| Design | |
| Exterior Color | Brushed Black |
| Physical specification | |
| Net Weight | 45.9 lb |
| Dimensions | |
| Accessory Net Dimensions (WxHxD) | 27" x 15" x 29" |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 30" x 16 13/16" x 32 13/16" |
| Weight | |
| Shipping Weight | 52.7 lbs |
| Key Features | |
| BESPOKE | Yes |
Branded In-home Repair ServiceSamsung Certified Technicians will set up a service time around your available schedule. Our skilled, experienced, and trained technicians will examine and repair your appliance in the comfort and safety of your home. Samsung’s Branded Technicians will arrive at your home with the appropriate PPE equipment, respectfully disinfecting your appliance before and after repairs and ultimately providing you with excellent customer service. Learn more To schedule a Branded In-home Repair, contact us via Chat, text WECARE (932 273), or call 1-800-SAMSUNG, to schedule an appointment.
Image Features

About this Product
Designed to pair with Samsung Bespoke Front Load washers and dryers, this 27" wide pedestal will allow you to lift your Bespoke washer or dryer by more than a foot for a more convenient height. It also provides an easily accessible built-in storage drawer, so you can tidy up your laundry space.
Features
- Branded In-home Repair Service
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | WE502NV |
| GTIN14: | 887276665290 |
| Category Code: | Laundry Appliances |
| Sub Category Code: | Laundry Appliances / Standalone Pedestal |
Samsung 27-Inch Storage Laundry Pedestal Brushed Black - WE502NV
- SKUI-0000013297
- Model #WE502NV
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box | Pedestal Only |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Laundry Appliances / Standalone Pedestal |
| Model Number | WE502NV |
| UPC/GTIN | 887276665290 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 29 |
| Width | 27 |
| Height | 15 |
| Design | |
| Exterior Color | Brushed Black |
| Physical specification | |
| Net Weight | 45.9 lb |
| Dimensions | |
| Accessory Net Dimensions (WxHxD) | 27" x 15" x 29" |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 30" x 16 13/16" x 32 13/16" |
| Weight | |
| Shipping Weight | 52.7 lbs |
| Key Features | |
| BESPOKE | Yes |
Branded In-home Repair ServiceSamsung Certified Technicians will set up a service time around your available schedule. Our skilled, experienced, and trained technicians will examine and repair your appliance in the comfort and safety of your home. Samsung’s Branded Technicians will arrive at your home with the appropriate PPE equipment, respectfully disinfecting your appliance before and after repairs and ultimately providing you with excellent customer service. Learn more To schedule a Branded In-home Repair, contact us via Chat, text WECARE (932 273), or call 1-800-SAMSUNG, to schedule an appointment.
Image Features

About this Product
Designed to pair with Samsung Bespoke Front Load washers and dryers, this 27" wide pedestal will allow you to lift your Bespoke washer or dryer by more than a foot for a more convenient height. It also provides an easily accessible built-in storage drawer, so you can tidy up your laundry space.
Features
- Branded In-home Repair Service
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | WE502NV |
| GTIN14: | 887276665290 |
| Category Code: | Laundry Appliances |
| Sub Category Code: | Laundry Appliances / Standalone Pedestal |








