Technical Spec
| Riser Height | 15" |
|---|---|
| Color | Platinum |
| Storage Drawer | Yes |
| Finish | Platinum |
Dimensions (Boxed)
| Height | 17.0 in |
|---|---|
| Width | 31.0 in |
| Weight | 53 lbs |
| Depth | 35.0 in |
Dimensions (Unboxed)
| Height | 15.4 in |
|---|---|
| Width | 27.0 in |
| Weight | 51 lbs |
| Depth | 33.1 in |
Pedestal for Washers or Dryers – Stainless Platinum The 14″ Pedestal will allow you to lift your washer or dryer to a more convenient height and will allow more storage with its convenient self closing drawer. Completes the fashionable look you yearn for in a laundry machine. 26 pounds of storage capacity, holds an 100 ounce detergent, ergonomic door grip and adjustable divider.
Features
- 14.2-in H x 27-in W storage pedestal raises your washer or dryer to a more comfortable height for loading and unloading laundry
- Platinum exterior is designed to match Samsung washer and dryer set
- Storage drawer keeps essentials in one easy to access place, so your laundry room stays neat and clean
- Drawer holds up to 26-lbs
- Convenient, ergonomic storage drawer handle
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | WE357A0P |
| GTIN14: | 036725568518 |
| Category Code: | Laundry Appliances |
| Sub Category Code: | Laundry Appliances / Standalone Pedestal |
Samsung 27-Inch Storage Laundry Pedestal Platinum - WE357A0P
- SKUI-0000058761
- Model #WE357A0P
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | In Box | None Identified |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Laundry Appliances / Standalone Pedestal |
| Model Number | WE357A0P |
| UPC/GTIN | 036725568518 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Stainless Steel Look |
| Depth | 28 3/32 |
| Width | 27 |
| Height | 14 1/8 |
Technical Spec
| Riser Height | 15" |
|---|---|
| Color | Platinum |
| Storage Drawer | Yes |
| Finish | Platinum |
Dimensions (Boxed)
| Height | 17.0 in |
|---|---|
| Width | 31.0 in |
| Weight | 53 lbs |
| Depth | 35.0 in |
Dimensions (Unboxed)
| Height | 15.4 in |
|---|---|
| Width | 27.0 in |
| Weight | 51 lbs |
| Depth | 33.1 in |
Pedestal for Washers or Dryers – Stainless Platinum The 14″ Pedestal will allow you to lift your washer or dryer to a more convenient height and will allow more storage with its convenient self closing drawer. Completes the fashionable look you yearn for in a laundry machine. 26 pounds of storage capacity, holds an 100 ounce detergent, ergonomic door grip and adjustable divider.
Features
- 14.2-in H x 27-in W storage pedestal raises your washer or dryer to a more comfortable height for loading and unloading laundry
- Platinum exterior is designed to match Samsung washer and dryer set
- Storage drawer keeps essentials in one easy to access place, so your laundry room stays neat and clean
- Drawer holds up to 26-lbs
- Convenient, ergonomic storage drawer handle
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | WE357A0P |
| GTIN14: | 036725568518 |
| Category Code: | Laundry Appliances |
| Sub Category Code: | Laundry Appliances / Standalone Pedestal |






