| Materials/Finishes | |
| Cooktop Type | Gas |
| Knob Lighting | Backlit and Indicator |
| Controls for Cooktop | Weighted Knob |
| Power/Ratings | |
| Left Rear | 9.5K BTU |
| Right Front | 13K BTU |
| Right Rear | 5K BTU (Simmer) |
| Center | 19K BTU (Dual) |
| Left Front | 9.5K BTU |
| Features | |
| Sealed Burners | Yes |
| Power Burner | Yes |
| Cooktop | |
| Total Power | 56K BTU |
| Total Number of Burners | 5 |
| Accessories | |
| Griddle | Aluminum |
| Smart | |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Weights & Dimensions | |
| Height (decimal) | 5.5 |
| Height (extra) | + 2 inches for ventillation |
| Width (decimal) | 30 |
| Width (extra) | + 3 inches for open door |
| Depth (decimal) | 22.33 |
| Product Weight | 64.8 lbs. |
| Cut-Out Dimensions | 28 1/2" W x 3 1/8" H x 19 5/8" D |
| Product Dimensions | 30" W x 5 1/2" H x 22 1/3" D |
| Product Width | 30" |
| Awards and Certificates | |
| J.D. Power Awards | Yes |
| Key Features | |
| ADA Compliant | Yes |
| Illuminated Knobs | Yes |
| Design | |
| Color | Stainless Steel |
| General Feature | Gas |
Powerful heat with precise controlA high power,19 K Dual Burner provides powerful heat and precise control – quickly going from a high heat to a true simmer for intense and even cooking, or turn it right up to boil water in a flash and cook food fast.The Power Boost function can reduce cooking times with an extra boost of heat.Remote & convenient cooktop monitoringWi-Fi Connectivity maximizes safety and offers peace of mind by letting you remotely monitor the cooktop at any time using the SmartThings app*, while setting the cooking timer and receiving alerts when it finishes**.Convenient and precise burner controlWith the brilliant and intuitive Illuminated Knob you can easily check whether you have left the cooktop on even from a distance. Large, ergonomic metallic knobs also enable simple and precise temperature control.Improved flexibility & space efficiencyHexagon Grates enable a superior cooking performance by conducting heat efficiently.Enjoy grilled foodIncluded heavy-duty cast iron griddle with a wide surface is ideal for quickly and evenly sizzling, searing and saut(eback)ing. With stainless steel handles on both sides, it’s easy to move and looks stylish.Simmer & keep food warm without burningA Precise 5K BTU Simmer Burner ensures the cooking temperature stays low. With more precise control it provides the optimum conditions for gently simmering, melting or keeping delicate food warm without it burning.Heats food evenly & stays cleanerEquipped with Sealed Cooktop Burners, which incorporate a protective cap that evenly distributes the heat and prevents liquids and food from spilling over the burner, so they stay cleaner and are easier to maintain.Stylishly compatible with built-in ovensFully compatible with Samsung Built-in Ovens to create a sleek and stylish combination, creating the ideal kitchen. These sleek and contemporary designs, plus sophisticated technology make it easy to manage kitchen tasks, even for ambitious cooks.
Image Features

Cook with Power
Quickly boil water or maintain a simmer with a 19K BTU Power Burner.

Know It's On
Blue illuminated knobs let you know when the cooktop is on or off.

Wi-Fi connectivity
Monitor your cooktop from anywhere using the SmartThings App* on your phone so you always know if you left it on or off when you leave the house.

Removable Griddle
Use the griddle to cook breakfast, grill sandwiches or saut(eback) vegetables.

Three Cast-iron Grates
Easily slide your pots and pans across cooktop space with three cast-iron grates that add a more premium look to your kitchen. They are also easy to pick up and clean.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NA30N6555TS |
| GTIN14: | 887276281681 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
Samsung 30-Inch 5-Burner Gas Cooktop Stainless Steel - NA30N6555TS
- SKU-0000038710
- Model #NA30N6555TS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box | Overstock Clearance |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
| Model Number | NA30N6555TS |
| UPC/GTIN | 887276281681 |
| Capacity | 5.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 22 11/32 |
| Width | 30 |
| Height | 5 1/2 |
| Materials/Finishes | |
| Cooktop Type | Gas |
| Knob Lighting | Backlit and Indicator |
| Controls for Cooktop | Weighted Knob |
| Power/Ratings | |
| Left Rear | 9.5K BTU |
| Right Front | 13K BTU |
| Right Rear | 5K BTU (Simmer) |
| Center | 19K BTU (Dual) |
| Left Front | 9.5K BTU |
| Features | |
| Sealed Burners | Yes |
| Power Burner | Yes |
| Cooktop | |
| Total Power | 56K BTU |
| Total Number of Burners | 5 |
| Accessories | |
| Griddle | Aluminum |
| Smart | |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Weights & Dimensions | |
| Height (decimal) | 5.5 |
| Height (extra) | + 2 inches for ventillation |
| Width (decimal) | 30 |
| Width (extra) | + 3 inches for open door |
| Depth (decimal) | 22.33 |
| Product Weight | 64.8 lbs. |
| Cut-Out Dimensions | 28 1/2" W x 3 1/8" H x 19 5/8" D |
| Product Dimensions | 30" W x 5 1/2" H x 22 1/3" D |
| Product Width | 30" |
| Awards and Certificates | |
| J.D. Power Awards | Yes |
| Key Features | |
| ADA Compliant | Yes |
| Illuminated Knobs | Yes |
| Design | |
| Color | Stainless Steel |
| General Feature | Gas |
Powerful heat with precise controlA high power,19 K Dual Burner provides powerful heat and precise control – quickly going from a high heat to a true simmer for intense and even cooking, or turn it right up to boil water in a flash and cook food fast.The Power Boost function can reduce cooking times with an extra boost of heat.Remote & convenient cooktop monitoringWi-Fi Connectivity maximizes safety and offers peace of mind by letting you remotely monitor the cooktop at any time using the SmartThings app*, while setting the cooking timer and receiving alerts when it finishes**.Convenient and precise burner controlWith the brilliant and intuitive Illuminated Knob you can easily check whether you have left the cooktop on even from a distance. Large, ergonomic metallic knobs also enable simple and precise temperature control.Improved flexibility & space efficiencyHexagon Grates enable a superior cooking performance by conducting heat efficiently.Enjoy grilled foodIncluded heavy-duty cast iron griddle with a wide surface is ideal for quickly and evenly sizzling, searing and saut(eback)ing. With stainless steel handles on both sides, it’s easy to move and looks stylish.Simmer & keep food warm without burningA Precise 5K BTU Simmer Burner ensures the cooking temperature stays low. With more precise control it provides the optimum conditions for gently simmering, melting or keeping delicate food warm without it burning.Heats food evenly & stays cleanerEquipped with Sealed Cooktop Burners, which incorporate a protective cap that evenly distributes the heat and prevents liquids and food from spilling over the burner, so they stay cleaner and are easier to maintain.Stylishly compatible with built-in ovensFully compatible with Samsung Built-in Ovens to create a sleek and stylish combination, creating the ideal kitchen. These sleek and contemporary designs, plus sophisticated technology make it easy to manage kitchen tasks, even for ambitious cooks.
Image Features

Cook with Power
Quickly boil water or maintain a simmer with a 19K BTU Power Burner.

Know It's On
Blue illuminated knobs let you know when the cooktop is on or off.

Wi-Fi connectivity
Monitor your cooktop from anywhere using the SmartThings App* on your phone so you always know if you left it on or off when you leave the house.

Removable Griddle
Use the griddle to cook breakfast, grill sandwiches or saut(eback) vegetables.

Three Cast-iron Grates
Easily slide your pots and pans across cooktop space with three cast-iron grates that add a more premium look to your kitchen. They are also easy to pick up and clean.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NA30N6555TS |
| GTIN14: | 887276281681 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |










