Part Number: DVE60A9900V
GTIN14: 887276551616
Category Code:Dryers
Sub Category Code:Dryers / Laundry Appliances
  • SKU-0000039019
  • Model #DVE60A9900V
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade B
Product SourceFormer Display Model
Additional InfoLight Blemish’s & Surface Scratches
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand SAMSUNG
CategoryDryers / Laundry Appliances
Model Number DVE60A9900V
UPC/GTIN 887276551616
Capacity 7.5000
Color Black
Depth 32 1/2
Width 27
Height 46 29/32
Key Features
FlexDry™Yes
Total Capacity (cu. ft.)7.5 cu. ft.
Drum MaterialStainless Steel
Reversible DoorYes
AI Powered Smart DialYes
Super Speed DryYes
SmartThingsYes
KBB Readers Choice AwardYes
Standard Features
Vent SensorYes
Vent Blockage TestYes
HeaterDual
Number of Dryer Options14
Number of Preset Drying Cycles18
Venting System4 Way Venting
Interior LightYes
End of Cycle SignalYes
Lint Filter IndicatorYes
Power SourceElectric
Remaining Time DisplayYes
Door SafetyYes
Door HandleInner
Temperature Levels5
Wi-Fi ConnectivityYes
Voice CompatibleBixby, Amazon Alexa, Google Assistant
Steam Drying Cycles
Steam RefreshYes
Wrinkle AwayYes
Sensor Drying Cycles
Eco NormalYes
Super SpeedYes
WoolYes
ShirtsYes
DenimYes
NormalYes
Heavy DutyYes
TowelsYes
Perm Press (permanent press)Yes
BeddingYes
DelicatesYes
ActivewearYes
JeansYes
Manual Drying Cycles
Time DryYes
Air FluffYes
Quick DryYes
Drying Technology
Steam Drying TechnologyYes
Drying Options
My CyclesYes
Mixed Load Bell (Damp Alert)Yes
Wrinkle PreventYes
Eco DryYes
Smart ControlYes
Child LockYes
AntiStaticYes
AlarmYes
AI PatternYes
Wi-FiYes
LanguageYes
Vent Blockage TestYes
Factory ResetYes
Dry Levels
Very DryYes
More DryYes
Normal DryYes
Less DryYes
Damp DryYes
Temperature Levels
HighYes
MediumYes
Medium LowYes
LowYes
Extra LowYes
Control Panel
Integrated Touch ControlsYes
Type
Dryer TypeElectric
Power
Voltage / Frequency120V/ 240V / 60Hz
Ampere30 Amps
Electrical Ratings
Cycle Time (AHAM 8lbs)75min (39min)
DOE Energy Factor (lb/kWh)3.93
Heating Element5300W / Hr
Energy Usage
Energy Consumption608 kWh/year
kWh/Cycle2.15 Kwh
ENERGY STAR® CertifiedYes
Dimensions
Product Dimensions (W x H x D)27" W x 46.9" H x 32.5" D
Shipping Dimensions (W x H x D)29.5" W x 50.2" H x 34.6" D
Width Standard (27"-27.5")Yes