| Overview | |
| Drying Capacity (cu.ft) | 7.2 |
| Body colour | White |
| Panel Display | LED Bar |
| Cycle time (min) | 42 |
| Drying Capacity | |
| Drying Capacity (cu.ft) | 7.2 |
| Design | |
| Body colour | White |
| Panel Display | LED Bar |
| Performance | |
| Cycle time (min) | 42 |
| ENERGY STAR® Certification | No |
| Energy Consumption (annual) | 644 |
| DOE Energy Factor | 3.73 lb/kWh |
| Feature | |
| Smart Control | No |
| Smart Care | No |
| Reversible Door | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Filter Check Indicator | Yes |
| Progress Indicator | Yes |
| Steam | No |
| Vent Exhaust (Electric/Gas) | 4 ways |
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Number of Temp. Level | 4 EA |
| Number of Time Level | 4 EA |
| Cycle | |
| Number of Cycle | 8 |
| Number of Option | 2 |
| Cycle List | Very Dry, More Dry, Normal Dry, Damp Dry, Time Dry, Quick Dry, AirFluff, Wrinkle Release |
| Option List | Child Lock (Dual Key),Wrinkle Prevent (Long Key) |
| Physical specifications & size | |
| Net Dimension (WxHxD) | 686x1117x768 inch |
| Net Weight | 54 kg |
| Gross Dimension (WxHxD) | 750x1190x791 mm |
| Gross Weight | 57 kg |
| Voltage/Frequency | 120V/240V, 60Hz |
| Power Resource | Electric |
| Drum Material | Powder Coat |
Worry-free DryingSensor Dry automatically optimizes the time and temperature of your drying cycle to help protect your clothes from heat damage, while avoiding excess energy use.* 1Flexible openingChoose the direction your dryer door opens to better suit your laundry room layout.Choose from 8 modesMore cycles to cover different drying needs for your active family.Lint filter alertWhen you turn on the dryer, the Lint Filter Indicator blinks for 5 seconds to alert you to check if it needs cleaning. So you can remove any lint blocking the air duct and for a better performance.Branded In-home Repair ServiceSamsung Certified Technicians will set up a service time around your available schedule. Our skilled, experienced, and trained technicians will examine and repair your appliance in the comfort and safety of your home. Samsung’s Branded Technicians will arrive at your home with the appropriate PPE equipment, respectfully disinfecting your appliance before and after repairs and ultimately providing you with excellent customer service. Learn more To schedule a Branded In-home Repair, contact us via Chat, text WECARE (932 273), or call 1-800-SAMSUNG, to schedule an appointment. 2
Image Features

Worry-free drying
Automatically optimizes the time and temperature of your drying cycle to protect your clothes from heat damage, while avoiding excess energy use.*

Flexible opening
Choose the direction your dryer door opens to better suit your laundry room layout.

8 Preset Drying Cycles
More cycles to cover almost every drying need for your active family.

Stop the fluff
Stop worrying about lint or fluff building up and blocking your dryer's air intake. The Filter Check Indicator light on the control panel will provide you with a helpful reminder when it is time to clean the filter, so your dryer maintains optimal performance.

Fit more for fewer loads
Fewer loads, less time in the laundry room, and more time doing the things you love.

Perfect Pair
Samsung washers and dryers team up to make light work of laundry day, while looking great in your laundry room.

Get Ready for Delivery
Check to make sure your appliance will fit and that your home is accessible for delivery.
Features
- Worry-free Drying
- Sensor Dry automatically optimizes the time and temperature of your drying cycle to help protect your clothes from heat damage, while avoiding excess energy use.* 1
- Flexible opening
- Choose the direction your dryer door opens to better suit your laundry room layout.
- Choose from 8 modes
- More cycles to cover different drying needs for your active family.
- Lint filter alert
- When you turn on the dryer, the Lint Filter Indicator blinks for 5 seconds to alert you to check if it needs cleaning. So you can remove any lint blocking the air duct and for a better performance.
- Branded In-home Repair Service
- Samsung Certified Technicians will set up a service time around your available schedule. Our skilled, experienced, and trained technicians will examine and repair your appliance in the comfort and safety of your home. Samsung's Branded Technicians will arrive at your home with the appropriate PPE equipment, respectfully disinfecting your appliance before and after repairs and ultimately providing you with excellent customer service. Learn more To schedule a Branded In-home Repair, contact us via Chat, text WECARE (932 273), or call 1-800-SAMSUNG, to schedule an appointment. 2
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | DVE41A3000W |
| GTIN14: | 887276502007 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |
Samsung 27-Inch Top Load Electric Dryer 7.2 Cu. Ft. - DVE41A3000W
- SKU-0000030391
- Model #DVE41A3000W
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | No Forward Facing Imperfections |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Dryers / Laundry Appliances |
| Model Number | DVE41A3000W |
| UPC/GTIN | 887276502007 |
| Capacity | 7.2000 |
| Color | White |
| Depth | 30 1/4 |
| Width | 27 |
| Height | 44 |
| Overview | |
| Drying Capacity (cu.ft) | 7.2 |
| Body colour | White |
| Panel Display | LED Bar |
| Cycle time (min) | 42 |
| Drying Capacity | |
| Drying Capacity (cu.ft) | 7.2 |
| Design | |
| Body colour | White |
| Panel Display | LED Bar |
| Performance | |
| Cycle time (min) | 42 |
| ENERGY STAR® Certification | No |
| Energy Consumption (annual) | 644 |
| DOE Energy Factor | 3.73 lb/kWh |
| Feature | |
| Smart Control | No |
| Smart Care | No |
| Reversible Door | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Filter Check Indicator | Yes |
| Progress Indicator | Yes |
| Steam | No |
| Vent Exhaust (Electric/Gas) | 4 ways |
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Number of Temp. Level | 4 EA |
| Number of Time Level | 4 EA |
| Cycle | |
| Number of Cycle | 8 |
| Number of Option | 2 |
| Cycle List | Very Dry, More Dry, Normal Dry, Damp Dry, Time Dry, Quick Dry, AirFluff, Wrinkle Release |
| Option List | Child Lock (Dual Key),Wrinkle Prevent (Long Key) |
| Physical specifications & size | |
| Net Dimension (WxHxD) | 686x1117x768 inch |
| Net Weight | 54 kg |
| Gross Dimension (WxHxD) | 750x1190x791 mm |
| Gross Weight | 57 kg |
| Voltage/Frequency | 120V/240V, 60Hz |
| Power Resource | Electric |
| Drum Material | Powder Coat |
Worry-free DryingSensor Dry automatically optimizes the time and temperature of your drying cycle to help protect your clothes from heat damage, while avoiding excess energy use.* 1Flexible openingChoose the direction your dryer door opens to better suit your laundry room layout.Choose from 8 modesMore cycles to cover different drying needs for your active family.Lint filter alertWhen you turn on the dryer, the Lint Filter Indicator blinks for 5 seconds to alert you to check if it needs cleaning. So you can remove any lint blocking the air duct and for a better performance.Branded In-home Repair ServiceSamsung Certified Technicians will set up a service time around your available schedule. Our skilled, experienced, and trained technicians will examine and repair your appliance in the comfort and safety of your home. Samsung’s Branded Technicians will arrive at your home with the appropriate PPE equipment, respectfully disinfecting your appliance before and after repairs and ultimately providing you with excellent customer service. Learn more To schedule a Branded In-home Repair, contact us via Chat, text WECARE (932 273), or call 1-800-SAMSUNG, to schedule an appointment. 2
Image Features

Worry-free drying
Automatically optimizes the time and temperature of your drying cycle to protect your clothes from heat damage, while avoiding excess energy use.*

Flexible opening
Choose the direction your dryer door opens to better suit your laundry room layout.

8 Preset Drying Cycles
More cycles to cover almost every drying need for your active family.

Stop the fluff
Stop worrying about lint or fluff building up and blocking your dryer's air intake. The Filter Check Indicator light on the control panel will provide you with a helpful reminder when it is time to clean the filter, so your dryer maintains optimal performance.

Fit more for fewer loads
Fewer loads, less time in the laundry room, and more time doing the things you love.

Perfect Pair
Samsung washers and dryers team up to make light work of laundry day, while looking great in your laundry room.

Get Ready for Delivery
Check to make sure your appliance will fit and that your home is accessible for delivery.
Features
- Worry-free Drying
- Sensor Dry automatically optimizes the time and temperature of your drying cycle to help protect your clothes from heat damage, while avoiding excess energy use.* 1
- Flexible opening
- Choose the direction your dryer door opens to better suit your laundry room layout.
- Choose from 8 modes
- More cycles to cover different drying needs for your active family.
- Lint filter alert
- When you turn on the dryer, the Lint Filter Indicator blinks for 5 seconds to alert you to check if it needs cleaning. So you can remove any lint blocking the air duct and for a better performance.
- Branded In-home Repair Service
- Samsung Certified Technicians will set up a service time around your available schedule. Our skilled, experienced, and trained technicians will examine and repair your appliance in the comfort and safety of your home. Samsung's Branded Technicians will arrive at your home with the appropriate PPE equipment, respectfully disinfecting your appliance before and after repairs and ultimately providing you with excellent customer service. Learn more To schedule a Branded In-home Repair, contact us via Chat, text WECARE (932 273), or call 1-800-SAMSUNG, to schedule an appointment. 2
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | DVE41A3000W |
| GTIN14: | 887276502007 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |



















