| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model | NZ30R5330RK |
| Type | Drop-In Cooktop |
| Fuel Type | Electric |
| Style | Smoothtop |
| Color | Black |
| Surface Color | Black |
| Glass Surface | Yes |
| Control Type | Knobs |
| Number of Burners | 4 |
| Fingerprint Resistant | No |
| Downdraft Venting | No |
| WiFi | No |
| ADA Compliant | Yes |
| Induction | No |
| LP Conversion | No |
Dimensions
| Measurement | Size |
|---|---|
| Actual Width | 30" |
| Actual Depth | 21 1/4" |
| Actual Height | 5 1/8" |
| Cutout Width | 28 1/2" |
| Cutout Depth | 19 9/16" |
| Cutout Height | 5 1/8" |
| Product Weight | 39.5 lbs |
| Shipping Weight | 46.1 lbs |
Burner Configuration
| Burner Location | Size | Output |
|---|---|---|
| Left Front | 7" | 1.5 kW |
| Left Rear | 7" | 1.5 kW (Simmer) |
| Right Front | 5"/8" Dual | 2.0 kW |
| Center | 9" | 2.5 kW |
| Additional Feature | Specification |
|---|---|
| Simmer Burner | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Total Cooking Power | 7.5 kW |
Electrical Requirements
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 240V |
| Frequency | 60Hz |
| Amps | 40A |
| Power Source | 240V / 60Hz / 40A |
Identification
| Type | Number |
|---|---|
| UPC | 887276299013 |
| EAN | 0887276299013 |
This Samsung Electric cooktop is incredibly versatile and combines timeless design with form and function. Featuring a range of 4 elements, this cooktop offers fine tuned power for a wide range of cooking needs. Smooth glass ceramic surface and dishwasher safe front control knobs make cleaning easy. Complete with front control access and hot surface indicator light, this cooktop can be installed over a single oven and is ADA Complaint.
Image Features
Easy to reach controls
Front Controls are easy to reach.
Indicates hot surface
Hot Surface Indicator light lets you know the surface is hot.
Easy cleanup
Smooth glass ceramic surface and dishwasher safe knobs make cleaning easy.
Branded In-home Repair Service
Samsung Certified Technicians will set up a service time around your available schedule. Our skilled, experienced, and trained technicians will examine and repair your appliance in the comfort and safety of your home. Samsung's Branded Technicians will arrive at your home with the appropriate PPE equipment, respectfully disinfecting your appliance before and after repairs and ultimately providing you with excellent customer service. Learn more To schedule a Branded In-home Repair, contact us via Chat, text WECARE (932 273), or call 1-800-SAMSUNG, to schedule an appointment.
Features
Flexible Cooktop
- 4 Burners for flexible cooking whether you're boiling water, melting chocolate or simmering sauce, there's an heating element for your needs.
Front Controls
- Dishwasher safe knobs and front facing controls gives you easy access. Hot surface indicator light included.
Convenience
- Easy to Clean Glass Ceramic Cooktop
- ADA Compliant
- Hot Surface Indicator Light
Cooktop Elements
- Left Front: 7", 1.5 kW
- Left Rear: 7", 1.5 kW (Simmer)
- Right Front: 5"/8, 2 kW
- Center: 9", 2.5 kW
- 7.5 kW Total Power
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NZ30R5330RK |
| GTIN14: | 887276299013 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
SAMSUNG 30 Inch 4 Burner Electric Cooktop Black Glass NZ30R5330RK
- SKU-0000041099
- Model #NZ30R5330RK
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
| Model Number | NZ30R5330RK |
| UPC/GTIN | 887276299013 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 21 1/4 |
| Width | 30 |
| Height | 5 1/8 |
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model | NZ30R5330RK |
| Type | Drop-In Cooktop |
| Fuel Type | Electric |
| Style | Smoothtop |
| Color | Black |
| Surface Color | Black |
| Glass Surface | Yes |
| Control Type | Knobs |
| Number of Burners | 4 |
| Fingerprint Resistant | No |
| Downdraft Venting | No |
| WiFi | No |
| ADA Compliant | Yes |
| Induction | No |
| LP Conversion | No |
Dimensions
| Measurement | Size |
|---|---|
| Actual Width | 30" |
| Actual Depth | 21 1/4" |
| Actual Height | 5 1/8" |
| Cutout Width | 28 1/2" |
| Cutout Depth | 19 9/16" |
| Cutout Height | 5 1/8" |
| Product Weight | 39.5 lbs |
| Shipping Weight | 46.1 lbs |
Burner Configuration
| Burner Location | Size | Output |
|---|---|---|
| Left Front | 7" | 1.5 kW |
| Left Rear | 7" | 1.5 kW (Simmer) |
| Right Front | 5"/8" Dual | 2.0 kW |
| Center | 9" | 2.5 kW |
| Additional Feature | Specification |
|---|---|
| Simmer Burner | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Total Cooking Power | 7.5 kW |
Electrical Requirements
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 240V |
| Frequency | 60Hz |
| Amps | 40A |
| Power Source | 240V / 60Hz / 40A |
Identification
| Type | Number |
|---|---|
| UPC | 887276299013 |
| EAN | 0887276299013 |
This Samsung Electric cooktop is incredibly versatile and combines timeless design with form and function. Featuring a range of 4 elements, this cooktop offers fine tuned power for a wide range of cooking needs. Smooth glass ceramic surface and dishwasher safe front control knobs make cleaning easy. Complete with front control access and hot surface indicator light, this cooktop can be installed over a single oven and is ADA Complaint.
Image Features
Easy to reach controls
Front Controls are easy to reach.
Indicates hot surface
Hot Surface Indicator light lets you know the surface is hot.
Easy cleanup
Smooth glass ceramic surface and dishwasher safe knobs make cleaning easy.
Branded In-home Repair Service
Samsung Certified Technicians will set up a service time around your available schedule. Our skilled, experienced, and trained technicians will examine and repair your appliance in the comfort and safety of your home. Samsung's Branded Technicians will arrive at your home with the appropriate PPE equipment, respectfully disinfecting your appliance before and after repairs and ultimately providing you with excellent customer service. Learn more To schedule a Branded In-home Repair, contact us via Chat, text WECARE (932 273), or call 1-800-SAMSUNG, to schedule an appointment.
Features
Flexible Cooktop
- 4 Burners for flexible cooking whether you're boiling water, melting chocolate or simmering sauce, there's an heating element for your needs.
Front Controls
- Dishwasher safe knobs and front facing controls gives you easy access. Hot surface indicator light included.
Convenience
- Easy to Clean Glass Ceramic Cooktop
- ADA Compliant
- Hot Surface Indicator Light
Cooktop Elements
- Left Front: 7", 1.5 kW
- Left Rear: 7", 1.5 kW (Simmer)
- Right Front: 5"/8, 2 kW
- Center: 9", 2.5 kW
- 7.5 kW Total Power
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NZ30R5330RK |
| GTIN14: | 887276299013 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |








