer loads, less time in the laundry room, and more time doing the things you love.

10 Preset Drying Cycles
More cycles to cover almost every drying need for your active family.

Easy to troubleshoot
Easy troubleshooting from the convenience of your smartphone.* Smart Care interacts with your dryer to perform an immediate diagnosis and offer quick solutions.

Interior Drum Light
Put an end to stray socks or smaller laundry items that are hard to spot! An internal drum light brightly illuminates your laundry and the rest of the interior so you can quickly and safely check your dryer's contents.

Flexible opening
Choose the direction your dryer door opens to better suit your laundry room layout.

Easier use, for everyone
With a Samsung Riser,* your washer or dryer is compliant with the Americans with Disabilities Act (ADA), making loading and unloading easier. Also aiding the visually and hearing impaired, audio assistance plays a different sound for each option, and Braille is next to key control panel buttons.

Perfect Pair
Samsung washers and dryers team up to make light work of laundry, while looking great in your laundry room.

Get Ready for Delivery
Check to make sure your appliance will fit and that your home is accessible for delivery.
Features
- 7.5 cu. ft. of capacity lets you dry 2.8 baskets in a single load
- Dual heaters dry laundry by alternating between two different heat sources, resulting in less overall energy use at lower temperatures and moisture sensors protect laundry from heat damage by automatically shutting off the dryer when clothes are dry
- Skip customer service and troubleshoot issues straight from your smartphone. Smart Care interacts with your washer and dryer to perform an immediate diagnosis and offer quick solutions
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | DVE45T6020W |
| GTIN14: | 887276438153 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |

















