| Design | |
| Color | White |
| Display Type | 18:88 LED |
| Performance | |
| Ampere | 30 Amps (Elec) |
| Feature | |
| Remaining Time Display | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Door Handle | Visor |
| End of Cycle Signal | Yes |
| KBB Readers Choice Award | Yes |
| Number of Dryer Options | 9 |
| Number of Preset Drying Cycles | 10 |
| Venting System | 4 ways (Elec) |
| Dryer Type | Electric |
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 42 min |
| Dryer Capacity (cu. ft.) | 7.5 cu.ft. |
| Height (decimal) | 38.75 |
| Width (decimal) | 27 |
| Depth (decimal) | 31.5 |
| Sensor Drying | Yes |
| Eco Dry | Yes |
| Voltage / Frequency | 120V/ 240V / 60Hz (Elec) |
| ADA Compliant | Yes |
| Stacking Kit | SKK-8K |
| Pedestal | WE402NW |
| Heater | Single (Elec) |
| Temperature Setting Options | Yes |
| Controls Display | 18:88 LED |
| Drum Light | Yes |
| Interior Drum Light | Yes |
| Smart Care | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Damp Alert | Yes |
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Vent Blockage Test | Yes |
| Cycles | |
| Quick Dry | Yes |
| Time Dry | Yes |
| Bedding | Yes |
| Air Fluff | Yes |
| Normal - Less Dry | Yes |
| Perm Press (permanent press) | Yes |
| Quick Dry | Yes |
| Air Fluff | Yes |
| Time Dry | Yes |
| Bedding | Yes |
| Temperature Levels | |
| High | Yes |
| Medium High | Yes |
| Medium | Yes |
| Medium Low | Yes |
| Low | Yes |
| Temperature Levels | 5 |
| Physical specification | |
| Heating Element | 5300W(Elec) |
| Drum Material | Power Coat (Grey) |
| Product Weight (lbs.) | 123 lb. |
| Display Color (LED) | Ice Blue |
| Door Type | White |
| Dry Levels | |
| Normal - More Dry | Yes |
| Damp Dry | Yes |
| Very Dry | Yes |
| Drying Options | |
| Adjust Time (Up) | Yes |
| Adjust Time (Down) | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Alarm Off | Yes |
| Mixed Load Bell (Damp Alert) | Yes |
| Energy Usage | |
| Energy Guide Label | 2.4 KWh (Elec) |
| Energy Consumption | 644 kWh/year (Elec) |
| Sensor Drying Cycles | |
| Sanitize | Yes |
| Activewear | Yes |
| Electrical Ratings | |
| DOE Energy Factor (lb/kWh) | 3.73(lb/kWh)-Elec |
| Dimensions | |
| Product Dimensions (W x H x D) | 27" W x 38.7" H x 31.5" D |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29.4" W x 42.5" H x 33.5" D |
| Height (decimal) | 38.75 |
| Width (decimal) | 27 |
| Depth (decimal) | 31.5 |
| Weight | |
| Shipping Weight (lbs.) | 130 lb. |
| Sound Levels | |
| Sound On / Off | Yes |
| Key Features | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 7.5 cu.ft. |
| Wash Cycles | |
| Heavy Duty | Yes |
| Normal | Yes |
| Delicates | Yes |
| More Dry | Yes |
| Normal Dry | Yes |
| Less Dry | Yes |
| Standard Features | |
| Power Source | Electric |
*AS IS* FL DRYR WHIT ELEC 7.5 10CYC
Image Features
Worry-Free Drying
Ensure your clothes are properly dried without constantly checking. Sensor Dry automatically optimizes the time and temperature of your drying cycle to protect your clothes from heat damage, while avoiding excess energy use.
Fit More for Fewer Loads
Our large capacity, 7.5 cubic foot drum means you can dry more items in a single load and spend more time doing the things you love.
Easy to Troubleshoot
Easy troubleshooting from the convenience of your smartphone.* Smart Care interacts with your washer and dryer to perform an immediate diagnosis and offer quick solutions.
Interior Drum Light
Put an end to stray socks or smaller laundry items that are hard to spot! An internal drum light brightly illuminates your laundry and the rest of the interior so you can quickly and safely check your dryer's contents.
Flexible Opening
Choose the direction your dryer door opens to better suit your laundry room layout.
Stop the Fluff
Stop worrying about lint or fluff building up and blocking your dryer's air intake. The Filter Check Indicator light on the control panel will provide you with a helpful reminder when it is time to clean the filter, so your dryer maintains optimal performance.
Easier Use, for Everyone
With a Samsung Riser,* your washer or dryer is compliant with the Americans with Disabilities Act (ADA), making loading and unloading much easier. Also aiding the visually and hearing impaired, audio assistance plays a different sound for each option and braille is next to key control panel buttons.
Perfect Pair
Samsung Washers and Dryers team up to make light work of laundry day, while looking great in your laundry room. Position them side by side or stack them for a perfect fit in tighter spaces.
Features
7.5 cu. ft.
- 7.5 cu. ft. of capacity lets you dry 2.8 baskets in a single load
Sensor Dry
- Dual heaters dry laundry by alternating between two different heat sources, resulting in less overall energy use at lower temperatures and moisture sensors protect laundry from heat damage by automatically shutting off the dryer when clothes are dry
Smart Care
- Smart Care interacts with your washer and dryer to perform an immediate diagnosis and offer quick solutions
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | DVE45T6000W |
| GTIN14: | 887276412634 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |
Samsung 27-Inch Front Load Electric Dryer 7.5 Cu. Ft. - DVE45T6000W
- SKU-0000039067
- Model #DVE45T6000W
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | D |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Scratches & Dents On Front Panel |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Dryers / Laundry Appliances |
| Model Number | DVE45T6000W |
| UPC/GTIN | 887276412634 |
| Capacity | 7.5000 |
| Color | White |
| Depth | 31 1/2 |
| Width | 27 |
| Height | 38 3/4 |
| Design | |
| Color | White |
| Display Type | 18:88 LED |
| Performance | |
| Ampere | 30 Amps (Elec) |
| Feature | |
| Remaining Time Display | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Door Handle | Visor |
| End of Cycle Signal | Yes |
| KBB Readers Choice Award | Yes |
| Number of Dryer Options | 9 |
| Number of Preset Drying Cycles | 10 |
| Venting System | 4 ways (Elec) |
| Dryer Type | Electric |
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 42 min |
| Dryer Capacity (cu. ft.) | 7.5 cu.ft. |
| Height (decimal) | 38.75 |
| Width (decimal) | 27 |
| Depth (decimal) | 31.5 |
| Sensor Drying | Yes |
| Eco Dry | Yes |
| Voltage / Frequency | 120V/ 240V / 60Hz (Elec) |
| ADA Compliant | Yes |
| Stacking Kit | SKK-8K |
| Pedestal | WE402NW |
| Heater | Single (Elec) |
| Temperature Setting Options | Yes |
| Controls Display | 18:88 LED |
| Drum Light | Yes |
| Interior Drum Light | Yes |
| Smart Care | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Damp Alert | Yes |
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Vent Blockage Test | Yes |
| Cycles | |
| Quick Dry | Yes |
| Time Dry | Yes |
| Bedding | Yes |
| Air Fluff | Yes |
| Normal - Less Dry | Yes |
| Perm Press (permanent press) | Yes |
| Quick Dry | Yes |
| Air Fluff | Yes |
| Time Dry | Yes |
| Bedding | Yes |
| Temperature Levels | |
| High | Yes |
| Medium High | Yes |
| Medium | Yes |
| Medium Low | Yes |
| Low | Yes |
| Temperature Levels | 5 |
| Physical specification | |
| Heating Element | 5300W(Elec) |
| Drum Material | Power Coat (Grey) |
| Product Weight (lbs.) | 123 lb. |
| Display Color (LED) | Ice Blue |
| Door Type | White |
| Dry Levels | |
| Normal - More Dry | Yes |
| Damp Dry | Yes |
| Very Dry | Yes |
| Drying Options | |
| Adjust Time (Up) | Yes |
| Adjust Time (Down) | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Alarm Off | Yes |
| Mixed Load Bell (Damp Alert) | Yes |
| Energy Usage | |
| Energy Guide Label | 2.4 KWh (Elec) |
| Energy Consumption | 644 kWh/year (Elec) |
| Sensor Drying Cycles | |
| Sanitize | Yes |
| Activewear | Yes |
| Electrical Ratings | |
| DOE Energy Factor (lb/kWh) | 3.73(lb/kWh)-Elec |
| Dimensions | |
| Product Dimensions (W x H x D) | 27" W x 38.7" H x 31.5" D |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29.4" W x 42.5" H x 33.5" D |
| Height (decimal) | 38.75 |
| Width (decimal) | 27 |
| Depth (decimal) | 31.5 |
| Weight | |
| Shipping Weight (lbs.) | 130 lb. |
| Sound Levels | |
| Sound On / Off | Yes |
| Key Features | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 7.5 cu.ft. |
| Wash Cycles | |
| Heavy Duty | Yes |
| Normal | Yes |
| Delicates | Yes |
| More Dry | Yes |
| Normal Dry | Yes |
| Less Dry | Yes |
| Standard Features | |
| Power Source | Electric |
*AS IS* FL DRYR WHIT ELEC 7.5 10CYC
Image Features
Worry-Free Drying
Ensure your clothes are properly dried without constantly checking. Sensor Dry automatically optimizes the time and temperature of your drying cycle to protect your clothes from heat damage, while avoiding excess energy use.
Fit More for Fewer Loads
Our large capacity, 7.5 cubic foot drum means you can dry more items in a single load and spend more time doing the things you love.
Easy to Troubleshoot
Easy troubleshooting from the convenience of your smartphone.* Smart Care interacts with your washer and dryer to perform an immediate diagnosis and offer quick solutions.
Interior Drum Light
Put an end to stray socks or smaller laundry items that are hard to spot! An internal drum light brightly illuminates your laundry and the rest of the interior so you can quickly and safely check your dryer's contents.
Flexible Opening
Choose the direction your dryer door opens to better suit your laundry room layout.
Stop the Fluff
Stop worrying about lint or fluff building up and blocking your dryer's air intake. The Filter Check Indicator light on the control panel will provide you with a helpful reminder when it is time to clean the filter, so your dryer maintains optimal performance.
Easier Use, for Everyone
With a Samsung Riser,* your washer or dryer is compliant with the Americans with Disabilities Act (ADA), making loading and unloading much easier. Also aiding the visually and hearing impaired, audio assistance plays a different sound for each option and braille is next to key control panel buttons.
Perfect Pair
Samsung Washers and Dryers team up to make light work of laundry day, while looking great in your laundry room. Position them side by side or stack them for a perfect fit in tighter spaces.
Features
7.5 cu. ft.
- 7.5 cu. ft. of capacity lets you dry 2.8 baskets in a single load
Sensor Dry
- Dual heaters dry laundry by alternating between two different heat sources, resulting in less overall energy use at lower temperatures and moisture sensors protect laundry from heat damage by automatically shutting off the dryer when clothes are dry
Smart Care
- Smart Care interacts with your washer and dryer to perform an immediate diagnosis and offer quick solutions
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | DVE45T6000W |
| GTIN14: | 887276412634 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |









