| Overview | |
| Type | Freestanding |
| Number of Burner | 5 EA |
| Type | |
| Installation Type | Freestanding |
| Cavity Type | Single |
| Capacity | |
| Oven Capacity | 6.3 (cu.ft) |
| Drawer Capacity | 0.8 (cu.ft) |
| Materials/Finishes | |
| Oven Colour | Stainless Steel |
| Control Type (Oven) | Touch |
| Control Type (Cooktop) | Knob |
| Display Type | LED |
| Display Colour | Ice Blue |
| Door Type | Single Door (2 STSS Layers) |
| Soft Closing Door | No |
| Features | |
| Air Fry | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Wi-Fi Connection | Yes |
| Bread Proof | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Clock | Yes |
| Timer | Yes |
| Numeric Pad | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Light (Position) | 1 Incandescent 40W / Back |
| Light (Lamp) On/Off | Yes |
| Sound on/off | Yes |
| Setting (Clock System Option (12H/24H)) | No |
| Delay Start | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Cooktop | |
| Type | Radiant |
| Number of Burner | 5 EA |
| Heating Element 1 | 6"/9", 1400 / 3300 W- Left Front |
| Heating Element 2 | 6", 1200 W - Left Rear |
| Heating Element 3 | 9"/12", 1900 / 3000 W - Right Front |
| Heating Element 4 | 6", 1200 W - Right Rear |
| Heating Element 5 | Warm Zone (100W) |
| Booster | No |
| Hot Surface Indicator | Yes |
| General Feature | |
| Convection | Fan Convection |
| Bake (Single) | 175°F (80°C) - 550°F (285°C) |
| Variable Broil (Low-High) (Single) | Low - High |
| Convection Bake (Single) | 175°F (80°C) - 550°F (285°C) |
| Convection Roast (Single) | 175°F (80°C) - 550°F (285°C) |
| Power/Ratings | |
| Bake Element | 3000 W |
| Broil Element | 4200 W |
| Drawer | |
| Type | Storage |
| Weights/Dimensions | |
| Net Size (W x H x D) (inches) | 29 15/16 x 46 5/16 x 26 7/ |
| Shipping Size (W x H x D) | 33 1/16 x 50 9/16 x 30 5/16 inch |
| Net Weight | 67.3 kg (148.4 lb) |
| Shipping Weight | 78 kg |
| Weight (Gross) | 172 lb |
| Accessories | |
| Number of Rack Positions | 7 |
| Air Fry Tray | No |
| Wire Rack | 2 |
| Meat Probe | No |
| Griddle | No |
| Anti-Tip Device | Yes |
| Divider | No |
| Smart | |
| WiFi Embedded | Yes |
| App Connectivity | |
| SmartThings App Support | Yes |
30 Inch Freestanding Electric Smart Range with 5 Smoothtop Elements
Samsung Electric Smart Range offers a total capacity of 6.3 Cubic Feet, 5 smoothtop elements with a rapid boil burner, double ring burner, and warming center. This electric range is Wi-Fi connected and voice-enabled, making it easy to make delicious meals for your family. You can preheat, monitor, and adjust your oven’s cooking time and temperature right from your smartphone through the SmartThings app, or control your oven with your favorite virtual assistant, whether it’s Bixby, Google Assistant & Amazon Alexa. It also provides a range of convenient features to make cooking and cleaning easier such as powerful convection, No Pre-heat Air Fry, Self + Steam Clean, Hidden Bake Element, Sabbath Mode, Auto Oven Light, Child Safety Lock, and Extra Oven Settings – Bread Proof, Dehydrate, Favorite Cook, Keep Warm.
Features
5 Smoothtop Elements
- This 5-burner cooktop includes adjustable medium and large dual ring burners so you can cook with a variety of pot and pan sizes.
6.3 Cu. Ft. Capacity
- This large 6.3 cu. ft. oven fits multiple meals at one time, or it can easily accommodate big casserole dishes or roasting pans.
Storage Drawer
- Store additional pots and pans and save space in the kitchen cabinets.
Convection
- Powerful convection saves you time by cooking food fast and more evenly.
No-Preheat Air Fry
- A healthier way to prepare your favorite fried foods right in your oven with little to no oil.
Hidden Bake Element
- Makes cleaning your oven easy with a seamless interior.
Self+Steam Clean
- Keep your oven spotless with the Self and Steam Clean.
SmartThings Cooking
- Search recipes, plan meals, and add any missing ingredients to your grocery cart for at-home delivery with SmartThings Cooking.
WiFi Connectivity
- Preheat, monitor and adjust cook time and temperature of your oven, right from your smartphone through the SmartThings™ App.
Voice-Enabled
- Control your oven by voice when you're busy doing other things by using your favorite virtual assistant, whether it's Bixby, Alexa or Google.
Extra Oven Settings
- Prepare foods with the aid of four easy preset buttons - Bread Proof, Dehydrate, Keep Warm and Favorite Cook.
Rapid Boil
- Boil water for your favorite pasta dish fast with the 3300 W Rapid Boil burner.
Other Features
- Sabbath Mode
- Convection Auto Conversion
- Child Safety Lock
- Delay Start
- Auto Oven Light
- Kitchen Timer
Claims and Certifications
- CSA Certified
- Star-K Certified
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NE63A6511SSAA |
| GTIN14: | 887276509426 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ranges |
Samsung 30-Inch Front Control Electric Range - NE63A6511SSAA
- SKUI-0000099427
- Model #NE63A6511SSAA
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box | Overstock Clearance |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ranges |
| Model Number | NE63A6511SSAA |
| UPC/GTIN | 887276509426 |
| Capacity | 6.3000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 28 11/16 |
| Width | 29 15/16 |
| Height | 47 1/16 |
| Overview | |
| Type | Freestanding |
| Number of Burner | 5 EA |
| Type | |
| Installation Type | Freestanding |
| Cavity Type | Single |
| Capacity | |
| Oven Capacity | 6.3 (cu.ft) |
| Drawer Capacity | 0.8 (cu.ft) |
| Materials/Finishes | |
| Oven Colour | Stainless Steel |
| Control Type (Oven) | Touch |
| Control Type (Cooktop) | Knob |
| Display Type | LED |
| Display Colour | Ice Blue |
| Door Type | Single Door (2 STSS Layers) |
| Soft Closing Door | No |
| Features | |
| Air Fry | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Wi-Fi Connection | Yes |
| Bread Proof | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Clock | Yes |
| Timer | Yes |
| Numeric Pad | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Light (Position) | 1 Incandescent 40W / Back |
| Light (Lamp) On/Off | Yes |
| Sound on/off | Yes |
| Setting (Clock System Option (12H/24H)) | No |
| Delay Start | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Cooktop | |
| Type | Radiant |
| Number of Burner | 5 EA |
| Heating Element 1 | 6"/9", 1400 / 3300 W- Left Front |
| Heating Element 2 | 6", 1200 W - Left Rear |
| Heating Element 3 | 9"/12", 1900 / 3000 W - Right Front |
| Heating Element 4 | 6", 1200 W - Right Rear |
| Heating Element 5 | Warm Zone (100W) |
| Booster | No |
| Hot Surface Indicator | Yes |
| General Feature | |
| Convection | Fan Convection |
| Bake (Single) | 175°F (80°C) - 550°F (285°C) |
| Variable Broil (Low-High) (Single) | Low - High |
| Convection Bake (Single) | 175°F (80°C) - 550°F (285°C) |
| Convection Roast (Single) | 175°F (80°C) - 550°F (285°C) |
| Power/Ratings | |
| Bake Element | 3000 W |
| Broil Element | 4200 W |
| Drawer | |
| Type | Storage |
| Weights/Dimensions | |
| Net Size (W x H x D) (inches) | 29 15/16 x 46 5/16 x 26 7/ |
| Shipping Size (W x H x D) | 33 1/16 x 50 9/16 x 30 5/16 inch |
| Net Weight | 67.3 kg (148.4 lb) |
| Shipping Weight | 78 kg |
| Weight (Gross) | 172 lb |
| Accessories | |
| Number of Rack Positions | 7 |
| Air Fry Tray | No |
| Wire Rack | 2 |
| Meat Probe | No |
| Griddle | No |
| Anti-Tip Device | Yes |
| Divider | No |
| Smart | |
| WiFi Embedded | Yes |
| App Connectivity | |
| SmartThings App Support | Yes |
30 Inch Freestanding Electric Smart Range with 5 Smoothtop Elements
Samsung Electric Smart Range offers a total capacity of 6.3 Cubic Feet, 5 smoothtop elements with a rapid boil burner, double ring burner, and warming center. This electric range is Wi-Fi connected and voice-enabled, making it easy to make delicious meals for your family. You can preheat, monitor, and adjust your oven’s cooking time and temperature right from your smartphone through the SmartThings app, or control your oven with your favorite virtual assistant, whether it’s Bixby, Google Assistant & Amazon Alexa. It also provides a range of convenient features to make cooking and cleaning easier such as powerful convection, No Pre-heat Air Fry, Self + Steam Clean, Hidden Bake Element, Sabbath Mode, Auto Oven Light, Child Safety Lock, and Extra Oven Settings – Bread Proof, Dehydrate, Favorite Cook, Keep Warm.
Features
5 Smoothtop Elements
- This 5-burner cooktop includes adjustable medium and large dual ring burners so you can cook with a variety of pot and pan sizes.
6.3 Cu. Ft. Capacity
- This large 6.3 cu. ft. oven fits multiple meals at one time, or it can easily accommodate big casserole dishes or roasting pans.
Storage Drawer
- Store additional pots and pans and save space in the kitchen cabinets.
Convection
- Powerful convection saves you time by cooking food fast and more evenly.
No-Preheat Air Fry
- A healthier way to prepare your favorite fried foods right in your oven with little to no oil.
Hidden Bake Element
- Makes cleaning your oven easy with a seamless interior.
Self+Steam Clean
- Keep your oven spotless with the Self and Steam Clean.
SmartThings Cooking
- Search recipes, plan meals, and add any missing ingredients to your grocery cart for at-home delivery with SmartThings Cooking.
WiFi Connectivity
- Preheat, monitor and adjust cook time and temperature of your oven, right from your smartphone through the SmartThings™ App.
Voice-Enabled
- Control your oven by voice when you're busy doing other things by using your favorite virtual assistant, whether it's Bixby, Alexa or Google.
Extra Oven Settings
- Prepare foods with the aid of four easy preset buttons - Bread Proof, Dehydrate, Keep Warm and Favorite Cook.
Rapid Boil
- Boil water for your favorite pasta dish fast with the 3300 W Rapid Boil burner.
Other Features
- Sabbath Mode
- Convection Auto Conversion
- Child Safety Lock
- Delay Start
- Auto Oven Light
- Kitchen Timer
Claims and Certifications
- CSA Certified
- Star-K Certified
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NE63A6511SSAA |
| GTIN14: | 887276509426 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ranges |





















