| Overview | |
| Materials/Finishes | Clean White |
| Model Type Install | Chimney |
| Size | 30 Inches |
| Features | Touch |
| Materials/Finishes | |
| Exterior | Clean White |
| Model Type Install | Chimney |
| Features | |
| Type of Controls | Touch |
| Size | 30 Inches |
| Display Colour | White |
| Number of Motors/Fans | 1/1 |
| Number of Extraction Speeds | 5 |
| Max Extraction(CFM) | 390 |
| Sound Power | 62 dBA |
| Sound Power (Boost) | 69 dBA |
| Hood Lighting | LED - 4 W (2 EA) |
| Hood Filter | STSS Filter |
| Extraction Type | Ducting or Recirculating |
| Air Quality Control | |
| Air Quality Sensor | Triple Air Sensor |
| Installation Environment | |
| Power Connection | Hard Wire |
| Weights/Dimensions | |
| Net Size (W x H x D) (mm) | 758 x 646 ~1066 x 500 |
| Package (WxHxD) | 843 x 655 x 500 mm |
| Loading Quantity (20/40ft) | 72 / 168, 224 (40/HQ) |
| Net Weight | 16.2 |
| Shipping Weight | 27 |
| Additional Purchase Accessories | |
| Recirculation Kit | Yes |
| Hood Extension Kit | Yes |
| Smart | |
| WiFi Embedded | Yes |
Removes odours quicklyEnsure a more comfortable cooking environment. The powerful ventilation system gets rid of heat, steam, fumes and odors. You can adjust the power across 4 settings, up to an amazing 630 CFM suction capacity*. If the air quality is poor, its Smart Mode will also automatically adjust the power. 1Less noise, more enjoyable cookingThe frictionless and brushless BLDC motor reduces noise by up to 40%* using strong magnets instead of brushes. It also has a distributed coil winding that generates minimal noise when working at low speed. 2Convenient cleaningCapture airborne oil and dust more effectively with a durable Stainless Steel Filter. An Easy Off Handle allows you to remove the filter conveniently while an Easy Clean coating makes removing grease and oil effortless. It is dishwasher safe. The SmartThings App* will alert you when it needs cleaning**. 3Upgrade your kitchen with a stylish lookCreate a kitchen that reflects your personal style. With custom colours, smart innovative features and flexible interior options to keep up with your ever-changing needs. The Bespoke ventilation hood panels are available in a 3 different colours: White, Gray and Charcoal Glass. Upgrade your home by mixing and matching with Bespoke kitchen appliances. 7Simply smart controlSave time and do much more with Wi-Fi Connectivity. Simply monitor and control the hood using the SmartThings App*. Remotely check if it is on, adjust its settings and monitor its energy consumption with SmartThings Energy. 8Voice ControlControl the hood with your voice. Using a voice assistant*, such as Samsung Bixby**, Amazon Alexa*** or Google Assistant****, you can simply say what you want the hood to do and it will do it. You can easily turn it on/off, select functions and change settings, even if you’re busy doing other things. 9Create routines to work automaticallySave time and effort by automating when and how your hood works. The Automations function in the SmartThings App* lets you connect and control different appliances**. You can create customized routines that trigger multiple actions at set times or based on the activity of other appliances**. 10Effortless ventilationSmart Ventilation mode* monitors the air pollution 24 hours a day using data from the Triple Air Sensor. The LCD display indicates the air quality, if it is poor the hood will automatically start to work in Low mode and then turns off when the pollution level reduces. 4
Image Features

Stand out or blend in with Bespoke Design
Available in a variety of Bespoke colors to complement other appliances. Whether you prefer to match, complement or contrast - the choice is yours.

Control your hood with SmartThings / Wi-Fi
Enjoy convenience and peace of mind with SmartThings. Monitor and control the hood anytime, anywhere using the SmartThings App on your smartphone. Also, once your cooktop burner is powered on, the hood automatically turns on. Plus, Smart Energy lets you monitor your hood's energy consumption daily, weekly, or monthly.

Ranked #1 in Overall Service Experience
Samsung was rated #1 in Overall Service Experience, Service Time, Service Help, Service Ease, and Service Outcome.

A quiet kitchen
Cook with minimal noise with a hood that is 40% quieter.

Voice Control
Control the hood by voice using a voice assistant. Simply say what you want it do, such as turning the hood on and off, activating timers, or changing settings.

Smart Filter
A dishwasher safe, stainless steel filter traps airborne oil and dust. The SmartThings App alerts you when it needs cleaning.
Features
- Removes odours quickly
- Less noise, more enjoyable cooking
- Convenient cleaning
- Upgrade your kitchen with a stylish look
- Simply smart control
- Voice Control
- Create routines to work automatically
- Effortless ventilation
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NK30CB700W12AA |
| GTIN14: | 887276724225 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
Samsung 390 CFM 30-Inch Wall-Mounted Range Hood Clean White - NK30CB700W12AA
- SKUI-0000069540
- Model #NK30CB700W12AA
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Brand New In Box | None Identified |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | NK30CB700W12AA |
| UPC/GTIN | 887276724225 |
| Capacity | 630.0000 |
| Color | White |
| Depth | 19 11/16 |
| Width | 29 7/8 |
| Height | 25 7/16 |
| Overview | |
| Materials/Finishes | Clean White |
| Model Type Install | Chimney |
| Size | 30 Inches |
| Features | Touch |
| Materials/Finishes | |
| Exterior | Clean White |
| Model Type Install | Chimney |
| Features | |
| Type of Controls | Touch |
| Size | 30 Inches |
| Display Colour | White |
| Number of Motors/Fans | 1/1 |
| Number of Extraction Speeds | 5 |
| Max Extraction(CFM) | 390 |
| Sound Power | 62 dBA |
| Sound Power (Boost) | 69 dBA |
| Hood Lighting | LED - 4 W (2 EA) |
| Hood Filter | STSS Filter |
| Extraction Type | Ducting or Recirculating |
| Air Quality Control | |
| Air Quality Sensor | Triple Air Sensor |
| Installation Environment | |
| Power Connection | Hard Wire |
| Weights/Dimensions | |
| Net Size (W x H x D) (mm) | 758 x 646 ~1066 x 500 |
| Package (WxHxD) | 843 x 655 x 500 mm |
| Loading Quantity (20/40ft) | 72 / 168, 224 (40/HQ) |
| Net Weight | 16.2 |
| Shipping Weight | 27 |
| Additional Purchase Accessories | |
| Recirculation Kit | Yes |
| Hood Extension Kit | Yes |
| Smart | |
| WiFi Embedded | Yes |
Removes odours quicklyEnsure a more comfortable cooking environment. The powerful ventilation system gets rid of heat, steam, fumes and odors. You can adjust the power across 4 settings, up to an amazing 630 CFM suction capacity*. If the air quality is poor, its Smart Mode will also automatically adjust the power. 1Less noise, more enjoyable cookingThe frictionless and brushless BLDC motor reduces noise by up to 40%* using strong magnets instead of brushes. It also has a distributed coil winding that generates minimal noise when working at low speed. 2Convenient cleaningCapture airborne oil and dust more effectively with a durable Stainless Steel Filter. An Easy Off Handle allows you to remove the filter conveniently while an Easy Clean coating makes removing grease and oil effortless. It is dishwasher safe. The SmartThings App* will alert you when it needs cleaning**. 3Upgrade your kitchen with a stylish lookCreate a kitchen that reflects your personal style. With custom colours, smart innovative features and flexible interior options to keep up with your ever-changing needs. The Bespoke ventilation hood panels are available in a 3 different colours: White, Gray and Charcoal Glass. Upgrade your home by mixing and matching with Bespoke kitchen appliances. 7Simply smart controlSave time and do much more with Wi-Fi Connectivity. Simply monitor and control the hood using the SmartThings App*. Remotely check if it is on, adjust its settings and monitor its energy consumption with SmartThings Energy. 8Voice ControlControl the hood with your voice. Using a voice assistant*, such as Samsung Bixby**, Amazon Alexa*** or Google Assistant****, you can simply say what you want the hood to do and it will do it. You can easily turn it on/off, select functions and change settings, even if you’re busy doing other things. 9Create routines to work automaticallySave time and effort by automating when and how your hood works. The Automations function in the SmartThings App* lets you connect and control different appliances**. You can create customized routines that trigger multiple actions at set times or based on the activity of other appliances**. 10Effortless ventilationSmart Ventilation mode* monitors the air pollution 24 hours a day using data from the Triple Air Sensor. The LCD display indicates the air quality, if it is poor the hood will automatically start to work in Low mode and then turns off when the pollution level reduces. 4
Image Features

Stand out or blend in with Bespoke Design
Available in a variety of Bespoke colors to complement other appliances. Whether you prefer to match, complement or contrast - the choice is yours.

Control your hood with SmartThings / Wi-Fi
Enjoy convenience and peace of mind with SmartThings. Monitor and control the hood anytime, anywhere using the SmartThings App on your smartphone. Also, once your cooktop burner is powered on, the hood automatically turns on. Plus, Smart Energy lets you monitor your hood's energy consumption daily, weekly, or monthly.

Ranked #1 in Overall Service Experience
Samsung was rated #1 in Overall Service Experience, Service Time, Service Help, Service Ease, and Service Outcome.

A quiet kitchen
Cook with minimal noise with a hood that is 40% quieter.

Voice Control
Control the hood by voice using a voice assistant. Simply say what you want it do, such as turning the hood on and off, activating timers, or changing settings.

Smart Filter
A dishwasher safe, stainless steel filter traps airborne oil and dust. The SmartThings App alerts you when it needs cleaning.
Features
- Removes odours quickly
- Less noise, more enjoyable cooking
- Convenient cleaning
- Upgrade your kitchen with a stylish look
- Simply smart control
- Voice Control
- Create routines to work automatically
- Effortless ventilation
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NK30CB700W12AA |
| GTIN14: | 887276724225 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |












