| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 38.1 lbs |
| Cut-Out Dimensions | 28 3/8" x 5 1/8" x 19 7/16" |
| Product Dimensions | 30" x 5 1/8" x 21 1/4" |
| Product Width | 30" |
| Power/Ratings | |
| Left Front | 1.5 kW |
| Left Rear | 1.2 kW (Simmer) |
| Right Front | 2 kW |
| Center | 2.5 kW |
| Key Features | |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Glass Ceramic Surface | Yes |
| Key Features | Dishwasher safe knobs |
| Easy Cleanup | Yes |
| Weights/Dimensions | |
| Size | 30" |
| Height (decimal) | 5.125 |
| Width (decimal) | 30 |
| Depth (decimal) | 21.25 |
| Materials/Finishes | |
| Controls for Cooktop | Front Control Knobs |
| Flexible Cooktop | Yes |
| Design | |
| Color | Black |
| Cooktop | |
| Cooktop Type | Electric Radiant |
| Total Power | 7.2 kW |
| Total Number of Elements | 4 |
| Hot Surface Indicator | Yes |
| Shipping Dimensions and Weights (WxHxD) | |
| Dimensions | 34 1/4" x 7 1/4" x 25 1/16" |
| Weights | 42.3 lbs |
| Features | |
| Warranty | 1 Year All Parts and Labor |
| Surface Type | Smooth Ceramic Glass |
30 Inch Electric Cooktop with 4 Elements
From boiling water to melting chocolate, this innovative cooktop features 4 burners to accommodate the busiest home kitchens. Get cutting-edge energy efficiency along with the latest technology, with Samsung’s ENERGY STAR® Certified cooktops.
Image Features

Perfect for busy kitchens
4 Element Flexible Cooktop(BR)Whether you're boiling water, melting chocolate, or simmering sauce, the 4 burner cooktop has an element for your needs. Plus, the Warming Center keeps your food ready-to-serve.

ENERGY STAR (R) Certified
Get the latest technology with our ENERGY STAR (R) Certified, cutting-edge energy efficient cooktops.

Easy-access cooking controls
The front controls are conveniently located for easy access, allowing you to effortlessly adjust heat levels for cooking.

Hot Surface Indicator Light
The Hot Surface Indicator Light provides a clear visual cue, letting you know when the surface has reached a high temperature. This ensures you're aware of hot areas, whether you're cooking or cleaning.

Our Ready2Fit(TM) Guarantee
If your Built-In appliance doesn't fit the cabinet cutout or countertop, enjoy up to $300* on us to cover any modification costs.(BR) (BR) Valid Purchase Dates: 1/1/25 - 12/31/25
Features
Flexible Cooktop
- Whether you're boiling water, melting chocolate, or simmering sauce, the 4 burner cooktop has an element for your needs. Plus, the Warming Center keeps your food ready-to-serve.
Front Controls
- Dishwasher safe knobs and front facing controls gives you easy access. Hot surface indicator light included.
Easy-To-Clean Ceramic Cooktop
- The smooth glass ceramic cooktop surface makes cleaning easy.
Hot Surface Indicator
- Hot Surface Indicator Light on the electric cooktop lets you know when the surface is hot.
Dishwasher Safe Knobs
- Clean-up is made simple with dishwasher safe knobs.
Additional Features
- 7.2 kW Total Power
- 30 Inch Electric Cooktop
- 4 Burners
- ENERGY STAR® Certified
- ADA Compliant
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NZ30FG5332RK |
| GTIN14: | 887276937205 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
Samsung 30-Inch 4-Burner Electric Cooktop Black - NZ30FG5332RK
- SKU-0000041041
- Model #NZ30FG5332RK
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box | Clearance Overstock |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
| Model Number | NZ30FG5332RK |
| UPC/GTIN | 887276937205 |
| Capacity | 4.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 21 1/4 |
| Width | 30 |
| Height | 5 1/8 |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 38.1 lbs |
| Cut-Out Dimensions | 28 3/8" x 5 1/8" x 19 7/16" |
| Product Dimensions | 30" x 5 1/8" x 21 1/4" |
| Product Width | 30" |
| Power/Ratings | |
| Left Front | 1.5 kW |
| Left Rear | 1.2 kW (Simmer) |
| Right Front | 2 kW |
| Center | 2.5 kW |
| Key Features | |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Glass Ceramic Surface | Yes |
| Key Features | Dishwasher safe knobs |
| Easy Cleanup | Yes |
| Weights/Dimensions | |
| Size | 30" |
| Height (decimal) | 5.125 |
| Width (decimal) | 30 |
| Depth (decimal) | 21.25 |
| Materials/Finishes | |
| Controls for Cooktop | Front Control Knobs |
| Flexible Cooktop | Yes |
| Design | |
| Color | Black |
| Cooktop | |
| Cooktop Type | Electric Radiant |
| Total Power | 7.2 kW |
| Total Number of Elements | 4 |
| Hot Surface Indicator | Yes |
| Shipping Dimensions and Weights (WxHxD) | |
| Dimensions | 34 1/4" x 7 1/4" x 25 1/16" |
| Weights | 42.3 lbs |
| Features | |
| Warranty | 1 Year All Parts and Labor |
| Surface Type | Smooth Ceramic Glass |
30 Inch Electric Cooktop with 4 Elements
From boiling water to melting chocolate, this innovative cooktop features 4 burners to accommodate the busiest home kitchens. Get cutting-edge energy efficiency along with the latest technology, with Samsung’s ENERGY STAR® Certified cooktops.
Image Features

Perfect for busy kitchens
4 Element Flexible Cooktop(BR)Whether you're boiling water, melting chocolate, or simmering sauce, the 4 burner cooktop has an element for your needs. Plus, the Warming Center keeps your food ready-to-serve.

ENERGY STAR (R) Certified
Get the latest technology with our ENERGY STAR (R) Certified, cutting-edge energy efficient cooktops.

Easy-access cooking controls
The front controls are conveniently located for easy access, allowing you to effortlessly adjust heat levels for cooking.

Hot Surface Indicator Light
The Hot Surface Indicator Light provides a clear visual cue, letting you know when the surface has reached a high temperature. This ensures you're aware of hot areas, whether you're cooking or cleaning.

Our Ready2Fit(TM) Guarantee
If your Built-In appliance doesn't fit the cabinet cutout or countertop, enjoy up to $300* on us to cover any modification costs.(BR) (BR) Valid Purchase Dates: 1/1/25 - 12/31/25
Features
Flexible Cooktop
- Whether you're boiling water, melting chocolate, or simmering sauce, the 4 burner cooktop has an element for your needs. Plus, the Warming Center keeps your food ready-to-serve.
Front Controls
- Dishwasher safe knobs and front facing controls gives you easy access. Hot surface indicator light included.
Easy-To-Clean Ceramic Cooktop
- The smooth glass ceramic cooktop surface makes cleaning easy.
Hot Surface Indicator
- Hot Surface Indicator Light on the electric cooktop lets you know when the surface is hot.
Dishwasher Safe Knobs
- Clean-up is made simple with dishwasher safe knobs.
Additional Features
- 7.2 kW Total Power
- 30 Inch Electric Cooktop
- 4 Burners
- ENERGY STAR® Certified
- ADA Compliant
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NZ30FG5332RK |
| GTIN14: | 887276937205 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
















