| Design | |
| Color | Brushed Black |
| Display Color (LED) | Ice Blue |
| Display Type | 18:88 LED |
| Door Type | Black |
| Feature | |
| Remaining Time Display | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Door Handle | Visor |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Number of Dryer Options | 9 |
| Venting System | 3 Way |
| Temperature Levels | 5 |
| ADA Compliant | Yes |
| Temperature Setting Options | Yes |
| Controls Display | 18:88 LED |
| Interior Drum Light | Yes |
| Smart Care | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Mixed Load Bell (Damp Alert) | Yes |
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Vent Blockage Test | Yes |
| Temperature Levels | |
| High | Yes |
| Medium High | Yes |
| Medium | Yes |
| Medium Low | Yes |
| Low | Yes |
| Physical specification | |
| Drum Material | Power Coat (Grey) |
| Dry Levels | |
| More Dry | Yes |
| Normal - More Dry | Yes |
| Normal Dry | Yes |
| Normal - Less Dry | Yes |
| Less Dry | Yes |
| Drying Options | |
| Adjust Time (Up) | Yes |
| Adjust Time (Down) | Yes |
| Eco Dry | Yes |
| Sound On/Off | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Damp Alert | Yes |
| Alarm Off | Yes |
| Type | |
| Dryer Type | Gas |
| Power | |
| Voltage/Frequency | 120V / 60Hz (Gas) |
| Ampere | 15 Amps (Gas) |
| Energy Usage | |
| Energy Gallons / Year | 270 Liter (Gas) |
| Accessories | |
| Riser | WE272NV/A3 |
| Stacking Kit | SKK-8K |
| Pedestal | WE402NV/A3 |
| Sensor Drying Cycles | |
| Normal | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Perm Press (permanent press) | Yes |
| Bedding | Yes |
| Delicates | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Activewear | Yes |
| Manual Drying Cycles | |
| Time Dry | Yes |
| Air Fluff | Yes |
| Quick Dry | Yes |
| Electrical Ratings | |
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 42 min |
| DOE Energy Factor (lb/kWh) | 3.3 (lb/kWh)-Gas |
| Heating Element | 20,000 BTU /Hr (Gas) |
| Dimensions | |
| Dryer Capacity (cu. ft.) | 7.5 cu.ft. |
| Product Dimensions (W x H x D) | 27" W x 38.7" H x 31.5" D |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29.4" W x 42.5" H x 33.5" D |
| Height (decimal) | 38.75 |
| Width (decimal) | 27 |
| Depth (decimal) | 31.5 |
| Weight | |
| Product Weight (lbs.) | 123 lb. |
| Shipping Weight (lbs.) | 130 lb. |
| Drying Technology | |
| Sensor Drying | Yes |
| Key Features | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 7.5 cu.ft. |
| KBB Readers Choice Award | Yes |
| Standard Features | |
| Power Source | Gas |
27 Inch Gas Dryer with 7.5 cu. ft. Capacity
This Samsung dryer has advanced features like Sensor Dry, which
optimizes cycle time and temperature to thoroughly dry without damaging
your clothes. Also, with 7.5 cu. ft. capacity and 10 preset drying cycles,
you can do fewer loads in less time and fulfill almost every drying need.
Image Features

Worry-Free Drying
Ensure your clothes are properly dried without constantly checking. Sensor Dry automatically optimizes the time and temperature of your drying cycle to protect your clothes from heat damage, while avoiding excess energy use.

Fit More for Fewer Loads
Our large capacity, 7.5 cubic foot drum means you can dry more items in a single load and spend more time doing the things you love.

Easy to Troubleshoot
Easy troubleshooting from the convenience of your smartphone.* Smart Care interacts with your washer and dryer to perform an immediate diagnosis and offer quick solutions.

Interior Drum Light
Put an end to stray socks or smaller laundry items that are hard to spot! An internal drum light brightly illuminates your laundry and the rest of the interior so you can quickly and safely check your dryer's contents.

Flexible Opening
Choose the direction your dryer door opens to better suit your laundry room layout.

Stop the Fluff
Stop worrying about lint or fluff building up and blocking your dryer's air intake. The Filter Check Indicator light on the control panel will provide you with a helpful reminder when it is time to clean the filter, so your dryer maintains optimal performance.

Easier Use, for Everyone
With a Samsung Riser,* your washer or dryer is compliant with the Americans with Disabilities Act (ADA), making loading and unloading much easier. Also aiding the visually and hearing impaired, audio assistance plays a different sound for each option and braille is next to key control panel buttons.

Perfect Pair
Samsung Washers and Dryers team up to make light work of laundry day, while looking great in your laundry room. Position them side by side or stack them for a perfect fit in tighter spaces.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | DVG45T6000V |
| GTIN14: | 887276439426 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |
Samsung 27-Inch Front Load Gas Dryer 7.5 Cu. Ft. - DVG45T6000V
- SKU-0000029710
- Model #DVG45T6000V
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | D |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Scratch & Dent | Dings & Light Scratch’s | Great Savings |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Dryers / Laundry Appliances |
| Model Number | DVG45T6000V |
| UPC/GTIN | 887276439426 |
| Capacity | 7.5000 |
| Color | Black |
| Depth | 31 1/2 |
| Width | 27 |
| Height | 38 45/64 |
| Design | |
| Color | Brushed Black |
| Display Color (LED) | Ice Blue |
| Display Type | 18:88 LED |
| Door Type | Black |
| Feature | |
| Remaining Time Display | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Door Handle | Visor |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Number of Dryer Options | 9 |
| Venting System | 3 Way |
| Temperature Levels | 5 |
| ADA Compliant | Yes |
| Temperature Setting Options | Yes |
| Controls Display | 18:88 LED |
| Interior Drum Light | Yes |
| Smart Care | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Mixed Load Bell (Damp Alert) | Yes |
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Vent Blockage Test | Yes |
| Temperature Levels | |
| High | Yes |
| Medium High | Yes |
| Medium | Yes |
| Medium Low | Yes |
| Low | Yes |
| Physical specification | |
| Drum Material | Power Coat (Grey) |
| Dry Levels | |
| More Dry | Yes |
| Normal - More Dry | Yes |
| Normal Dry | Yes |
| Normal - Less Dry | Yes |
| Less Dry | Yes |
| Drying Options | |
| Adjust Time (Up) | Yes |
| Adjust Time (Down) | Yes |
| Eco Dry | Yes |
| Sound On/Off | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Damp Alert | Yes |
| Alarm Off | Yes |
| Type | |
| Dryer Type | Gas |
| Power | |
| Voltage/Frequency | 120V / 60Hz (Gas) |
| Ampere | 15 Amps (Gas) |
| Energy Usage | |
| Energy Gallons / Year | 270 Liter (Gas) |
| Accessories | |
| Riser | WE272NV/A3 |
| Stacking Kit | SKK-8K |
| Pedestal | WE402NV/A3 |
| Sensor Drying Cycles | |
| Normal | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Perm Press (permanent press) | Yes |
| Bedding | Yes |
| Delicates | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Activewear | Yes |
| Manual Drying Cycles | |
| Time Dry | Yes |
| Air Fluff | Yes |
| Quick Dry | Yes |
| Electrical Ratings | |
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 42 min |
| DOE Energy Factor (lb/kWh) | 3.3 (lb/kWh)-Gas |
| Heating Element | 20,000 BTU /Hr (Gas) |
| Dimensions | |
| Dryer Capacity (cu. ft.) | 7.5 cu.ft. |
| Product Dimensions (W x H x D) | 27" W x 38.7" H x 31.5" D |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29.4" W x 42.5" H x 33.5" D |
| Height (decimal) | 38.75 |
| Width (decimal) | 27 |
| Depth (decimal) | 31.5 |
| Weight | |
| Product Weight (lbs.) | 123 lb. |
| Shipping Weight (lbs.) | 130 lb. |
| Drying Technology | |
| Sensor Drying | Yes |
| Key Features | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 7.5 cu.ft. |
| KBB Readers Choice Award | Yes |
| Standard Features | |
| Power Source | Gas |
27 Inch Gas Dryer with 7.5 cu. ft. Capacity
This Samsung dryer has advanced features like Sensor Dry, which
optimizes cycle time and temperature to thoroughly dry without damaging
your clothes. Also, with 7.5 cu. ft. capacity and 10 preset drying cycles,
you can do fewer loads in less time and fulfill almost every drying need.
Image Features

Worry-Free Drying
Ensure your clothes are properly dried without constantly checking. Sensor Dry automatically optimizes the time and temperature of your drying cycle to protect your clothes from heat damage, while avoiding excess energy use.

Fit More for Fewer Loads
Our large capacity, 7.5 cubic foot drum means you can dry more items in a single load and spend more time doing the things you love.

Easy to Troubleshoot
Easy troubleshooting from the convenience of your smartphone.* Smart Care interacts with your washer and dryer to perform an immediate diagnosis and offer quick solutions.

Interior Drum Light
Put an end to stray socks or smaller laundry items that are hard to spot! An internal drum light brightly illuminates your laundry and the rest of the interior so you can quickly and safely check your dryer's contents.

Flexible Opening
Choose the direction your dryer door opens to better suit your laundry room layout.

Stop the Fluff
Stop worrying about lint or fluff building up and blocking your dryer's air intake. The Filter Check Indicator light on the control panel will provide you with a helpful reminder when it is time to clean the filter, so your dryer maintains optimal performance.

Easier Use, for Everyone
With a Samsung Riser,* your washer or dryer is compliant with the Americans with Disabilities Act (ADA), making loading and unloading much easier. Also aiding the visually and hearing impaired, audio assistance plays a different sound for each option and braille is next to key control panel buttons.

Perfect Pair
Samsung Washers and Dryers team up to make light work of laundry day, while looking great in your laundry room. Position them side by side or stack them for a perfect fit in tighter spaces.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | DVG45T6000V |
| GTIN14: | 887276439426 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |

















